Logo strony
Logo strony
zakładanie podsłuchów

Czy zakładanie podsłuchów w Polsce jest legalne?
Opublikowano: 22 marca 2022

Zakładanie podsłuchów to dobry sposób na udowodnienie oskarżonemu winy. Jednak w świetle polskiego prawa podsłuchiwanie osób trzecich nie zawsze jest możliwe. Dlatego warto wiedzieć, kiedy można nagrać rozmowę przy pomocy ukrytego dyktafonu, a kiedy za takie działanie można zostać pociągniętym do odpowiedzialności karnej. Zatem, w jakich sytuacjach założenie podsłuchu będzie legalne?

Co o podsłuchach mówi polskie prawo?

W polskim prawie nieuzasadnione podsłuchiwanie osób trzecich jest przestępstwem, za które oskarżonemu grozi kara grzywny lub kara pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto osoba podsłuchiwana może złożyć pozew cywilny i zażądać odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych lub zniesławienie. Nie oznacza to jednak, że zwykły obywatel nie może skorzystać z dyktafonu, czy kamery, aby dochodzić swoich praw w sądzie. Istnieją bowiem okoliczności, w których założenie podsłuchu będzie legalne, a nawet zalecane przez sąd.

Kiedy można stosować podsłuchy zgodnie z polskim prawem?

Rozmowy można bezpiecznie nagrywać, gdy poinformujemy osobę, z którą rozmawiamy o nagrywaniu i ona na takie czynności wyrazi zgodę. Podsłuch zakłada się także, gdy wymaga tego dobro prowadzonego śledztwa, bądź postępowania, a takie działanie może być przeprowadzone wyłącznie za zgodą sądu. Każdy obywatel ma prawo również zamontować monitoring w swoim domu, jednak trzeba to zrobić tak, aby kamery obejmowały zasięgiem jedynie teren posiadanej działki. Nagrywanie bez zgody osoby trzeciej można zastosować także w sytuacji, gdy dany obywatel jest świadkiem lub ofiarą przemocy. Przy czym w tym przypadku sprawca będzie mógł złożyć pozew o naruszenie prywatności.

Nagrywanie rozmów w celu zdobycia dowodów

Jeśli osoba pokrzywdzona nagra rozmowę z oskarżonym, w której sama również uczestniczy, to wówczas sąd może przychylniej spojrzeć na fakt, że oskarżony nie został poinformowany o podsłuchu. Odradza się natomiast nagrywanie rozmów poprzez podsłuch pozostawiony w biurze, czy w domu osoby oskarżonej, ponieważ takie działanie znacząco narusza jej prawo do prywatności. Należy pamiętać także, że rejestrując daną rozmowę w celu zdobycia dowodu obciążającego oskarżonego, absolutnie nie wolno publicznie ujawniać jego wizerunku oraz treści samej rozmowy. Ponieważ takie działanie może się wiązać z poważnymi konsekwencjami prawnymi dla osoby nagrywającej.

Czy nagrywanie pracowników jest legalne?

Obecnie w wielu firmach montuje się monitoring, a rozmowy telefoniczne z klientami są regularnie nagrywane. Oczywiście takie postępowanie będzie legalne, jeśli pracodawca poinformuje pracownika o tym fakcie. Nie oznacza to jednak, że podsłuchy, czy kamery można montować wszędzie, gdyż ich obecność powinna być zawsze uzasadniona charakterem wykonywanej pracy. Co ważne, miejsca monitorowane muszą być odpowiednio oznaczone, a informacje o monitoringu, czy nagrywaniu rozmów najlepiej przekazać pracownikowi na piśmie. Ponadto polskie prawo zabrania umieszczania monitoringu w pomieszczeniach sanitarnych, stołówkach, czy szatniach.

Czy rodzic może nagrać swoje dziecko?

Nagranie dziecka z ukrycia w trosce o jego bezpieczeństwo lub w celu zdobycia dowodów obciążających współmałżonka będzie każdorazowo podlegało indywidualnej ocenie przez sąd. Jeśli taki podsłuch okaże się niezbędny, by uchronić dziecko przed przemocą, osoba nagrywająca nie powinna obawiać się konsekwencji.

Podsumowując, w niektórych sytuacjach zakładanie podsłuchów w Polsce jest nielegalne i może się wiązać z odpowiedzialnością karną. Dlatego przed nagraniem drugiej osoby, warto skonsultować dany przypadek z prawnikiem lub detektywem i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję o zastosowaniu podsłuchu.

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest Agencja Detektywistyczna Focus – Prywatny Detektyw z Poznania.
Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

obsługa prawna przedsiębiorstwa

Dlaczego obsługa prawna przedsiębiorstwa jest...

Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym...
Mobbing w Pracy

Mobbing w Pracy – Jak Go Rozpoznać i Ja...

Mobbing w miejscu pracy jest w Polsce całkowicie zakazany. Należy jedn...
prawo gospodarcze

Znaczenie współpracy z kancelarią prawa gospo...

Prawo gospodarcze jest kluczowym elementem umożliwiającym skuteczne i...