Często słyszymy o tym, że woda jest napojem, który powinien nam nieodłącznie towarzyszyć przez cały dzień. W rzeczy samej, odpowiednie nawodnienie jest niezwykle ważne. Warto jednak wiedzieć, po jaką wodę sięgnąć. Nie każda ma bowiem takie same efekty dla naszego organizmu.
Niektórzy uważają, że woda gazowana lepiej smakuje od tej niegazowanej. Walory smakowe są jednak obiektywne. Natomiast faktem jest, że woda gazowana powstaje wskutek dodawania do wody dwutlenku węgla. To z kolei prowadzi do powstania kwasu węglowego o lekko kwaśnym pH, w granicach 3-4.
W praktyce, gdy podczas picia czujemy specyficzne uczucie na języku, to jest to moment, w którym receptory bólu reagują na kwas. W tym momencie należy wspomnieć o tym, że kwas ten szkodzi naszym zębom.
Wszystko za sprawą szkliwa, które tworzy minerał nazywany hydroksyapatytem, zawierający wapń i fosforany. Tymczasem ślina składa się głównie z wody. Podczas picia napojów gazowanych poziom naszego pH w ustach obniża się, przez co molekuły wapnia i fosforanów przenoszą się z zębów do śliny. W efekcie nasze szkliwo zaczyna się rozpadać, ponieważ demineralizacja prowadzi do powstania maleńkich porów w strukturze zęba. Choć na początku otwory te są mikroskopijne i mogą szybko zostać załatane dawką wapnia (które może zostać zastąpione fluorem zawartym w paście do zębów), to z czasem może dojść do nieodwracalnych zmian w tkance naszych zębów.
Częste picie wody gazowanej może mieć więc długofalowe następstwa dla naszych zębów. Wszystko za sprawą demineralizacji w naszej jamie ustnej. Naturalnie woda gazowana i tak jest lepsza od słodkich napojów gazowanych, jednak zdecydowanie lepszym wyjściem jest sięganie po wodę niegazowaną.
Niektórzy przekonują, że woda gazowana ogranicza apetyt, przez co może pomóc osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy. Co prawda faktycznie wypicie jej w dużych ilościach wypełni nasz żołądek, jednak będzie to taki sam efekt, jak w przypadku wypicia wody niegazowanej w takiej samej proporcji.
Ponadto warto wspomnieć o tym, że naukowcy sami przyznają, że ciężko jest zmierzyć poziom głodu lub sytości. Wszystko za sprawą subiektywnych odczuć – każdy z nas w innym momencie czuje się najedzony/przejedzony. Właśnie z tego powodu European Food Safety Authority uznało, że nie będzie popierać żadnych substancji, które mają mieć wpływ na uczucie sytości.
Każdy dorosły człowiek powinien pić od 6 do 8 szklanek wody dziennie. Wszystko po to, aby odpowiednio nawodnić nasz organizm. W zasadzie nie musi to być woda. Równie dobrze możemy sięgnąć po niskotłuszczowe mleko, herbatę, napoje nie zawierające cukru. Wiele osób wybiera jednak wodę, ponieważ jest tania i zdrowa. W przypadku wody niegazowanej nie szkodzi ona zębom, nie ma kalorii – tego nie mogą powiedzieć o sobie inne napoje, które znaleźć możemy na sklepowych półkach. W tym konkretnym wypadku najtańszy produkt okazuje być się również tym najzdrowszym.
Jeśli jednak ktoś pije nałogowo słodkie napoje gazowane, wówczas woda gazowana może okazać się dobrym zamiennikiem. Z tych przyjemnych bąbelków czasem ciężko jest zrezygnować, dlatego warto postawić choć taki krok w dobrym kierunku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że średnio aż ¼ spożywanego przez nas cukru pochodzi z napojów gazowanych.
Ile dokładnie wody powinniśmy pić? Naukowcy uważają, że na każde 30kg naszej masy ciała powinniśmy przyjmować 1 litr wody. Jest to istotne, ponieważ aż 70% naszego organizmu składa się z wody. Z tego powodu nawet niewielkie odwodnienie może doprowadzić do osłabienia oraz pogorszenia się samopoczucia.
Wybierając na sklepowej półce najlepszą wodę mineralną, powinniśmy kierować się takimi minerałami jak: magnez, wapń, wodorowęglany, sód, potas, fluorki i siarczany.
Jan Strychacz
Tagi: magnez, nawodnienie, organizm, Porady, potas, sód, wapń, woda, woda gazowana, woda niegazowana, wodorowęglany, zdrowieAle że co gazowana jest beee?
Ja niestety lubię tylko gazowaną chociaż wiem że jest niezdrowa
Dodaj komentarz