Arbuz to doskonały wybór na gorące dni. Potrafi on bowiem nie tylko zapewnić ulgę od dokuczającego upału, ale również nawodnić organizm. Co jeszcze warto wiedzieć o arbuzie?
Arbuz jest rośliną z rodziny dyniowatych. Obejmuje on cztery gatunki, z których trzy pochodzą z Afryki, a dokładniej z Namibii. Czwarty gatunek pochodzi natomiast z Azji Południowo-Zachodniej. W sklepach można kupić arbuza zwyczajnego, który ceniony jest za swoje walory smakowe. Szacuje się, że roślina ta jest uprawiana w Afryce od około 5 tysięcy lat. Obecnie arbuz jest uprawiany w 96 krajach świata. Istnieje około 1200 jego odmian, które różnią się pomiędzy sobą między innymi kształtem oraz kolorem.
Zasadniczym składnikiem arbuza jest woda. To około 90% każdego owocu. Pozostała część to przede wszystkim węglowodany oraz błonnik. Arbuz nie zawiera zbyt wiele witamin i minerałów, mimo to jest to owoc, który warto włączyć do swojej diety. Przede wszystkim dlatego, że zawiera on przeciwutleniacze – takie substancje jak likopen, glutation i cytrulina. Na szczególną uwagę zasługuje likopen. Arbuz zawiera go znacznie więcej niż surowe pomidory. Działanie likopenu polega głównie na eliminowaniu z organizmu wolnych rodników, co opóźnia procesy starzenia się. Działa on również przeciwnowotworowo.
Spożywanie arbuza nie powinno martwić osoby będące na diecie. Owoc ten jest bowiem niskokaloryczny. Arbuz ma jednak wysoki indeks glikemiczny, przez co powinny na niego uważać osoby zmagające się z cukrzycą.
Na uwagę zasługują także pestki arbuza. Zdecydowana większość osób je wyrzuca, a jest to poważny błąd. Otóż pestki zawierają białko, witaminy z grupy B, a także minerały. Co więcej, działają one również antygrzybiczo i antybakteryjnie, a ponadto wspomagają pracę układu pokarmowego. Amatorów spożywania pestek zainteresować powinna informacja, że są one znacznie bardziej tuczące niż miąższ tego owocu. Składają się one w 50% z tłuszczu.
Arbuzy zawierają duże ilości wody, przez co pomagają oczyszczać organizm z toksyn. Co więcej, regularne jego spożywanie korzystnie wpływa na cerę. Sok z arbuza można wykorzystywać również jako tonik do twarzy. Pomoże on w walce z procesem starzenia, a także sprawi, że skóra będzie bardziej jędrna.
Arbuz powinien znaleźć się na stałe w diecie osób, które uprawiają sport. Otóż owoc ten zmniejsza bóle mięśni po dużym wysiłku fizycznym za sprawą obecnej w jego miąższu cytruliny. Aminokwas ten wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, a ponadto reguluje ciśnienie krwi.
Większość osób je arbuza samego, jednakże można go wykorzystać jako składnik sałatek i innych potraw. Otóż owoc ten doskonale sprawdzi się w połączeniu na przykład z wędlinami, serami czy też owocami morza.
Arbuzy nadają się także do przygotowywania różnego rodzaju napojów. Schłodzone koktajle oraz lemoniady z sokiem tego owocu doskonale gaszą pragnienie w gorące dni. Bez względu na to, w jakiej formie spożywany będzie arbuz, należy pamiętać o tym, że nie może on być zbyt długo przechowywany w lodówce, gdyż ulega on szybkiemu zepsuciu.
Arbuz to bardzo popularny owoc, także w Polsce. Wiele osób sięga po niego w gorące dni, aby zaspokoić pragnienie. Arbuz to jednak nie tylko znakomity sposób na upały, to także składnik wielu dań oraz napojów. Z kolei jego składniki odżywcze sprawiają, że owoc ten pozytywnie wpływa na kondycję organizmu człowieka.
Paweł Stasiuk
Tagi: arbuz, dieta, Jedzenie, zdrowie
Przecież arbuz to sama woda
Uwielbiam w słonecznym dzień chłodny arbuz pokrojony w kostkę
Nienawidzę smaku arbuza
Dodaj komentarz