Na drogach bywa niebezpiecznie nie tylko ze względu na nieodpowiedzialne zachowania kierowców, rowerzystów oraz pieszych. Niezwykle poważne zagrożenie stanowią również dzikie zwierzęta, które potrafią niespodziewanie wtargnąć na jezdnię. Zderzenie z sarną, dzikiem bądź łosiem może nawet tragiczne w skutkach. Jak zatem zachować się, widząc dzikie zwierzę na drodze?
Permanentny rozwój infrastruktury drogowej doprowadził do tego, że wiele popularnych szlaków komunikacyjnych przebiega przez terytoria zamieszkałe przez dzikie zwierzęta oraz trasy ich migracji. Z tego też względu wzrosło ryzyko kolizji ze zwierzyną, która przebiega przez jezdnię. Najczęściej do tego typu zdarzeń dochodzi o świcie oraz po zmroku. Wówczas zwierzęta stają się najbardziej aktywne.
W wielu miejscach, gdzie ryzyko kolizji z dzikimi zwierzętami jest podwyższone, ustawione zostały znaki ostrzegawcze. To żółty trójkąt z grafiką przedstawiającą jelenia. Widząc go, warto zachować szczególną czujność i obserwować nie tylko drogę, ale i jej okolicę.
W Polsce żyje wiele gatunków dzikich zwierząt. Niektóre z nich występują tylko w niektórych regionach kraju. Najczęściej dochodzi jednak do kolizji z dzikami, sarnami, jeleniami oraz łosiami. To duże i ciężkie zwierzęta, szczególnie łoś, przez co potrącenie któregoś z nich może być niezwykle poważne w skutkach. Nie chodzi tutaj nawet o uszkodzenie samochodu, ale przede wszystkim o zagrożenie życia i zdrowia kierowcy oraz pasażerów. Zdarzają się także kolizje z mniejszymi zwierzętami, takimi jak na przykład zając bądź lis. Taka kolizja nie powinna co prawda wyrządzić poważnych szkód, aczkolwiek z całą pewnością nie należy do przyjemnych doświadczeń.
Jak zostało wcześniej powiedziane, już dojeżdżając do znaku ostrzegawczego A-18b, należy zachować szczególną ostrożność. Warto obserwować nie tylko drogę, ale również pobocze. Dobrze jest także zmniejszyć prędkość, szczególnie podróżując w nocy lub o świcie.
Jeżeli kierowca używa świateł drogowych, powinien przełączyć na światła mijania. Dzikie zwierzęta widząc tak silne światło, nierzadko zastygają w bezruchu na jezdni. Zdaniem niektórych wynika to z ich instynktu, który nakazuje im przeskoczyć tak dużą przeszkodę. Należy jednak pamiętać, że dzikie zwierzęta zachowują się w sposób nieprzewidywalny, stąd też trzeba zachowywać szczególną czujność.
Warto wiedzieć, że niektóre zwierzęta poruszają się w stadzie. Reguła ta dotyczy przede wszystkim dzików oraz saren. Widząc zatem jedno z takich zwierząt, można spodziewać się, że w pobliżu znajduje się ich więcej.
Co ważne, zagrożenie mogą stanowić również ptaki. Jeżeli w samochodzie są odsunięte szyby, mogą one wlecieć do wnętrza pojazdu i spowodować utratę panowania nad kierownicą, czego konsekwencją może być na przykład uderzenie w drzewo.
Jeżeli już dojdzie do spotkania z dzikim zwierzęciem na drodze, najlepszym rozwiązaniem byłoby ominięcie go, czyli spokojne przejechanie obok zwierzyny. Trzeba jednak przygotować się na konieczność nagłego hamowania oraz wykonania mocnego skrętu. Gdyby jednak okazało się, że zderzenie jest nieuniknione, wówczas tuż przed nim należy puścić pedał hamulca. W takiej sytuacji przód samochodu nieco się uniesie, co pozwoli zmienić kąt uderzenia. Należy pamiętać również, aby nie dotykać i nie przewozić potrąconej zwierzyny. Nikt bowiem nie wie, czy dane zwierzę nie było zarażone na przykład wścieklizną. Należy więc zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz wezwać policję.
Paweł Stasiuk
Tagi: bezpieczeństwo, droga, motoryzacja, prawo, wypadek, zwierzętaCzy po zderzeniu z łosiem, dzikiem czy inna leśna zwierzyna przysługuje odszkodowanie?
Oczywiście że tak ale nie w Polsce
Dodaj komentarz