Prowadzenie działalności gospodarczej obliguje do ewidencjonowania operacji gospodarczych danej firmy. Niemniej jednak sposób ich rejestracji może przebiegać w różny sposób w zależności od formy prawnej owej działalności, a także osiąganego z jej tytułu rocznego przychodu.
Przedsiębiorca może więc prowadzić swoją działalność na podstawie uproszczonej bądź pełnej księgowości. Trzeba jednak zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach przedsiębiorca ma obowiązek przejść z uproszczonej na pełną księgować i warto wiedzieć, kiedy musi to nastąpić.
Otóż uproszczona księgowość jest przeznaczona dla:
Muszą one jednak spełniać jeden warunek – ich przychód z poprzedniego roku nie przekroczył równowartości kwoty 2 000 000 euro w walucie polskiej.
Księgowość uproszczona nie wymaga szczegółowego dokumentowania operacji gospodarczych przedsiębiorstwa w przeciwieństwie do pełnej księgowości. Ogranicza się do prowadzenia:
Pełna księgowość wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych, a więc szczegółowego ewidencjonowania wszelkich operacji gospodarczych danego przedsiębiorstwa. Są do niej zobowiązani przedsiębiorcy:
Pełna księgowość, dzięki ewidencjonowaniu wszelkich ruchów gospodarczych przedsiębiorstwa (księgi rachunkowe i sprawozdań finansowych), ma zapewniać jego transparentność oraz zapobiegać nieuczciwym operacjom finansowym.
Księgi rachunkowe obejmują:
Natomiast sprawozdania finansowe zawierają:
Pomimo tego, iż pełna księgowość wymaga szczegółowego ewidencjonowania wszelkich operacji gospodarczych danego przedsiębiorstwa, to stanowi ona doskonałe źródło do analiz umożliwiających kontrolę nad firmą w celu poprawy efektywności jej funkcjonowania.
Większość przedsiębiorców, którzy są zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości, korzystają z usług choćby biur rachunkowych. Ci z kolei wykorzystują do tego celu odpowiedni program do pełnej księgowości dla biura rachunkowego, który pozwala w sposób prosty i klarowny rejestrować każdą operację danego przedsiębiorstwa. Dzięki swojej bogatej ofercie udogodnień różnego typu (dla przedsiębiorcy i jego księgowości) pozwala oszczędzić czas, zoptymalizować przepływ informacji, co z kolei przekłada się na usprawnienie prowadzenia działalności gospodarczej.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Apeks GROUP Sp. z o.o.
Tagi: firma, księgowość, pełna księgowość, PIT, podatki, VATCzy ktoś się orientuje jaka forma opodatkowania dla małej spółki według nowego ładu będzie najbardziej opłacalna?
Spółka komandytowo-akcyjna
Dodaj komentarz