Pogrzeby świeckie zaczynają wzbudzać coraz większe zainteresowanie. Zakłady funeralne regularnie otrzymują pytania o pochówki w takiej właśnie odsłonie. Kto może zorganizować pogrzeb świecki?
Pogrzeb świecki to nic innego, jak ceremonia pochówku zmarłego bez jakichkolwiek motywów religijnych. Nie ma podczas takiej uroczystości odniesień do kwestii związanych z wiarą katolicką ani żadnym innym wyznaniem. Jak nietrudno domyśleć się, pogrzeb świecki nie odbywa się w kościele czy świątyni, nie zawiera nabożeństwa żałobnego ani symboliki religijnej, wyklucza również udział osoby duchownej jako prowadzącej wydarzenie. Poza tym faktem reszta pozostaje niezmienna – bliscy żegnają zmarłego, którego ciało lub prochy trafiają do cmentarnego grobu. Pogrzeb świecki to ceremonia zgodna z obowiązującym w Polsce prawem.
W Polsce większość osób deklaruje się formalnie jako wyznawcy wiary katolickiej, dlatego też wciąż dominują u nas pochówki religijne. Coraz więcej ludzi zaczyna mieć jednak wątpliwość co do tej kwestii lub określa siebie wprost jako ateistów. Warto zatem pamiętać, że osoby, które są niewierzące lub niepraktykujące, nie muszą być żegnane zgodnie z zasadami kościoła tylko dlatego, że taka forma jest w naszej kulturze najpowszechniejsza. W takim wypadku pogrzeb świecki wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Podobnie jest ze zmarłymi, którzy byli osobami religijnymi, jednak wyznawali wiarę inną niż katolicka. Wówczas również często podejmowana jest decyzja o przeprowadzeniu pochówku w nurcie świeckim.
Przejdźmy zatem do sedna sprawy, czyli pytania, które nurtuje wielu ludzi – kto organizuje pogrzeb świecki? Wszystkie kwestie związane z ceremonią to oczywiście decyzja najbliższych zmarłego, którzy – chcąc uszanować jego poglądy – robią wszystko tak, by oddać mu hołd i przeprowadzić całość w zgodzie z jego wolą i przekonaniami. Członkowie rodziny mają tu pełny wybór dotyczący wszystkich kwestii związanych z wydarzeniem (termin, miejsce, oprawa), a nad przebiegiem całej ceremonii czuwa wybrany zakład pogrzebowy. W dzisiejszych czasach większość firm funeralnych wychodzi naprzeciw potrzebom klientów i bez problemu organizuje pochówki nie tylko wyznaniowe, ale również świeckie. Jedną z takich firm jest Zakład Pogrzebowy Gralewski, który podejmuje się przygotowania świeckich ceremonii żałobnych w Warszawie i okolicach.
Jednak wiele osób zastanawia się również nad tym, kto w takiej sytuacji prowadzi ceremonię. Skoro uroczystość nie jest religijna, nie odbywa się tradycyjnie w kościele i nie bierze w niej udziału ksiądz, jak zatem wygląda tego typu pochówek? Najczęściej, zanim pogrzeb przeniesie się na cmentarz, bliscy zmarłego biorą udział w pożegnaniu np. na terenie domu funeralnego. Uroczystości dowodzi wówczas nie duchowny, a Mistrz Ceremonii Pogrzebowej – ubrany stosownie do okazji żegna wszystkich w imieniu zmarłego i wygłasza mowę na jego temat. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie – czasem ostatnie pożegnanie prowadzić chce ktoś z krewnych lub przyjaciół. Bywa też tak, że funkcję Mistrza Ceremonii przejmuje po prostu pracownik zakładu pogrzebowego.
Tagi: funeralia, pogrzeb, pogrzeb świecki
Dodaj komentarz