Logo strony
Logo strony
Wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki

Wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki ma już 130 lat
Opublikowano: 27 stycznia 2021

Wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki, Kunsthistorisches Museum, które co roku przyciąga ponad milion zwiedzających, obchodzi w tym roku 130. rocznicę powstania. Z okazji swoich urodzin oferuje odwiedzającym darmowe bilety i zaprasza na wystawę Tycjana.

W obecności trzystu gości 17 października 1891 roku cesarz Franciszek Józef I otworzył Muzeum Sztuk Pięknych Dworu Wiedeńskiego, dzisiejsze Kunsthistorisches Museum (KHM). Muzeum jest otwarte dla publiczności od 22 października 1891 roku. Z okazji tegorocznej rocznicy, każdy zwiedzający w dniu swoich urodzin może wejść do muzeum bezpłatnie. Trzeba jedynie przedstawić w kasie dokument tożsamości ze zdjęciem, aby potwierdzić datę urodzin.

Wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki

Tiziano Vecellio, Nymphe und Schäfer um 1570/75 © KHM-Museumsverband

Największą atrakcją roku jubileuszowego będzie niewątpliwie jesienna wystawa prac Tycjana, którą będzie można oglądać od 5 października 2021 r. do 16 stycznia przyszłego roku. Wystawa „Tycjana obraz kobiety: Piękno – Miłość – Poezja” pokazuje sześćdziesiąt prac, częściowo z międzynarodowej kolekcji, przedstawiających kobiety Tycjana i jemu współczesnych, np. Jacopa Tintoretta, Paola Veronesego, Parisa Bordone i Lorenza Lotta.

Celem wystawy jest podkreślenie niesamowitego bogactwa oraz pomoc w prawidłowej interpretacji gestów, spojrzeń i osobliwości. Od konkretnych portretów po portrety inspirowane poezją, miłością i tęsknotą, to wszystko przejawia się w postaciach historycznych, mitologicznych i alegorycznych.

Realistyczne i wyidealizowane portrety są okazją do odkrywania i analizowania cennych dzieł. Wystawa będzie prezentowana nie tylko w Wiedniu, ale także w Mediolanie. Muzeum planowało wystawę w zeszłym roku, ale ze względu na pandemię została ona przełożona.

Wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki zaprasza na „Ganymed in power”,

Pandemia spowodowała również przesunięcie popularnego projektu muzeum „Ganymed in power”, tym razem z tematem władzy w centrum. Od 1 maja br. zespół trzydziestu artystów, tancerzy, muzyków i aktorów ma ożywiać obrazy muzeum autorstwa Bruegla, Caravaggia, Rembrandta i Rubensa, aby pokazać głębokie pragnienie władzy, które do dziś przenika społeczeństwo i życie polityczne.

Wiosenna wystawa „Siły wyższe. O ludziach, bogach i siłach natury“ wykorzystuje unikalne zbiory Kunsthistorisches Museum, Weltmuseum Wien i Theatermuseum, aby opowiedzieć o zwróceniu się do sił wyższych w najróżniejszych kulturach i epokach. Pod hasłem „seeing across cultures” około 80 obiektów, z których część nigdy wcześniej nie była eksponowana, podejmuje ten bardzo aktualny temat i tworzy przestrzeń dla osobistych skojarzeń i emocji.

Źródło informacji: Eurocomm-PR

PAP Media Room

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Pałac w Podzamczu Piekoszowskim

Pałac w Podzamczu Piekoszowskim i urażona dum...

Kilkanaście kilometrów od Kielc znajdują się ruiny magnackiej rezydenc...
Hitler w Kielcach

Hitler w Kielcach – z dziejów Pałacu Biskupów...

We wrześniu 1939 roku, kiedy armia niemiecka zajmowała coraz większe o...
Rękopis znaleziony w Saragossie

Rękopis znaleziony w Saragossie rozsławił pol...

Dziś nieco zapomniany film „Rękopis znaleziony w Saragossie” w reżyser...

Józef Sosnowski w roli króla na aukcji 13 gru...

Na licytacji organizowanej w niedzielę 13 grudnia 2020 o godz. 17:00,...