Logo strony
Logo strony
jazda samochodem

Czy ładna pogoda negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy samochodem?
Opublikowano: 21 czerwca 2021

Bezchmurne niebo, słońce, temperatura na poziomie 25 stopni Celsjusza – wydawać by się mogło, że są to idealne warunki do podróżowania samochodem. Okazuje się jednak, że takie warunki mają negatywny wpływ na wielu kierujących, ponieważ mogą one dekoncentrować. Czy to oznacza, że poziom bezpieczeństwa jazdy samochodem w okresie wakacyjnym jest mniejszy niż zimą, kiedy występują opady śniegu oraz oblodzenie?

Wpływ warunków atmosferycznych na koncentrację człowieka

Nie od dzisiaj wiadomo, że na koncentrację człowieka ma wpływ wiele elementów. Przede wszystkim chodzi tutaj o kwestie, które wymagają od danej osoby podejmowania ciągłych aktywności bądź też zachowania permanentnej czujności.

Mając na uwadze powyższe, należy jednoznacznie stwierdzić, że jazda samochodem w trudnych warunkach wymaga zdecydowanie większej koncentracji niż wówczas, gdy warunki są znacznie bardziej przyjazne dla kierowcy. Podróżowanie podczas opadów śniegu, we mgle, kiedy przejrzystość powietrza jest zdecydowanie mniejsza niż w słoneczny dzień, czy też na śliskiej jezdni wymaga od prowadzącego pojazd naprawdę dużej koncentracji.

To jednak nie wszystko, ponieważ piękna pogoda zachęca wielu kierowców do podejmowania bardziej ryzykownych zachowań na drodze oraz brawurowej jazdy. Niektórzy kierujący uważają bowiem, że w słoneczny letni dzień ryzyko wypadku jest praktycznie znikome, dlatego też pozwalają sobie na więcej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że coraz więcej samochodów poruszających się po drogach wyposażonych jest w różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa. Niektórzy kierowcy uważają, że rozwiązania te zapewnią im ochronę w przypadku popełnionego błędu.

Bezpieczeństwo jazdy samochodem w Europie

Kwestie dotyczące bezpieczeństwa jazdy samochodem są od lat traktowane w Europie bardzo poważnie. W wielu państwach regulacje prawne są modyfikowane w taki sposób, aby zapewnić możliwie najlepszą ochronę najsłabszym uczestnikom ruchu drogowego. Chodzi tutaj przede wszystkim o pieszych i rowerzystów, które w razie zderzenia narażone są na najgroźniejsze urazy.

Jak podaje World Health Organization, każdego roku na europejskich drogach ginie średnio 127 tysięcy osób. Statystyki podają, że nawet 80% z nich ma miejsce podczas dobrych warunków pogodowych. Wynika z tego, że jazda latem może być bardziej niebezpieczna niż zimą.

Ponadto, kiedy pogoda jest dobra, a więc często w sezonie urlopowym, ruch na drogach bywa wzmożony. Porusza się po nich również więcej motocyklistów. Nierzadko kierowcy samochodów mają problem z ich dostrzeżeniem, co wynika z faktu, że motocykliści jeżdżą szybciej, a rozmiary ich pojazdów są znacznie mniejsze. Należy o tym pamiętać, za każdym razem wybierając się w drogę.

Bezpieczeństwo dzieci

Bez względu na warunki pogodowe należy pamiętać o bezpieczeństwie dzieci. Dobra pogoda sprzyja spędzaniu przez nie większych ilości czasu na świeżym powietrzu. Eksperci z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego jednoznacznie wskazują, że kierowcy poruszający się w pobliżu takich obiektów jak szkoły, przedszkola, czy też boiska powinni zachowywać szczególną ostrożność. Przede wszystkim istotna jest kwestia zmniejszenia prędkości. Poruszanie się z szybkością 50 km/h może bowiem okazać się zbyt niebezpieczne, dlatego też lepiej ją zredukować na chwilę do 30 km/h, aby w razie konieczności móc maksymalnie skrócić drogę hamowania. Dobrze jest także pamiętać o zachowaniu większych odstępów pomiędzy pojazdami. Pozwala to nie tylko zminimalizować ryzyko zderzenia dwóch samochodów, ale również zwiększyć pole widzenia.

Bezpieczeństwo jazdy samochodem jest niezwykle istotną kwestią. Na całym świecie podejmowane są inicjatywy, które mają na celu zmniejszenie liczby wypadków oraz ofiar śmiertelnych. Należy jednak pamiętać, że do wielu kolizji dochodzi w sytuacji bardzo dobrych warunków atmosferycznych. Mogą one bowiem zmniejszyć czujność i koncentrację kierowcy, co zwiększa prawdopodobieństwo wypadku.

Paweł Stasiuk

 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

farby do obciążników

Jakimi farbami malować obciążniki do ciągnikó...

Obciążniki ciągnikowe są istotnym elementem wpływającym na prawidłową...
osuszacze sprężonego powietrza

Kiedy do sprężarki śrubowej warto dokupić osu...

Nowoczesne sprężarki śrubowe są często wykorzystywane...
kask motocyklowy

Jakie właściwości musi mieć dobry kask motocy...

Wybór odpowiedniego kasku motocyklowego jest kluczowy dla bezpieczeńst...
Filtry oleju

Filtry oleju – po co są stosowane, co dają i...

Prawidłowe funkcjonowanie silnika spalinowego w dużej mierze zależy od...