Salon to główny pokój w domu jednorodzinnym, w którym można odpocząć oraz przyjmować gości. Ważne jest to, aby było w nim przytulnie i miło, dlatego oprócz pięknego wyposażenia wnętrz, warto pomyśleć o zamontowaniu kominka. Najpopularniejsze kominki to tradycyjne z kominem, na drewno lub inny opał, jednakże nie zawsze są ekologiczne. Ogień, który się rozpala w chłodne dni powoduje nie tylko uczucie ciepła, ale daje także niezwykłą atmosferę, przy której doskonale się odpoczywa, przy dobrej kawie lub herbacie.
Projektanci wnętrz mają wiele pomysłów na to, w którym miejscu ustawić kominek, by stał się atrakcją salonu. Chodzi nie tylko o walory techniczne, ale również wnętrzarskie, aby salon był miejscem częstych spotkań rodzinnych. Na kominku można ustawić dekoracje, obrazki, kwiaty, w takim miejscu, aby było to bezpieczne. Wokoło kominka można ustawić stoły, fotele, krzesła oraz kanapę, tak, by ciepło dało się szybko odczuć.
Osoby, które nie chcą kupować drewna do kominka, mogą wybrać elektryczne, czy też kominki na wodę. Obecnie jest ogromny wybór kominków, zarówno małe, które można postawić w niewielkim pomieszczeniu, jak i duże, zajmujące sporą powierzchnię. Podczas montażu warto mieć na uwadze wszystkie koszty, nie tylko zakupu, ale i wkładu kominkowego, czyszczenia, wymiany części. Współczesne propozycje kominkowe są również dopasowane kolorystycznie do rodzaju wnętrz.
Projektowanie kominka dokonuje się już na etapie projektowania domu, tak aby uwzględnić sprawy techniczne, instalacyjne, czy montażowe. Musi być to miejsce bezpieczne, pod względem bhp, dlatego często jest to środkowa część domu. Kominek można ustawić bezpośrednio przy ścianie, jak również kupić kominek wolnostojący. Zależy to wszystko od powierzchni domu, ilości miejsca, wyposażenia meblowego, a nawet wielkości okien. Projektanci zwracają uwagę również na dobrą wentylację, jeśli kominek jest na drewno. Nowoczesne kominki można ustawić praktycznie wszędzie, również w sypialni, gdyż większość z nich jest elektryczna. Pomimo sztucznego ognia, nadal dają niezwykłe ciepło i efekt przyjemnej atmosfery. nie można zapomnieć o wszelkich szczegółach, takich jak wymiary kominka, wielkość, rodzaj materiału, z jakiego będzie wykonany, moc grzewcza, czy też aspekty budowlane.
Warunki techniczne sprawdzane są przez specjalistów i dopiero wtedy można budować kominek i sprawdzać, jaką moc grzewczą posiada. W wielu domach ekologicznych kominek współdziała z panelami fotowoltaicznymi, ogrzewaniem domowym, a nawet przepływem wody. Chodzi również o oszczędność kosztów, gdyż już sama budowa kominka pochłania spore sumy. Aranżację wnętrz w każdej chwili można poprawić, dlatego klient musi ustalić jaki rodzaj kominka i jego kształt chce mieć w swoim salonie. Trzeba pamiętać, że raz zbudowany kominek bardzo trudno przestawić. Kupić go można w sklepach budowlanych, zwracając uwagę na parametry techniczne. W czasopismach są inspiracje, w jakich wnętrzach będzie dobrze wyglądał kominek tradycyjny, a w jakich kominek ekologiczny.
WhPr
Tagi: dom, kominek, ogień, salonJa mam kozę – fajne rozwiązanie
Dodaj komentarz