Laponia kojarzy się zdecydowanej większości z nas ze Świętym Mikołajem. W rzeczywistości kraina ta ma znacznie więcej do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Wśród atrakcji należy wyróżnić przede wszystkim zapierające dech w piersiach zorze polarne, a także wszechobecne renifery.
Laponia jest położona w północnej części Finlandii. Ze względu na warunki geograficzne zima trwa tutaj aż dziewięć miesięcy, a nocą temperatura może spaść nawet poniżej minus 40 stopni Celsjusza. Tak srogi klimat nie zachęca ludzi do osiedlania się, przez co tamtejsza przyroda wciąż zachwyca swoim pięknem.
Jednym z najważniejszych elementów krajobrazu Laponii są renifery. Co ciekawe, żyją one nie tylko w okolicznych lasach, ale i wiele osób, które mieszkają na północy Finlandii hoduje co najmniej kilka sztuk. Są one wykorzystywane przede wszystkim jako zwierzęta pociągowe, ponieważ doskonale nadają się do ciągnięcia sań po śnieg. Popularne jest również mięso z reniferów.
Dla wielu osób z całego świata najważniejszym symbolem Laponii jest Święty Mikołaj i jego wioska. To magiczne miejsce, które doskonale odnalazło się w sferze biznesu. Można tutaj spotkać bowiem liczne kramy z pamiątkami, restaurację, pocztę, szkołę pomocników Świętego Mikołaja, a także prowadzony przez niego urząd. Oczywiście istnieje również możliwość spotkania z gospodarzem tego niezwykłego miejsca. Co ważne, sama wizyta w domu Świętego Mikołaja jest bezpłatna, natomiast wykonanie pamiątkowego zdjęcia wiąże się z opłatą.
Gdyby ktoś chciał zatrzymać się w wiosce Świętego Mikołaja na nocleg, nie ma z tym większego problemu. W Rovaniemi znajduje się bowiem 70 domków, które przyjmują gości. Ceny rozpoczynają się od 100 euro za dobę. Co ciekawe, istnieje nawet możliwość zaproszenia Świętego Mikołaja do siebie, co oczywiście wiąże się z wyższą opłatą.
Każdego roku Święty Mikołaj otrzymuje ponad pół miliona listów od dzieci z całego świata. Fakt ten sprawia, że jest on absolutnym rekordzistą, jeżeli chodzi o ilość otrzymywanej korespondencji. Listy pochodzą głównie Wielkiej Brytanii, Chin, Japonii oraz Polski. Nie należy zapominać także o mailach. Oczywiście sam Święty Mikołaj nie byłby w stanie obsłużyć takiej ilości korespondencji, stąd też ma on swoich pomocników. Odpowiedzią na listy często zajmują się elfy, podobnie jak pakowaniem prezentów.
Surowy klimat Laponii oraz jej położenie geograficzne sprawiają, że można tam obejrzeć niesamowity spektakl na niebie. Otóż jest ono rozświetlanie przez zorze polarne, które mienią się rozmaitymi kolorami. Można je obserwować od września do marca, warunkiem jest jednak, aby noc była pogodna. Wybierając się na oglądanie zorzy polarnych, należy pamiętać o tym, aby ciepło się ubrać. Nocami temperatura spada nierzadko do minus 30-40 stopni Celsjusza. Warto również zaopatrzyć się w termos z gorącą herbatą.
Laponia, a szczególnie Rovaniemi, ma swój największy urok w grudniu, w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia. Wówczas to w Wiosce Świętego Mikołaja panuje ruch i wszystkie obiekty tętnią życiem. Ma to oczywiście związek z tym, że właśnie w tym czasie do jej gospodarza przychodzi najwięcej listów, na które trzeba odpowiedzieć oraz przygotować prezenty.
Do Laponii można dotrzeć samolotem, jednakże konieczna będzie przesiadka w Helsinkach. Co ciekawe, w okolicach Rovaniemi działa oficjalne lotnisko Świętego Mikołaja. W podróż można również udać się pociągiem, który rozpoczyna trasę w stolicy Finlandii. Dla wielu Polaków interesującą alternatywą jest podróż samochodem, która pozwala na zwiedzenie także innych krajów oraz pozostałych obszarów Finlandii.
Laponia to z całą pewnością jedno z najbardziej magicznych miejsc na mapie Europy. Przede wszystkim kojarzy się ona z Wioską Świętego Mikołaja, aczkolwiek urzeka również pięknem niesamowitej przyrody. Na turystach z całego świata ogromne wrażenie robią bowiem zorze polarne.
Paweł Stasiuk
Tagi: Finlandia, Laponia, renifer, Rovaniemi, Święty Mikołaj, zorze polarneNa Białorusi też jest osada Dziadka Moroza – fajne miejsce (ciekawe czy czynne w pandemii)
Po pandemii wrócę z dziećmi
Dodaj komentarz