Logo strony
Logo strony

Co z alimentami, gdy ojciec jest w więzieniu?
Opublikowano: 13 maja 2023

Dłużnik może ubiegać się o umorzenie alimentacyjnych należności wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych, prawnie określonych. Czy pobyt w więzieniu zalicza się do takich sytuacji? Odpowiadamy w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak jest w Polsce?

Państwo polskie ochrania swych obywateli wtedy, kiedy są oni pokrzywdzeni w sytuacji, w której dłużnik alimentacyjny nie wypłaca im należnego świadczenia alimentacyjnego.

W trakcie zaistnienia takiej sytuacji możliwe jest wsparcie rządowe z funduszu alimentacyjnego, z którego środki są przeznaczane dla tych osób, którym się nie udało wyegzekwować należności alimentacyjnych od dłużnika i potrzebują oni otrzymać skądś wsparcie.

Decyzja sądowa 

Sąd posiada prawo do ograniczenia obowiązku alimentacyjnego, który jest nałożony na dłużnika, lecz nie musi tego czynić. Decyzja dotycząca umorzenia należności alimentacyjnych jest indywidualnie podejmowana dla każdego z przypadków.

Dług osoby, która nie jest w stanie wywiązać się ze swojego obowiązku alimentacyjnego, może zostać umorzony na drodze decyzji administracyjnej. W przypadku, gdy sąd uzna, iż nie ma podstaw do anulowania alimentacyjnych zaległości albo iż społeczna szkodliwość tego czynu była spora i może on oddalić wniosek o umorzenie tego długu.

Umorzenie zaległości

Władza sądownicza może ograniczyć albo umorzyć nałożony na dłużnika obowiązek alimentacyjny. Może się to stać wtedy, kiedy jego materialna sytuacja jednoznacznie wskazuje na to, iż nie ma on żadnych szans na zdobycie wystarczających środków pieniężnych.

Organ, który zajmuje się daną sprawą alimentacyjną, jest obarczony obowiązkiem zgromadzenia oraz szczegółowego zbadania materiału dowodowego dotyczącego sprawy finansowej oraz osobistej życiowej sytuacji dłużnika. Każdy zatem wyrok powinien spełniać ogólne zasady administracyjnego oraz sądowego postępowania.

Więźniowie – taryfa ulgowa?

Mimo iż w sporej ilości przypadków więźniowie, którzy przebywają w zakładach karnych, nie mają sposobności na to, aby zarobić pieniądze. Dlaczego więc sąd miałby odpuścić dłużnikowi, który za popełnione przestępstwo trafił za kratki?


Zobacz też:

Ile wynoszą alimenty na dziecko?

Prawa ojca płacącego alimenty


W trakcie takich dylematów władza sądownicza kieruje się głównie interesami obywatelskimi oraz społecznymi. Zmniejszenie albo umorzenie obowiązku alimentacyjnego mogłoby mieć największe negatywne skutki dla dziecka, które nie było winne trafienia rodzica do więzienia.

Na jakiej podstawie więzień może mieć umorzony obowiązek alimentacyjny?

Dłużnik siedzący w więzieniu może mieć umorzony albo podtrzymywany obowiązek alimentacyjny w zależności od tego, czy przestępstwo popełnił on umyślnie albo nieumyślnie. W zależności od tego sąd może wydać odpowiedni wyrok, na umorzenie albo podtrzymywanie płacenia alimentów.

Warto wiedzieć, iż dłużnik alimentacyjny przebywa w zakładzie karnym, w związku z czym to Państwo go utrzymuje. Nie ponosi on żadnych kosztów związanych z utrzymaniem z własnych dochodów, zatem nie byłoby dziwne, gdyby została przeprowadzona egzekucja alimentacyjna z jego dóbr albo oszczędności.

WhPr

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: 4 komentarze
  • Adam pisze:

    Jak można złożyć wniosek o zwolnienie dłużnika z zakładu karnego? Nie jeste żadnym krewnym tylko kolego aresztowanej dziewczyny. Oraz jak mogę sprawdzić czy zostały przeprowadzone odpowiednie działania w celu stwierdzenia, że dana osoba nie płaciła glugu z premedytacją a nie z powodów ciężkiej sytuacji życiowej. Pytam ponieważ jest napisane, że sąd na obowiązek sprawdzić przyczynę nie płacenia elimentow Chce jej pomóc i proszę o kometa, pirade co kolwiek co mi pomoże zacząć działać. Dziękuję za odpowiedzi.

  • pless pisze:

    Witam . a co gdy syn odbywa kare więzienia i pobiera alimenty… ojciec nic nie wie WITAJCIE W POLSCE

  • Gosia pisze:

    Co w sutuacji kiedy osadzony pracuje w zk i chce płacić alimenty , gdzie ma się zwrócić i jak formalnie to załatwić?

  • Gość niedzielny pisze:

    Artykuł bardzo był pomocny pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

obsługa prawna przedsiębiorstwa

Dlaczego obsługa prawna przedsiębiorstwa jest...

Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym...
Mobbing w Pracy

Mobbing w Pracy – Jak Go Rozpoznać i Ja...

Mobbing w miejscu pracy jest w Polsce całkowicie zakazany. Należy jedn...
prawo gospodarcze

Znaczenie współpracy z kancelarią prawa gospo...

Prawo gospodarcze jest kluczowym elementem umożliwiającym skuteczne i...