Polskie uczelnie nie wypadają najlepiej w światowych rankingach, choć ich pozycja powoli rośnie. W ostatnim zestawieniu Academic Ranking of World Universities 2020 Uniwersytet Warszawski okazał się najlepszy w Polsce i wyprzedził zeszłorocznego zwycięzcę, Uniwersytet Jagielloński (Obie te szkoły wyższe zdobywają na przemian najlepszy wynik). Pozycja UW nie jest jednak wysoka w świecie. Zajmuje on miejsce dopiero w czwartej setce.
Aby trafić do rankingu, szkoła wyższa musi spełnić jedno z kryteriów, na przykład posiadać wśród pracowników lub absolwentów laureata Nagrody Nobla, lub osobę uhonorowaną Medalem Fieldsa. Kryterium jest również liczba pracowników często cytowanych i autorów tekstów publikujących w magazynach „Nature” lub „Science”. Dodatkowo kwalifikuje się uczelnie z dużą liczbą publikacji uwzględnionych w Citation Index-Expanded (SCIE) i Social Science Citation Index (SSCI).
Liczba wymienionych wyżej osiągnięć stanowi podstawę do klasyfikacji uczelni w rankingu. Brana jest również pod uwagę liczba osiągnięć naukowych w stosunku do wielkości kadry naukowej. Academic Ranking of World Universities podaje szczegółową listę stu najlepszych uczelni. Szkoły wyższe, które zajęły dalsze miejsca grupuje się: trzecia i czwarta pięćdziesiątka a następnie kolejne setki.
W tym roku do oceny zakwalifikowano 2000 uczelni, z których 1000 najlepszych umieszczono w rankingu. Na trzech pierwszych miejscach znalazły się kolejno Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Stanforda i Uniwersytet w Cambridge. Jedenaście spośród trzynastu najlepszych szkół wyższych ma swoje siedziby w USA. Na dziewiątym miejscu sklasyfikowano Uniwersytet w Oxfordzie.
Dopiero na czternastym miejscu znalazł się francuski Uniwersytet Paryż-Saclay. Najlepszą uczelnią niemiecką jest Uniwersytet Monachijski, który zajął 51 pozycję. W rankingu krajów posiadających najlepsze szkoły wyższe trzy pierwsze miejsca zajęły kolejno: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja. W Europie Środkowej najwyżej sklasyfikowane zostały Czechy.
Polskie uczelnie zajęły odległe miejsca. Uniwersytet Warszawski znalazł się w czwartej setce, Jagielloński natomiast w piątej. Do ósmej setki trafiła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, do dziewiątej natomiast: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska i Politechnika Warszawska. Do dziesiątej setki zakwalifikowano Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Tagi: nauka, ranking, studia, uniwersytet, USA
Dodaj komentarz