Logo strony
Logo strony
Lamborghini Aventador

Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae – limitowana edycja na pożegnanie modelu
Opublikowano: 7 stycznia 2022

Cykl produkcyjny Lamborghini Aventadora pomału dobiega końca. Dziesięć lat to bardzo długo, nawet w świecie supersamochodów. Z tej okazji włoski producent przygotował limitowaną edycję na pożegnanie swojej legendy. Liczba egzemplarzy wyniesie równo 600. Co ciekawe, samochód będzie dostępny w dwóch wersjach nadwoziowych – coupe i roadster. Z całą pewnością chętnych będzie znacznie więcej niż dostępnych pojazdów.

Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae – kolejna wersja specjalna

Limitowany Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae nie przeszedł rewolucyjnych zmian stylistycznych względem poprzednich wersji. Wciąż wyróżnia się on niezwykle ostrym, aerodynamicznym kształtem nadwozia, a także agresywnymi przetłoczeniami. Uwagę zwracają zamontowane nad tylnym zderzakiem końcówki układu wydechowego oraz pokaźnych rozmiarów dyfuzor. Samochód został także wyposażony w aktywny przedni splitter i tylny spojler. Jego ustawienie zmienia się automatycznie wraz ze wzrostem prędkości.

We wnętrzu włosi postawili na połączenie sportu z komfortem. Nie zabrakło w nim cyfrowych zegarów, które umożliwiają śledzenie najważniejszych parametrów podczas jazdy, a także foteli zapewniających wygodę w trakcie dalekich podróży. Najbardziej wymagający klienci mogą skorzystać z programu personalizacji Ad Personam, aby dostosować pojazd do swoich preferencji oraz upodobań.

Jak już zostało wspomniane na wstępie, powstanie zaledwie 600 sztuk limitowanej edycji Aventadora. Będzie ją można nabyć w jednej z dwóch wersji nadwoziowych. Coupe powstanie 350 egzemplarzy, z kolei roadstera – 250.

Serce prawdziwej bestii

Najważniejszym elementem każdego supersamochodu jest jego silnik. W przypadku wszystkich wersji Aventadora za napęd odpowiada dwunastocylindrowa jednostka o pojemności 6.5 litra. W przypadku wersji LP780-4 Ultimae motor ten generuje moc 780 KM, natomiast maksymalny moment obrotowy to 720 Nm. Oznacza to, że finałowa edycja legitymuje się lepszymi parametrami niż ekstremalna wersja SVJ, która jest cięższa o 25 kg.

Jak wyglądają osiągi superauta? Otóż Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae osiąga 100 km/h w 2,8 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 355 km/h. Takie osiągi z całą pewnością zrobią niemałe wrażenie na kierowcy oraz jego pasażerze, szczególnie podczas jazdy wersją roadster ze zdjętym dachem.

Lamborghini Aventador – to już koniec

Lamborghini Aventador zadebiutował w 2011 roku jako następca Murcielago. Do napędu użyto wolnossącego silnika V12 o pojemności 6.5 litra. W początkowym okresie produkcji generował on moc na poziomie 700 KM. Samochód został wyposażony w siedmiostopniową skrzynię półautomatyczną zaprojektowaną przez włoską firmę Graziano Transmissioni. Parametry te umożliwiały osiągnięcie 100 km/h w czasie 2,9 sekundy. Prędkość maksymalna wynosiła 350 km/h.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku wcześniejszych modeli Lamborghini, Aventador doczekał się kilku wersji specjalnych. Jedną z nich była LP720-4 50o Anniversario. Była to seria limitowana z okazji 50-lecia firmy Lamborghini. Samochód cechował się żółtym lakierem oraz kilkoma dodatkami aerodynamicznymi. Silnik został wzmocniony do 720 KM. Na uwagę zasługuje również wersja LP770-4 SVJ. To najbardziej ekstremalna odmiana Aventadora, przeznaczona w dużej mierze do jazdy po torze. Samochód ten cechował się rozbudowaną aerodynamiką oraz jednostką napędową o podwyższonej mocy do 770 KM.

Lamborghini Aventador zapisał się w historii motoryzacji jako jeden z najlepszych samochodów sportowych. Pomimo dziesięcioletniego stażu na rynku jego osiągi wciąż robią wrażenie i są nie do osiągnięcia dla wielu rywali. Lamborghini planuje jednak zakończenie produkcji, a co za tym idzie, następca musi już być prawie gotowy.

AutoVIPek

zdęcie: lamborghini.com

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

farby do obciążników

Jakimi farbami malować obciążniki do ciągnikó...

Obciążniki ciągnikowe są istotnym elementem wpływającym na prawidłową...
osuszacze sprężonego powietrza

Kiedy do sprężarki śrubowej warto dokupić osu...

Nowoczesne sprężarki śrubowe są często wykorzystywane...
kask motocyklowy

Jakie właściwości musi mieć dobry kask motocy...

Wybór odpowiedniego kasku motocyklowego jest kluczowy dla bezpieczeńst...
Filtry oleju

Filtry oleju – po co są stosowane, co dają i...

Prawidłowe funkcjonowanie silnika spalinowego w dużej mierze zależy od...