Praca tymczasowa wielu osobom kojarzy się negatywnie. Ludzie uważają, że jest ona mało wartościowa, ponieważ przeważnie skupia się na wykonywaniu zadań, które nie imponują w CV. Mimo to warto rozważyć jej podjęcie.
Są umiejętności, których możemy nauczyć się pracując nie tylko na stanowisku związanym z naszymi kwalifikacjami. Niektórzy podejmują pracę tymczasową, aby przekonać się czy potrafią pracować w zespole. Czasami ciężko jest odnaleźć się w nowym zespole. Tymczasem podjęcie pracy sezonowej sprawi, że sprawdzimy swoje umiejętności komunikatywne. Jeśli zdecydujemy się w celach zarobkowych wyjechać za granicę, wówczas sprawdzimy także nasze umiejętności językowe. A to są już rzeczy, którymi warto pochwalić się w swoim CV.
Pracodawcy nie lubią widzieć tak zwanych „luk w CV”. Chodzi o miesiące lub czasem i lata, gdy pozostawaliśmy bez pracy. W rzeczy samej może to oznaczać, że nie potrafiliśmy znaleźć przez ten czas zatrudnienia. Pracodawca zastanawia się więc, z czego to mogło wynikać. Tymczasem podejmując się pracy tymczasowej pokazujemy, że nie baliśmy się podjęcia pracy, która nie była dopasowana do naszych kwalifikacji. Jest to dowód na to, że nie boimy się nowych wyzwań.
Wielu pracodawców zastanawia się nad tym, jaki sens ma zatrudnianie pracownika tylko na jakiś czas. Wyszkolenie zajmuje trochę czasu, poza tym nigdy nie ma pewności, czy dana osoba odnajdzie się w tej konkretnej branży.
Warto jednak pamiętać o tym, że potrzeby firmy stale się zmieniają. W trakcie roku są miesiące, gdy dodatkowe ręce do pracy by się przydały, jednak nie ma potrzeby zatrudniania pracownika na stałe. W takim momencie praca tymczasowa sprawdzi się idealnie. Zatrudniona osoba pomoże zrealizować zamówienia, a gdy już sezon dobiegnie końca, wówczas skończy się także umowa. Jest więc to duża elastyczność dla samego pracodawcy.
Jeśli zaś obawiamy się dużej biurokracji, wystarczy zgłosić się do agencji zatrudnienia. Pomoże nam ona w całym procesie rekrutacji, a ponadto weźmie na siebie odpowiedzialność za obsługę administracyjną pracownika. To ona przygotuje umowę, naliczy wynagrodzenie, rozliczy podatek dochodowy czy składki ubezpieczeniowe. W ten sposób firma jest odciążona z niemalże wszystkich obowiązków i może skupić się jedynie na wyszkoleniu pracownika.
Utarło się, że pracy „na chwilę” szukają wyłącznie pracownicy fizyczni. Nie jest to jednak prawda. Coraz częściej możemy spotkać pracowników umysłowych, którzy często są specjalistami o dużych kwalifikacjach. Są to tak zwane „osoby do zadań specjalnych”. Firma zatrudnia ich w momencie, gdy potrzebuje dodatkowych mocy przerobowych do realizacji wymagającego projektu. Często do ich realizacji potrzeba osób specjalizujących się w danej dziedzinie. Wówczas zatrudnia się właśnie pracowników tymczasowych tego typu.
To również znakomita okazja dla firm, które chcą sprawdzić się w nowym obszarze danej branży. Pracownik tymczasowy może wnieść swoje doświadczenie, pokazać innym członkom firmy, w jaki sposób powinno się wykonywać dane zadania. Jest więc to cenna osoba, która swoimi radami pozwoli innym osobom wejść na wyższy poziom w wykonywanej przez siebie pracy. To także dobra okazja do przeprowadzenia projektu pilotażowego – firma może ocenić, czy poradziłaby sobie z nowymi wyzwaniami, czy też lepiej pozostać przy aktualnej branży.
W przypadku samych pracowników tymczasowych korzyści również są duże. Specjaliści mogą przebierać w najciekawszych zleceniach, poznawać funkcjonowanie różnych firm od podszewki. W ten sposób jeszcze mocniej poszerzają swoje kompetencje, a przy okazji zarabiają pieniądze na naprawdę wysokim poziomie. Poza tym umowa o pracę tymczasową zapewnia takie świadczenia, jak ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz prawo do urlopu wypoczynkowego. Jest więc lepsza od umowy zlecenie lub umowy o dzieło.
Najnowsze oferty pracy w opiece w Niemczech znajdziesz na stronie: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/.
Tagi: gospodarka, praca, pracownik
od stycznia – Niemcy – praca opiekunki
Genialnym nic nie robię siedzę w domu i dostaje kasę
Dodaj komentarz