Wszyscy wiemy, że zimna pogoda może być ciężka dla naszej skóry i ogólnie dla naszego ciała. Wiemy również, że jest to dobra pora roku, aby jeść więcej owoców i warzyw. Ale co z naszym ciałem? W jaki sposób sygnalizuje, że brakuje nam niezbędnych witamin i mikroelementów? Chroniczne zmęczenie, złe samopoczucie, sucha i łuszcząca się skóra czy ogólne osłabienie to tylko niektóre z możliwych objawów niedoboru witamin i innych składników odżywczych. Zimą spędzamy mniej czasu na świeżym powietrzu i mniej czasu jesteśmy aktywni, co może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Skąd możemy wiedzieć, czy brakuje nam pewnych witamin i składników odżywczych?
Witamina C – Niedobory witaminy C mogą powodować takie objawy jak nadmierne rogowacenie naskórka, suchość oczu, wypadanie i suchość włosów oraz utrudnione gojenie się ran.
Niewiele słyszymy o witaminie B – tiaminie (witamina B1). Ale niedobór tiaminy jest uważany za rzadki stan. Objawy niedoboru tiaminy obejmują zapalenie jamy ustnej, pękanie kącików ust, wypadanie włosów, zniekształcone lub łamliwe paznokcie oraz łojotokowe zmiany skórne.
Niedobór witaminy A może powodować suchość skóry, poprzeczne i podłużne linie na płytce paznokciowej oraz wypadanie włosów.
Niedobór kwasu foliowego może spowolnić wzrost włosów i paznokci oraz prowadzić do różnych problemów ze skórą i włosami.
Biotyna znana jest również jako witamina B7 i jest niezbędna dla dobrego zdrowia. Niedobory biotyny mają negatywny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Mogą wystąpić wysypki skórne i zaczerwienienia, a włosy mogą stać się matowe i znacznie słabsze.
Anemia z niedoboru żelaza charakteryzuje się bladością skóry, bladością błon śluzowych, łamliwością paznokci i wypadaniem włosów.
Cynk jest ważny dla Twojego zdrowia w zimie. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości cynku, możesz mieć osłabiony układ odpornościowy, gorsze gojenie się ran, a nawet być narażony na alergie i choroby skóry.
Promienie słoneczne- na które jesteśmy narażeni w mniejszym stopniu w miesiącach jesiennych i zimowych – są niezwykle ważne dla naszego zdrowia. W szczególności, pomagają one utrzymać poziom witaminy D na wysokim poziomie; badania wykazują, że wiele osób ma niedobór tej ważnej witaminy. Ponieważ trudno jest nam uzyskać transdermalnie syntetyzowaną witaminę D3 w okresie od kwietnia do września – kiedy nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego – jedynym bezpiecznym sposobem, aby upewnić się, że otrzymujemy jej wystarczającą ilość, jest przyjmowanie suplementów.
Objawami niedoboru witaminy D są problemy skórne, poszerzenie cery, nasilenie zmian trądzikowych oraz utrata elastyczności skóry. Ponadto zbyt niski poziom witaminy D3 w organizmie może powodować wzmożone wypadanie i przerzedzanie się włosów. Witamina D3 reguluje cykl wzrostu włosa oraz pracę gruczołów łojowych. Zaleca się, aby w tym czasie zapotrzebowanie na tę witaminę pokrywać z pożywienia, suplementów diety i/lub ekspozycji na światło słoneczne.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym https://klasawwarszawie.waw.pl/
Tagi: witamina C, Witamina D3, witaminy, zdrowie
Dodaj komentarz