Logo strony
Logo strony
pielęgnacja mebli tapicerowanych

Praktyczne triki pomocne w pielęgnacji mebli tapicerowanych
Opublikowano: 6 lutego 2020

Meble tapicerowane to ważny punkt w wystroju wnętrza pokoju. Wchodząc np. do salonu, to właśnie sofy i fotele są jednym z pierwszych elementów, na które zwracamy uwagę. Tego typu wyposażenie jest wydatkiem na kilka lat, jednak jak powszechnie wiadomo, czyszczenie mebli tapicerowanych do najprostszych czynności nie należy.

O czym należy pamiętać przystępując do czyszczenia mebli tapicerowanych?

Musimy mieć na kilka kwestii takich jak:

  • rodzaj tkaniny obiciowej, który będziemy doprowadzać do porządku;
  • potrzebne nam środki czystości;
  • elementy mebla, które nie mogą zostać zbyt mocno umoczone przede wszystkim sposób, w jaki będziemy to robić.

Warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek, aby dzięki odpowiedniej pielęgnacji meble służyły nam przez długie lata.

Meble tapicerowane – kilka rad na temat pielęgnacji

Zanim ze szmatką w ręce i środkiem czyszczącym rzucimy się w wir doprowadzania naszych mebli do lepszej wersji, przygotujmy sobie tzw. ,,pole działania”. Nie ulega wątpliwości, że walka z kurzem, (a tak możemy nazwać czyszczenie mebli tapicerowanych) będzie najbardziej uciążliwa dla alergików. Jak jednak powszechnie wiadomo, alergik – nie alergik sprzątać powinien. Osoby uczulone na kurz muszą w szczególności częściej sprzątać swoje pomieszczenia i poświęcać więcej uwagi właśnie tapicerowanym meblom, ponieważ są one siedliskiem drażniących je roztoczy. Tak więc przygotowując czyszczenie sofy bądź kanapy, musimy przede wszystkim mieć otwarte okno w pomieszczeniu. Zazwyczaj tapicerowane wyposażenia znajdują się w głównym salonie, gdzie znajdują się także drzwi balkonowe. Jeśli możemy wyczyścić meble w otwartej przestrzeni – wykorzystajmy to! Abstrahując jednak od alergików – oczyszczanie tapicerowanego wyposażenia w pomieszczeniu spowoduje, że kurz osiądzie w wielu, trudno dostępnych zakamarkach.

W jaki sposób odkurzać meble welurowe?

Welur, obok obić skórzanych, jest najczęściej występującą tkaniną na naszych meblach. Na początek zaczynamy od odkurzenia, co pozwoli nam usunąć zewnętrzną warstwę zabrudzenia i przygotuje sofę czy fotel do dalszego zabiegu”. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzi się specjalna końcówka przy odkurzaczu, a jeśli jej nie mamy, to wystarczy nam sama rura. Następnie nakładamy wybrany środek czyszczący. I w tym miejscu istotna wskazówka! Nawet, kiedy dobierzemy najlepszy specyfik do czyszczenia mebli tapicerowanych, to musimy na początku wypróbować go na małej powierzchni przeznaczonej do oczyszczania. Gdy upewnimy się, że środek nie zaszkodzi naszym meblom, możemy przystąpić do gruntownego czyszczenia. Po nałożeniu preparatu na całą powierzchnię, odczekujemy godzinę lub więcej w zależności od tego, co jest napisane na ulotce) i usuwamy go z powierzchni elementu wyposażenia wnętrza, dopóki ściereczka, którą to wykonujemy przestanie być brudna.

Czyszczenie problematycznej wersalki tapicerowanej

W przypadku wersalki sprawa jest troszeczkę inna. Należy czyścić ją przynajmniej raz do roku, jednak niezależnie od tego, czy jesteśmy alergikami czy też nie, wskazane jest robić to częściej. Unikniemy wtedy zbyt dużych ilości kurzu zbierających się na niej lub różnego rodzaju plam. Kiedy przystępujemy do jej trzepania, należy wówczas przykryć wersalkę prześcieradłem. Nie jest tajemnicą, że tapczan lub kanapa zaczną się okropnie kurzyć, dlatego przykrycie ich prześcieradłem sprawi, że przede wszystkim nasze oskrzela nie będą się aż tak bardzo męczyć z drażniącym i wydobywającym się kurzem.

Tkaniny aksamitne w meblach tapicerowanych – specjalistyczna pielęgnacja

Delikatniejsze materiały potrzebują specjalnej pielęgnacji. W przypadku aksamitnej tapicerki pielęgnujemy ją zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Nie poddajemy jej jednak czyszczeniu określonym środkiem chemicznym! Tego typu materiały oczyszczamy zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia, roztworem przygotowanym z 1 litra zimnej wody oraz 2 łyżek amoniaku. Sporządzamy mieszankę, którą następnie aplikujemy na aksamitną tkaninę i pozostawiamy na ok. 1 godzinę. Kolejnym krokiem jest wyczesanie miękką szczoteczką włosia, a w przypadku problematycznych miejsc – osuszenie ich np. suszarką do włosów.

Meble tapicerowane ze skóry naturalnej i ich oczyszczanie krok po kroku

Ten typ wyposażenia wnętrza jest zazwyczaj fabrycznie zabezpieczony, jednak na skutek ich używania impregnat może się ścierać. Zły wpływ na te materiały ma także temperatura panująca na zewnątrz i to w jak bardzo nasłonecznionym miejscu postawiony jest mebel. Wszystko zaczynamy od oczyszczenia jego powierzchni a ze zgromadzonego tłuszczu. Oczyszczanie mebla rozpoczynamy od siedziska, następnie przechodzimy do reszty części fotela lub kanapy. Na koniec przecieramy całą tapicerkę starym ręcznikiem i cieszymy się lśniącym meblem.

WhPr

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

hokery obrotowe

Fotele i hokery obrotowe – jak wybrać idealne...

Wybór odpowiednich mebli, takich jak fotele i hokery obrotowe, może zn...
Meble Tapicerowane

Wiosenne Ożywienie – Jak Odświeżyć Wnętrze Do...

Wiosna to czas, gdy natura budzi się do życia, a my także mamy ochotę...
Aranżacja przestrzeni biurowych

Aranżacja przestrzeni biurowych – jak s...

Przestrzeń biurowa to miejsce, w który...
stoiska eventowe

Zaprezentuj się na targach z dobrej strony –...

Prezentacja firmy na targach i eventach wymaga przygotowania o...