Logo strony
Logo strony
ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – fakty i mity
Opublikowano: 28 stycznia 2022

W sieci jest wiele półprawd i przeinaczeń związanych z tym, jak działa elektryczne ogrzewanie podłogowe. Warto zapoznać się z danymi na temat tej technologii i samodzielnie wyrobić sobie opinię.

Ogrzewanie elektryczne tylko pod płytki

Wiele osób sądzi, że ogrzewanie podłogowe elektryczne nadaje się tylko pod płytki. Skąd ten przesąd? Dawniej dominowało wodne ogrzewanie podłogowe, które rzeczywiście montowano tylko w łazienkach i kuchniach. Jednak od tego czasu sporo się zmieniło. Technologia oparta na elektryce to również niezwykle cienkie folie grzewcze, które nadają się pod panele. Tworzą wyjątkowo równą powierzchnię, więc można na nich bezpiecznie układać elastyczne i delikatne panele. Poza tym montuje się je tuż po panelami i są bardzo cienkie, więc nie dochodzi przez nie do podniesienia poziomu podłogi. Co więcej, w przeciwieństwie do skomplikowanego systemu wodnego ogrzewania powierzchni, elektryczny jest bardzo łatwy w montażu i odporny na zniszczenia. W związku z tym pojawia się również dookoła domu: w garażu, na podjeździe czy schodach, które chroni zimą przed oblodzeniem.

Elektryczne ogrzewanie podłóg tylko w domu?

Kolejny mit to przekonanie, ze tego typu ogrzewanie da się zamontować tylko w budynku jednorodzinnym. Ma on dwa podłoża. Pierwsze temu przesądowi sprzyjał fakt, że w latach 90. i 00. tego typu instalacje kosztowały po kilkadziesiąt tysięcy złotych. W związku z tym nie było w tym nic dziwnego, że zamawiali je raczej właściciele podmiejskich rezydencji. Drugi powód dotyczy samej technologii. Ponieważ wodne ogrzewanie podłogowe trzeba planować na etapie pierwszych wylewek, więc dało się je zaplanować tylko wtedy, gdy właściciel działki budował dom „od zera”. W mieszkaniu nie było takiej możliwości. W dodatku gruba warstwa skomplikowanej instalacji byłaby ciężka i podnosiłaby poziom posadzek. Mogłaby też nie zostać przyjęta entuzjastycznie przez sąsiadów z dołu, dla których oznaczałaby stałe ryzyko zalania. Elektryczne podgrzewanie podłóg działa na zupełnie innej zasadzie, dlatego może być zamontowane w mieszkaniu w bloku na etapie remontu czy np. wymiany paneli podłogowych.

Ekologiczne ogrzewanie podłóg to fanaberia?

Trzeci z największych mitów dotyczących ogrzewania podłogowego dotyczy jego wpływu na środowisko. Nic dziwnego, że poprzedniemu pokoleniu taki wart kilkadziesiąt tysięcy system kojarzył się tylko ze zbytkami. Dziś jednak może być zupełnie inaczej. Przypuśćmy, że instalację podpodłogową opartą na elektryce inwestor podłączy do fotowoltaiki. Wówczas uzyskuje całkowicie przyjazne środowisku źródło ciepła. Co więcej, energię w ten sposób może akumulować w czasie, gdy prąd jest tani i oddawać o innych porach dnia. Rośnie też efektywność ogrzewania przestrzeni za pomocą energii spod podłogi. Elektryczny system podłogowy da się mieć pod różnymi pokryciami podłogowymi, więc nie ma przeszkód, by był w całym domu. Poza tym folie grzewcze da się też zamontować pod sufitem. Wówczas w połączeniu z fotowoltaiką otrzymujemy ekologiczny sposób ogrzewania, który może zastąpić grzejniki, pompy i piece.

Artykuł powstał we współpracy z samurio.pl
Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane: Komfort snu na najwyższym...

Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, a jego jakość...
Skóra owcza

Skóra owcza i produkty Vanuba – jak wprowadzi...

Wprowadzenie do wnętrza naturalnych, przytulnych elementów może znaczą...
Podnośniki gazowe

Podnośniki gazowe – jak wybrać odpowiednie ro...

Podnośniki gazowe to elementy, które znacząco poprawiają komfort użytk...
Koszulki UV

Właściwości koszulek z filtrem UV – ochrona i...

Koszulki UV stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób...