Na zimowe opady śniegu, czekają wszystkie dzieci. Jeśli zaś chodzi o dorosłych, to ci z niepokojem patrzą na zasnute chmurami niebo, z którego zaczyna sypać śnieg. Dla nich śnieg oznacza trudne warunki na drogach i chodnikach a także konieczność odśnieżania swojej posesji. Są też sytuacje, kiedy właściciel posesji musi zadbać o to, by chodnik przed jego domem był zawsze odśnieżony i zabezpieczony przed mrozem.
Zgodnie z prawem budowlanym, istnieją sytuacje, kiedy obowiązek odśnieżania chodnika leży po stronie właściciela posesji. Przepisy mówią wyraźnie, że obowiązek ten dotyczy osób, których posesja ściśle przylega do chodnika i nie jest niczym oddzielona. W takim wypadku kiedy tylko spadnie śnieg, właściciel posesji musi jak najszybciej odśnieżyć chodnik przed posesją, by uchronić przechodniów przed upadkiem. Właściciel posesji powinien także posypać chodnik solą lub piaskiem, by nie tworzył się na nim lód, który może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzkiego.
Całkiem inaczej wygląda sytuacja z odśnieżaniem chodnika przed posesją w przypadku, gdy chodnik ten nie przywiera bezpośrednio do ogrodzenia danej posesji. Jeśli pomiędzy płotem otaczającym posesję a chodnikiem znajduje się pas zieleni, odśnieżanie chodników przy prywatnych posesjach należy do gminy. Kto odśnieża chodnik w takiej sytuacji? Gmina na taką okoliczność wynajmuje firmy, które w profesjonalny sposób zajmują się odśnieżaniem chodników w mieście i na wsi. Takie firmy wykorzystują do tego specjalistyczny sprzęt, dzięki czemu w krótkim czasie mogą odśnieżyć większą ilość chodników na terenie gminy. Obowiązkiem gminy jest także zabezpieczenie chodników przed oblodzeniem, dlatego firmy zajmujące się odśnieżaniem chodników posypują je także solą i piaskiem. Dzięki temu chodniki stanowią bezpieczną przestrzeń do spacerowania.
Kiedy już wiadomo, w jakich sytuacjach trzeba samemu odśnieżać chodnik przed swoim domem, warto się zaopatrzyć w odpowiedni do tego sprzęt. Nie jest konieczne inwestowanie w duże pojazdy do odśnieżania, wystarczy standardowa łopata do odśnieżania, którą można kupić w każdym markecie budowlanym. Koszt zakupu takiej łopaty do śniegu, jest dosyć niski, szczególnie jeśli ma ona niewielkie rozmiary. Ciekawą propozycją są jednak duże łopaty do śniegu na kółkach, którymi bardzo wygodnie odśnieża się większe połacie terenu na posesji i poza jej granicami. Taką łopatę można kupić za kilkadziesiąt złotych, z nią odśnieżanie chodnika jest tak proste, że poradzi sobie z tym nawet starszy człowiek czy nastolatek.
Odśnieżanie chodnika przed posesją, nie jest trudne, warto się jednak zawczasu zorientować, co zrobić ze śniegiem zebranym z przed domu. Przepisy jednoznacznie mówią o tym, że zebranego śniegu nie można wyrzucić na jezdnię. W ten sposób można stworzyć niebezpieczeństwo na drodze. Śnieg usunięty z chodnika, powinien zostać zabrany przez zarządcę dróg, najczęściej jednak właściciele posesji zgarniają ten śnieg na swoją posesję i odkładają go w miejscu rzadko użytkowanym.
wygląda to tak
Gmina nie odpowiada za stan dróg bo to Województwo
Urząd wojewódzki nie bo to Urząd Marszałkowski
Urząd marszałkowski nie bo to Wojewódzki Zarząd Dróg
Od Zarządu dróg otrzymałam telefon komórkowy osoby,która zajmuje się tematem dróg wojewódzkich w okolicach Pasłęka .
Odebrał Pan który nawet się nie przedstawił stwierdził . że on jest tylko koordynatorem nie zarządza sprzętem do odśnieżania może mi podać telefon do zarządcy sprzętu do Pieniężna albo do Elbląga I oni tam stwierdzą czy trzeba wysyłać odśnieżarkę lub piaskarkę . Stwierdził . że droga jest przejezdna a jeżeli jest oblodzona to można jechać 10 km / h i będzie bezpiecznie .
czyli nikt w naszym kraju nie jest odpowiedzialny za stan dróg wojewódzkich tylko osoba dysponująca sprzętem czyli chyba wykonawca usługi
Chodzi o województwo warmińsko Mazurskie
Tak tylko przekazuję informacje jakie uzyskałam telefonicznie .
bo drogi są totalnie białe
NIe oczekuje odpowiedzi ani interwencji
jak trzeba odśnieżyć to ja, ale jak zaparkuję na tym chodniku to mandat
Dodaj komentarz