Logo strony
Logo strony
Spółka z o.o.

Spółka z o.o. – kiedy się sprawdzi ta forma?
Opublikowano: 27 lipca 2020

Zastanawiasz się nad założeniem spółki z o.o.? Dokładnie rozważ wszystkie argumenty przemawiające za prowadzeniem działalności w tej formie. W jakich sytuacjach opłaca się założyć spółkę z o.o? Dowiedz się więcej o specyfice tej formy prawnej i sprawdź, kiedy się sprawdzi.

Spółka z o.o. to dobry sposób na rozgraniczenie majątku wspólników i spółki

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poleca się przedsiębiorcom, którym odpowiada obowiązek odrębnego ewidencjonowania majątku spółki. Co to zobowiązanie oznacza w praktyce? Sprawa wygląda następująco – choć wspólnicy w ustalonym zakresie wnoszą kapitał zakładowy, w momencie zawiązania spółki przekształca się on w majątek spółki odrębny od majątków osobistych. Spółka z o.o. musi ewidencjonować w pełnych księgach wszystkie zmiany wartości swojego majątku. Wspólnicy mają więc wgląd w stan środków przypisanych do ich działalności, dzięki czemu mogą na bieżąco analizować sytuację finansową.

Kiedy prowadzenie działalności wiąże się z ryzykiem finansowym

Spółka z o.o. ma odrębną podmiotowość prawną. Za wszystkie swoje zobowiązania odpowiada własnym majątkiem, z kolei wspólnicy ponoszą odpowiedzialność tylko do wysokości wniesionego kapitału. W razie finansowych problemów spółki nie dochodzi do naruszenia majątków osobistych wspólników – roszczenia wierzycieli nie są z nich zaspokajane. Z uwagi na ten fakt, założenie spółki z o.o. opłaca się w przypadku działalności wymagających wniesienia wysokiego wkładu i obarczonych sporym ryzykiem utraty kapitału. Ponoszona odpowiedzialność wspólników zakończy się na ewentualnej utracie środków, które weszły już w majątek spółki.

Źródło informacji: https://kancelaria-pertek.pl/nasze-uslugi/obsluga-przedsiebiorstw/

Planowana współpraca z inwestorami

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to forma działalności, która sprawdza się doskonale, jeżeli zamierza się podjąć współpracę z inwestorami. Daje szansę zaproponowania konkretnych korzyści, np. w postaci udziałów. W zamian za określone profity inwestor dokapitalizuje spółkę z o.o., dzięki czemu może zażegnać ona ryzyko utraty płynności finansowej i przeznaczyć środki na dalsze inwestycje. Tego rodzaju wsparcie pozwala na rozwijanie działalności i ustabilizowanie jej pozycji na rynku. Jeżeli zatem zależy Ci na pozyskiwaniu inwestorów, prowadzenie spółki z o.o. z pewnością stworzy ku temu sprzyjające warunki.

Założenie spółki z o.o. jako optymalizacja składek ZUS

Prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być dobrym sposobem na uniknięcie obowiązku płacenia składek ZUS. Dotyczy to wyłącznie spółek tworzonych przez więcej niż jedną osobę i odnosi się tylko do wspólników. Jeżeli Twoja działalność spełnia ten warunek, możesz uwolnić się od znienawidzonych przez przedsiębiorców składek i liczyć na spore oszczędności. To ważne ułatwienie szczególnie w momencie, kiedy dopiero rozwija się własny biznes, a osiągane przychody nie są zbyt wysokie. Pamiętaj, że spółka z o.o. nie ma obowiązku zatrudniania pracowników, dlatego korzysta ze zwolnienia z płacenia składek ZUS również w tym zakresie.

Kiedy chce się powierzyć prowadzenie biznesu innym albo zakończyć działalność z zyskiem

Spółka z o.o. sprawdzi się również wtedy, gdy planuje się brać ograniczony udział w prowadzeniu działalności. Omawiana forma prawna pozwala na powierzenie kierownictwa innym osobom. Wspólnik może poprzestać na byciu właścicielem udziałów spółki z o.o. Ponadto ma szansę sprzedać wspomniane udziały, kończąc karierę lub konkretny jej etap z zyskiem. Jednoosobowe spółki z o.o. można z kolei sprzedać – nie stracą wówczas bytu prawnego, lecz zmienią właściciela. To dobry sposób na zarobienie pieniędzy, a zarazem obserwowanie, jak rozwija się działalność, której dało się początek. W nabywaniu i zbywaniu spółek z o.o. oraz udziałów w nich można skorzystać z pomocy radców prawnych. Ich wiedza i doświadczenie okażą się cennym wsparciem w procedurach wymagających biegłości w niuansach prawa gospodarczego i administracyjnego.

Sytuacji, w których sprawdzi się prowadzenie działalności w formie spółki z o.o., jest całkiem sporo. Warto zastanowić się, czy odpowiadają one modelowi biznesu, jaki planuje się wdrożyć. Zanim podejmiesz decyzję o założeniu spółki z o.o., weź pod uwagę zarówno korzyści, jak i dodatkowe obowiązki wynikające z prowadzenia działalności w tej formie. W przypadku wątpliwości warto skonsultować swoje plany z doradcą prawnym, który pomoże wybrać rozwiązanie pasujące do Twojego pomysłu na biznes.

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

urządzenia drukarskie

Niezawodne akcesoria i urządzenia drukarskie...

W każdej branży, w której istotne jest precyzyjne oznakowanie produktó...
długopisy

Jak stojak na długopisy i akcesoria biurowe z...

W dzisiejszych czasach dbałość o detale w biurze to nie tylko kwestia...
obsługa prawna przedsiębiorstwa

Dlaczego obsługa prawna przedsiębiorstwa jest...

Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym...
Mobbing w Pracy

Mobbing w Pracy – Jak Go Rozpoznać i Ja...

Mobbing w miejscu pracy jest w Polsce całkowicie zakazany. Należy jedn...