Logo strony
Logo strony
Wizy do Wielkiej Brytanii

Wizy do Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 roku
Opublikowano: 26 listopada 2020

Jak podaje portal gov.uk, 31 grudnia 2020 roku zakończy się swobodny przepływ osób między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Od 1 stycznia 2021 status obywateli UE zostanie zrównany z obywatelami innych państw. Zacznie obowiązywać system punktowy, w którym wizy do Wielkiej Brytanii dla chętnych do pracy wydawane będą na podstawie oceny wnioskodawcy.

Nowe zasady dotyczą osób, które nie mieszkają obecnie w Zjednoczonym Królestwie lub nie nabyły prawa pobytu na podstawie innych umów. Turystyczny ruch bezwizowy dotyczył będzie pobytów krótszych niż 6 miesięcy.

Osoby ubiegające się o pracę zobowiązane zostaną do posiadania wizy do Wielkiej Brytanii zezwalającej na zatrudnienie. Nowi chętni do pracy na Wyspach zostaną poddani dodatkowym kontrolom, w tym kontroli karalności na terenie UK. Obywatele Irlandii będą natomiast korzystać z innego systemu, który ułatwi im możliwość uzyskania zatrudnienia.

Obywatele Unii mieszkający w Wielkiej Brytanii zostali zobowiązani do złożenia wniosku o przyznanie statusu osoby osiadłej. Termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2021 roku. Jeśli tego nie zrobią, po 30 czerwca stracą prawo do pracy.

System punktowy przy uzyskaniu wizy do Wielkiej Brytanii

Wnioski o wizy do Wielkiej Brytanii można będzie składać przez stronę gov.uk, lub specjalną aplikację na telefonie. Pozytywne decyzje otrzymają wnioskodawcy, którzy uzyskają wymaganą liczbę punktów. Tylko niektórzy poproszeni zostaną o osobiste stawienie się w Centrum Składania Wniosków Wizowych. Złożenie wniosku będzie odpłatne.

W systemie przewidziano różne rodzaje wiz np.: wizy dla wykwalifikowanych pracowników, czy pracowników służby zdrowia. Uzyskanie wizy pracowniczej bez posiadania gwarancji zatrudnienia możliwe będzie w przypadku wiz „globalny talent”.

Jak napisano na stronie gov.uk: Wiza ta jest przeznaczona dla uznanych światowych liderów i liderów przyszłości w dziedzinie nauk ścisłych, nauk humanistycznych, inżynierii, sztuki (w tym filmu, projektowania mody i architektury) oraz technologii cyfrowej, a unikalne umiejętności poszczególnych osób wzbogacają wiedzę, gospodarkę i społeczeństwo Wielkiej Brytanii.

Dodatkowo będzie można starać się o wizę studencką. W tym przypadku konieczne będzie przedstawienie dokumentów potwierdzających przyjęcie na studia. Po ich ukończeniu przewidziano możliwość ubiegania się o wizę absolwencką.

Autor: Sebastian Bujak

Źródło: gov.uk

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • tooting bec pisze:

    Nie trudno wywnioskowac ze glowna przyczyna Brexit jest czlonkostwo Polski w Unii Europejskiej i masowa imigracja z Polski po wprowadzeniu wolnego przeplywu do Wielkiej Brytanii. Znaczy to tez ze Brexit najbardziej uderzy w Polske i obywateli Polskich indukujac nielegalna imigracje zarobkowa do sytuacji z przed rozszerzenia Unii. Takze przesunie on imigracje zarobkowa z Wielkiej Brytanii do Holandii i Francji. Zapewne wkrotce w objektach deportacyjnych Harm ondsworth pojawia sie pierwsi nie kryminalni Polacy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Jak znaleźć pracę w Polsce

Jak znaleźć pracę w Polsce: Pierwsze kroki dl...

Aby z powodzeniem rozpocząć poszukiwanie pracy w Polsce, bardzo ważne...
Praca tymczasowa

Czy praca tymczasowa jest dobrym rozwiązaniem...

Praca tymczasowa wielu osobom kojarzy się negatywnie. Ludzie uważają,...
pandemia

Pandemia zmieniła gospodarkę. Niektóre zmiany...

Mija już prawie drugi rok od pierwszego lockdownu. Pandemia sprawiła,...
Praca siedząca

Praca siedząca ma swoje wady! Lista problemów...

Praca siedząca często uważana jest za mniej wymagającą od pracy fizycz...