Logo strony
Logo strony
włamanie

Włamania – jak zmniejszyć prawdopodobieństwie kradzieży?
Opublikowano: 21 stycznia 2022

W ciągu godziny w Polsce ma miejsce kilka włamań do firm, mieszkań i domów jednorodzinnych. Daje to łącznie kilkadziesiąt tysięcy takich sytuacji w ciągu roku. Okazuje się, że złodzieje wiedzą na tyle dobrze, jak dostać się do mieszkania i gdzie szukać pieniędzy oraz kosztowności, by włamania nie trwały dłużej niż kilka minut. Dlatego warto uzyskać kilka porad umożliwiających zmniejszenie prawdopodobieństwa utraty mienia z mieszkania, firmy lub domu.

Większość włamań dokonywanych jest do lokali, które nie są lokalami mieszkalnymi, co nie znaczy, że liczba kradzieży w mieszkaniach i domach jednorodzinnych pozwala uśpić naszą czujność. Trzeba być przygotowanym i zabezpieczyć się jak najlepiej przed taką sytuacją.

Eksperci podkreślają, że nie wystarczy pojedyncze zabezpieczenie (na przykład alarm), by czuć się bezpiecznie. Konieczne jest stosowanie kilku zabezpieczeń, jak również znajomość logiki, osób, które odpowiadają za włamania. Sprawcy zwykle posiadają szeroką wiedzę o dostępnych na rynku zabezpieczeniach antywłamaniowych, dlatego należy stosować rozwiązania kompleksowe.

Źródeł informacji o zabezpieczeniach jest wiele. Jak czytamy na stronie Służby Więziennej, powołano nawet inicjatywę o nazwie Dom Bezpieczny program społeczny tworzony przez koalicję stowarzyszeń, ekspertów branżowych, przedsiębiorstw i laboratoriów badawczych, który obala mity o bezpieczeństwie oraz wskazuje skuteczne metody zabezpieczania się przed włamaniem, pożarem czy innymi zdarzeniami zagrażającym naszemu życiu, zdrowiu i mieniu. Gromadzi i propaguje wiedzę, promuje dobre praktyki i rozwiązania, znajdując niestandardowe metody pozyskiwania najcenniejszych informacji.

Zdaniem ekspertów, włamywacz potrzebuje 8 minut, by dostać się do niestrzeżonego domu, dokonać kradzieży i opuścić miejsce popełnienia przestępstwa. Sytuacje pogarsza samo zachowanie pokrzywdzonych. Niektórzy właściciele domów zostawiają klucze pod wycieraczką, bądź w kwietnikach, co ułatwia włamywaczom zadanie. Również przetrzymywanie cennych przedmiotów w szkatułkach lub półkach na bieliznę ułatwia pracę włamywaczom.

Złodzieje obserwują ofiary zanim dokonają włamania

Dla włamywacza zachętę stanowią wszelkie widoczne oznaki zamożności, na przykład chwalenie się na forach internetowych drogimi zakupami. Również zdjęcia z podróży najlepiej publikować już po powrocie. Złodzieje zwykle wyszukują lokal do kradzieży poprzez zasięganie informacji o mieszkańcach danego rejonu, następnie obserwują zwyczaje domowników, by wybrać odpowiedni moment i sposób kradzieży. Najczęściej włamania mają miejsce w godzinach przedpołudniowych, gdy większość domowników i sąsiadów przebywa w pracy.

Włamywacze zwykle „idą na łatwiznę” wybierają obiekt, w którym kradzież będzie najłatwiejsza i najszybsza. Dlatego nie należy „zachęcać” złodziei do włamania własną niefrasobliwością. Trzeba też pamiętać, że nie wystarczy jedno zabezpieczenie. Sam alarm może nie uchronić przed kradzieżą, a nawet zachęcić złodzieja perspektywą większego zysku. Same skomplikowane zamki również nie są wystarczające, gdy złodziej widzi stare i łatwe do otwarcia okna

Należy łączyć zabezpieczenia. Alarm powinny uzupełniać przynajmniej dwa zamki w drzwiach. Muszą być one atestowane z certyfikatem bezpieczeństwa. Najlepiej jeśli drzwi posiadają blokady antywłamaniowe. Do tego niezbędne jest zabezpieczenie okien. Nie powinno się ich też zostawiać otwartych, czy uchylonych podczas nieobecności w domu. Jeśli zginie przynajmniej jeden komplet kluczy, należy natychmiast wymienić zamki. Dobrze jest również posiadać zdjęcia wartościowych przedmiotów, a je same oznaczyć. W razie kradzieży ułatwi to odzyskanie łupu. Do domu nie wolno się wpuszczać osób nieznajomych. Dobrze natomiast mieć sąsiadów, którzy mogą zareagować, gdy zobaczą coś podejrzanego. Mogą oni również zbierać ulotki spod drzwi, by nie pokazywać, że mieszkanie jest puste.

W przypadku domów jednorodzinnych właściciele powinni zadbać, by wejścia były widoczne z ulicy i oświetlone, co może zniechęcić włamywaczy do korzystania z nich. Wszelkie otwory inne niż okna i drzwi powinny w takich budynkach posiadać zamknięcia lub kraty.

        Wojciech Ostrowski

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *