W obecnych czasach, coraz więcej osób zmienia swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Dzieje się tak z powodu nieodpowiednio dobranej diety, nadwagi, uczuleń, alergii, zaburzeń pokarmowych, czy też dbałości o własną sylwetkę. Dlaczego to takie ważne dla organizmu? Jak zmienić nawyki żywieniowe?
Nawyk jest to automatyczny sposób zachowywania się w określony sposób. Sposób, który jest regularnie powtarzany oraz praktykowany przez daną osobę. W efekcie prowadzi to do wyuczenia danej czynności. Tak jest również ze zdrowymi nawykami żywieniowymi, które należy regularnie praktykować i powtarzać. Zdrowe nawyki żywieniowe to systematyczne dostarczanie organizmowi wszelkich składników odżywczych. takich, które są niezbędne do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania.
Żeby zmienić nawyki żywieniowe, należy na początku usiąść i zastanowić się nad przyjmowanymi posiłkami. Bardzo ważne jest to, aby każdy z posiłków zawierał różnorodne składniki. Są one dobierane tak, żeby nasz organizm funkcjonował prawidłowo przez cały dzień.
Regularne picie wody to jeden ze sposobów na zmianę nawyków. Należy pamiętać, żeby pić minimum 1.5 litra wody. Warto podkreślić, iż woda jest bardzo ważna dla prawidłowego odżywiania organizmu, ponieważ bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie oraz odpowiada za transport substancji odżywczych. Wodę należy pić małymi łykami przez cały dzień.
Kolejnym krokiem do zmiany nawyków żywieniowych jest postawienie na regularność. Dzięki spożywaniu posiłków w sposób regularny nasz organizm przyzwyczai się do czerpania energii z pożywienia dostarczanego organizmowi o określonych porach. Dlatego tak ważne jest to, żeby spożywać posiłki od czterech do pięciu razy dziennie. W zależności od zapotrzebowania kalorycznego. Stałą energię dostarczy organizmowi zjedzenie czterech, pięciu posiłków , co dwie, trzy lub cztery godziny. W zależności od tego jakie zapotrzebowanie ma organizm.
Dania, które spożywamy z pewnością muszą być urozmaicone. Jadłospis powinien zawierać między innymi: owoce, warzywa, mięso, ryby, jaja, tłuszcze jadalne, produkty zbożowe, itp. Wszystko po to, żeby dostarczyć organizmowi różne produkty, również takie, które są bogate w witaminy.
Zmiana nawyków żywieniowych to również unikanie soli i słodyczy. Powinno się spożywać nie więcej niż 6 gramów soli dziennie, czyli jedną małą łyżeczkę. Nadmierne spożywanie dużej ilości soli może nieść za sobą wiele negatywnych skutków. Jednym z nich jest zawał, udar mózgu, nadciśnienie, niewydolność nerek, czy też cukrzyca typu II. Częste spożywanie dużej ilości soli jest więc bardzo szkodliwe dla organizmu. Dzieje się tak również w przypadku spożywania dużej ilości cukru. Wszelkie produkty, które zawierają jego nadmiar są jedynie pustymi kaloriami. Istotne jest to, iż słodycze dostarczają organizmowi bardzo dużą dawkę energii, której nadmiar zostaje zmagazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Nadmiar słodyczy prowadzi między innymi do: nadwagi, cukrzycy, próchnicy zębów, zaburzeń poziomu glukozy we krwi oraz wielu innych chorób.
Przy kultywowaniu zdrowych nawyków żywieniowych należy pamiętać również o jedzeniu błonnika oraz ciemnego pieczywa. Głównym zadaniem błonnika jest perystaltyka jelit oraz usuwanie złogów z organizmu. Błonnik pełni również inne funkcje w organizmie. Należą do nich: zapobieganie zaparciom, czy też nadawanie regularnego rytmu wypróżnień. Jedzenie ciemnego pieczywa to również bardzo istotna kwestia w dbaniu o prawidłowe nawyki żywieniowe. Podczas spożywania pieczywa należy dokładnie sprawdzać jego skład. Chleb powinien zawierać jedynie mąkę żytnią. Bardzo dobry wpływ na kondycję organizmu mają wypieki zawierające dużą ilość błonnika, witaminy z grupy B, czy też składniki mineralne, magnez, żelazo, itp. Powinno się również spożywać żywność, która nie zawiera glutenu oraz jedząc na przykład więcej jajek.
Podczas dbania o prawidłowe nawyki żywieniowe należy pamiętać również o regularną aktywność fizyczną. Nie tylko dieta wpływa na zdrowy organizm, kondycję oraz wygląd ciała. Wysiłek fizyczny pomaga między innymi: w obniżeniu cholesterolu, reguluje stany emocjonalne, wzmacnia odporność, ułatwia koncentrację, spowalnia procesy starzenia organizmu, czy też dotlenia go. Jest to również bardzo ważny element w stosowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych.
odstawić słodycze i napoje gazowane – po miesiącu sprawdzić wyniki na wadze – u mnie 10 w dół
W artykułach wszystko wydaje się proste, ale to właśnie nie potrzeba organizmu, a nasze złe przyzwyczajenia sprawiają, że zmiany w diecie i stylu życia są takie trudne.
Bo trzeba jeść zupy. Zapominamy często o tym posiłku.
Dodaj komentarz