Pandemia uderzyła również w rynek mieszkaniowy. Deweloperzy liczą na to, że Polski Ład pomoże Polakom w kupowaniu mieszkań, dzięki czemu będzie powstawało więcej nieruchomości. Ciekawą koncepcją zdaje się być zwłaszcza bon mieszkaniowy.
Nie ma czego ukrywać, w Polsce nieustannie brakuje mieszkań. Wielu Polaków myśli o pójściu „na swoje”, jednak odstraszają ich wysokie ceny za metr kwadratowy. Niektórzy liczyli na to, że pandemia doprowadzi do spadku cen, tak się jednak nie stało.
Mimo wszystko należy podkreślić, że nowe mieszkania faktycznie powstają i to, jak na nasze warunki, w szybkim tempie. Dodatkowo niektórzy Polacy sami stawiają domy, co tylko pokazuje, jak duża koniunktura panuje na rynku.
Jeśli przyjrzymy się danym GUS, zobaczymy, że budownictwo mieszkaniowe znajduje się w dobrej sytuacji. Wzrost liczby rozpoczętych budów jest gigantyczny, ponieważ wynosi aż 144% względem ubiegłego roku. W kwietniu deweloperzy rozpoczęli budowę 15,1 tysiąca nowych mieszkań. Jest to możliwe dzięki dużej ilości pozwoleń na rozpoczęcie budowy. To bardzo dobre informacje, ponieważ w ubiegłym roku o uzyskanie odpowiednich pozwoleń było znacznie ciężej. Wszystko z powodu pandemii.
Bardzo możliwe, że aktualne dane są jeszcze lepsze. Tak wynika z analiz ekspertów.
Warto dodać, że najnowsze dane GUS dotyczą kwietnia 2021 roku, kiedy spora część sektorów rodzimej gospodarki była zamknięta lub przynajmniej ich działanie było ograniczone. Nie miało to jednak większego wpływu na wyniki sektora budownictwa mieszkaniowego – tłumaczy Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.
Słowo komentarza należy się też domom budowanym przez inwestorów indywidualnych. W każdym obszarze badanym przez GUS mamy tu bardzo solidne wzrosty w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Tak samo jak w przypadku deweloperów, tak i tu jest to po części efekt dobrej koniunktury, a po części wynik słabszych danych sprzed roku. Tak samo jak w marcu, tak i w kwietniu Polacy zaczęli budować ponad 10 tysięcy nowych domów na własne potrzeby. Są to jedne z najlepszych wyników w historii, które potwierdzają większą skłonność do budowania nowych domów – wyjaśnia ekspert.
Deweloperzy są dobrej myśli co do przyszłości, ponieważ państwo zamierza wesprzeć Polaków w kwestii kupowania mieszkań. Programy wsparcia dla budownictwa mogą oznaczać, że firmy deweloperskie będą miały komu sprzedawać nowopowstałe budynki.
Polski Ład to program, który ma pomóc między innymi młodym małżeństwom. Wcześniej państwo wdrażało dwa projekty o podobnym charakterze – Mieszkanie dla Młodych oraz Rodzina na Swoim. Nie zakończyły się one jednak dużym sukcesem, problem dotyczący mieszkalnictwa w dalszym ciągu jest widoczny.
Mimo to deweloperzy uważają, że tego programy pomocowe są potrzebne. Wielu rodzinom, szczególnie tym młodym, ciężko jest odłożyć pieniądze na własne lokum.
Nie mam wątpliwości co do tego, że nowy program wsparcia mieszkaniowego proponowany przez Ministerstwo Rozwoju, który miałby wesprzeć osoby nabywające nieruchomości na kredyt może być dla nich dużym ułatwieniem. Tym bardziej, że wysokość wkładu własnego jest dużą barierą, zwłaszcza dla młodych osób – powiedziała Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.
Program Mieszkanie dla Młodych został zakończony w 2018 roku. Wówczas młode rodziny mogły liczyć na wsparcie finansowe ze strony rządu.
W przypadku Polskiego Ładu ważne będzie weryfikowanie tego, czy dana rodzina nie posiada już jakiegoś mieszkania. Może być bowiem tak, że niektórzy będą chcieli uzyskać rządowe wsparcie na zakup kolejnego lokum, które trafi na wynajem. Z tego powodu należałoby wdrożyć stosowne kryteria, aby niemożliwe było nabywanie mieszkań w celach inwestycyjnych przy pomocy dopłat państwowych.
Andrzej Dworzański
Tagi: dom, inwestycje, nieruchomości, polityka, Polski Ład
A ja czekam na podwyżkę od 24 miesięcy
Wszyscy chcą Bony 500 plus 300 plus bo mieszkaniowy bon na gaz bon na paliwo za chwilę wprowadzą kartki i będziemy wszyscy szczęśliwi
Dodaj komentarz