Logo strony
Logo strony
paszport COVID-owy

Wyjazd samochodem za granicę – co trzeba wiedzieć o paszporcie COVID-owym?
Opublikowano: 7 października 2021

Przed pandemią koronawirusa Polacy chętnie wyjeżdżali za granicę w poszukiwaniu upragnionego wypoczynku. Nierzadko jako środek lokomocji wykorzystywane były prywatne samochody. W ostatnim czasie wiele krajów luzuje obostrzenia związane z pandemią, przez co powraca ruch turystyczny. Konieczny jednak będzie paszport COVID-owy.

Czym jest paszport COVID-owy?

Wraz z początkiem czerwca 2021 roku Polacy uzyskali możliwość korzystania z paszportu COVID-owego. Jest to specjalny certyfikat, który poświadcza, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, jest ozdrowieńcem albo uzyskała negatywny wynik testu. Oprócz tych informacji zawiera on także dane posiadacza.

Paszport COVID-owy można zdobyć bez wychodzenia z domu. Wystarczy bowiem zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (pacjent.gov.pl). Istnieje również możliwość otrzymania certyfikatu w placówce służby zdrowia. W niedalekiej przyszłości ma się pojawić również możliwość uzyskania paszportu COVID-owego w aplikacjach mobilnych mojeIKP oraz mObywatel.

Czy paszport COVID-owy posiada okres ważności?

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa jest niezwykle dynamiczna. Co prawda część państw luzuje wprowadzone wcześniej obostrzenia, jednakże w innych krajach wciąż wskaźniki zachorowań utrzymują się na wysokim poziomie. Z tego też względu paszport COVID-owy posiada określoną datę ważności.

Jak zatem wygląda ważność certyfikatu? Otóż jest ona uzależniona od tego, jakiej osoby dotyczy. Jeżeli chodzi o zaszczepionych, paszport będzie ważny przez rok od podania ostatniej dawki. Jednakże jego obowiązywanie rozpocznie się dopiero po upływie 14 dni od zaszczepienia drugą dawką. Jeśli zaś chodzi o testy PCR oraz antygenowe, ważność zaświadczenia będzie zdecydowanie krótsza. Mianowicie będzie to do 48 godzin po uzyskaniu negatywnego testu na COVID-19. Z kolei ozdrowieńcy mogą otrzymać certyfikat dopiero po 180 dniach od daty uzyskania pozytywnego wyniku testu.

Czy w 2021 roku turystyka stanie na nogi?

Branża turystyczna od dłuższego czasu spogląda z wielką nadzieją w kierunku tegorocznych wakacji, licząc tym samym na odbicie po zeszłorocznej zapaści. Z całą pewnością paszporty COVID-owe sprawią, że turystów będzie więcej, tym bardziej że są one honorowane w większość państw należących do Unii Europejskiej. Planując wyjazd za granicę, należy jednak zapoznać się z regulacjami obowiązującymi w danym kraju. Wymogi oraz obostrzenia potrafią bowiem znacząco się różnić.

Pomimo znacznie lepszej sytuacji pandemicznej w Europie wielu znawców branży turystycznej wciąż ma bardzo poważne obawy o jej przyszłość. W wyniku kolejnych lockdownów rzesze ludzi straciły pracę, a co za tym idzie, środki na utrzymanie. Niechętnie więc będą oni wydawać na zagraniczne wyjazdy. Poza tym niektórzy wciąż obawiają się nagłego i zarazem drastycznego pogorszenia sytuacji pandemicznej.

Paweł Stasiuk

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

obsługa prawna przedsiębiorstwa

Dlaczego obsługa prawna przedsiębiorstwa jest...

Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym...
Mobbing w Pracy

Mobbing w Pracy – Jak Go Rozpoznać i Ja...

Mobbing w miejscu pracy jest w Polsce całkowicie zakazany. Należy jedn...
prawo gospodarcze

Znaczenie współpracy z kancelarią prawa gospo...

Prawo gospodarcze jest kluczowym elementem umożliwiającym skuteczne i...