Logo strony
Logo strony
ziola

Magiczna moc ziół. Dlaczego warto je pić?
Opublikowano: 17 stycznia 2022

Na świecie występuje ponad 2500 gatunków ziół leczniczych. Leczenie ziołami oraz związkami z nich pochodzącymi to fitoterapia. Polska flora obfituje w lecznicze liście, kwiaty, korzenie, które można wykorzystać w ziołolecznictwie. Lekarstwa ziołowe są łagodne i nie zawierają toksyn. W jaki sposób je zbierać, by wydobyć z nich wszystkie najbardziej cenne składniki? Dlaczego warto je pić?

Właściwe zbieranie ziół

Przed przystąpieniem do zbierania ziół należy zapoznać się z leksykonem zielarskim. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ istnieje wiele trujących roślin, których nie można zbierać. Istnieją również takie, które są objęte ochroną. Żeby nie uszkodzić ziół powinno się je zbierać do dużego, płaskiego koszyka lub innego tego typu przedmiotu. Mamy wtedy gwarancję, że nie zostaną naruszone. Nie należy ich wkładać do foliowych torebek, ponieważ mogą ulec zaparzeniu i utracą wszystkie swoje dobroczynne właściwości. Jest to bardzo istotna kwestia, o której nie można zapominać. Warto pamiętać również o tym, żeby nie zbierać wszystkich ziół, które rosną na danym terenie, ponieważ można wtedy wytrzebić populację.

Pokrzywa zwyczajna i rumianek

To jedne z najbardziej popularnych ziół w Polsce. Wyciągi i napary z liści pokrzywy pomagają przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego oraz dróg moczowych. Należą do nich biegunki, nieżyty jelit, żołądka, zapalenie dróg moczowych, przewodu pokarmowego. Co więcej pokrzywa pomaga także w walce z łupieżem, czy też łojotokami skórnymi. Należy pamiętać o odpowiednim czasie, w którym się zbiera jej liście. Z kolei rumianek bardzo dobrze łagodzi zgagę, stany zapalne przewodu pokarmowego, działa na brak apetytu. Można go pić lub zewnętrznie stosować na ciało. Warto zwrócić uwagę na to, że rumianek często powoduje reakcje alergiczne i nadwrażliwość.

Babka lancetowata, lipa drobnolistna

Babkę lancetowatą można znaleźć bez problemu w wielu miejscach. Jej duże, wykształcone liście od razu rzucają się w oczy. Napary z jej liści można stosować na podrażnienia skóry. Z kolei picie babki łagodzi przewlekłe nieżyty żołądka, uszkodzenie błon śluzowych przewodu pokarmowego. Napar z lipy drobnolistnej stosowany jest głównie przy zwalczaniu temperatury, anginy, przeziębieniach, anginie, zapaleniu górnych dróg oddechowych. Stosowana zewnętrznie pomaga w leczeniu podrażnień skóry.

Dziurawiec i mięta pieprzowa

Dziurawiec to zioło, którego działanie i zastosowanie jest wszechstronne. Zaczynając od kojenia stanów zapalnych błony śluzowej żołądka, dnie moczanowej, zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym, problemach z oddawaniem moczu po działanie uspokajające i redukowanie stanów zapalnych na przykład dziąseł. Liście mięty pieprzowej można zbierać całe lato. Nie należy skupiać się na konkretnych miesiącach. Jest wsparciem podczas problemów trawiennych, czy też kolce jelitowej. Stosowana także w zaburzeniach jelit.

Mniszek lekarski, ostropest plamisty

W celach leczniczych, w roślinie tej wykorzystywane są liście, kwiaty, a także korzeń. W znacznym stopniu pomaga przy problemach z wątrobą, nieżytami górnych dróg oddechowych, jamy ustnej, problemach ze skórą, nerkami, wątrobą. Stosowany jest również w kosmetyce na przykład na brodawki,  kurzajki. Mniszek lekarski dostarczany jest również do organizmu w postaci suplementów. Z kolei ostropest plamisty zabezpiecza komórki wątroby przez wieloma toksynami, Dlatego też stał się sprawdzonym i naturalnym lekiem właśnie na ten narząd.  Ostropest plamisty chroni także błony śluzowe żołądka. Pomaga również zwalczać wolne rodniki i działa przeciwzapalnie.

Jak widać zioła mają wiele zastosowań. Nie tylko jako dodatek do potraw, składnik kosmetyków, ale w bardzo dużym stopniu działają jako lekarstwo i pomagają przy wielu dolegliwościach. Można je stosować w różny sposób, zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz, na przykład w postaci wszelkiego rodzaju naparów.

Karolina Solińska

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane: Komfort snu na najwyższym...

Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, a jego jakość...
Koszulki UV

Właściwości koszulek z filtrem UV – ochrona i...

Koszulki UV stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób...
Olej lniany

Dlaczego warto sięgnąć po olej lniany? Odkryj...

Olej lniany to produkt, który zdobywa coraz większą popularnoś...
odżywki do włosów

Czym wyróżniają się dobre odżywki do włosów?...

Wybór odpowiedniej odżywki do włosów może być kluczowy dla zdrowia i w...