Logo strony
Logo strony

Zakład Linde Gaz Polska zasilany zieloną energią
Opublikowano: 27 kwietnia 2021

Linde Gaz Polska w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych został pierwszym w Polsce certyfikowanym zakładem produkującym gazy powietrzne przy wykorzystaniu energii pochodzącej w 100 procentach ze źródeł odnawialnych (OZE). Proces certyfikacji został przeprowadzony przez prestiżową jednostkę certyfikującą TÜV SÜD. 

Wykorzystywanie energii pochodzącej z OZE podczas energochłonnego procesu separacji powietrza, pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla do 99 proc. w porównaniu z konwencjonalnym procesem produkcji. Roczna redukcja emisji wyniesie ponad 60 tys. ton. To równowartość śladu węglowego pochodząca z 7 tys.225 gospodarstw domowych w ciągu roku.

Eric Schulze, prezes Linde Gaz Polska.

„Przestawiając nasz zakład w Polsce na zieloną produkcję, wspieramy naszych klientów w osiąganiu ich zielonych celów. Wspólnie dbamy o lepszą przyszłość naszej planety” – podkreśla Eric Schulze, prezes Linde Gaz Polska.

Decyzja Linde jest odpowiedzią na zmiany klimatyczne, pozwala ograniczyć wpływ na środowisko oraz spełnić oczekiwania ze strony organów regulacyjnych poprzez redukcję swojego śladu węglowego.

Ograniczenie śladu węglowego

„Dzięki nowym możliwościom włączenia energii odnawialnej do naszych procesów produkcyjnych jesteśmy o krok bliżej do osiągnięcia naszego ambitnego celu obniżenia intensywności emisji gazów cieplarnianych o 35 proc. do roku 2028” – mówi Marek Jaśkiewicz, dyrektor ds. rozwoju rynku Linde Gaz Polska, odpowiedzialny za projekt Linde Green.

Linde jest na dobrej drodze do osiągnięcia zakładanych celów ograniczenia emisji. Pod koniec 2020 r. firma ogłosiła zmniejszenie intensywności emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 16% w porównaniu z 2018 r. Inwestując w równoważony rozwój Linde pomaga również swoim klientom zmniejszyć ślad węglowy i ograniczyć wpływ na środowisko.

Zakład produkcyjny Linde w Biskupicach Podgórnych, który jest zlokalizowany na terenie TSSE, Podstrefa Wrocław EURO PARK KOBIERZYCE produkuje gazy powietrzne o obniżonym śladzie węglowym z linii Linde Green: tlen, azot i argon. To jedyny certyfikowany zakład w Polsce wytwarzający zielone gazy powietrzne.

W praktyce firmy zaopatrujące się w produkty z podwrocławskiego zakładu otrzymują certyfikaty o księgowej redukcji dwutlenku węgla, w oparciu o miesięczne zużycie zielonego tlenu, azotu i argonu. Ograniczenie emisji sięga nawet 300 kg dwutlenku węgla na tonę zielonego produktu w porównaniu z tradycyjnie produkowanymi gazami.

Certyfikat w obszarze zielonej strategii

Każdy etap procesu produkcyjnego i handlowego w zakładzie Linde w Biskupicach Podgórnych został zbadany i akredytowany przez TÜV SÜD, znanego na całym świecie dostawcę usług audytorskich i certyfikacyjnych. TÜV SÜD jest powszechnie uznanym symbolem bezpieczeństwa, ochrony i zrównoważonego rozwoju. Współuczestnicząc w ekologicznej strategii Linde gwarantuje, że cały proces produkcyjny jest zgodny ze standardem „Accounting EE”.

Linde to wiodący producent gazów przemysłowych i medycznych na świecie, którego sprzedaż w 2020 roku wyniosła 27 miliardów USD (24 miliardy EUR). Jako jedyna firma z sektora chemicznego, notowana jest w indeksie światowych liderów zrównoważonego rozwoju (DJSI World) nieprzerwanie od osiemnastu lat.

W Polsce firma Linde jest obecna od 28 lat. Posiada zakłady produkcyjne i biura handlowe na terenie całego kraju. Gazy przemysłowe Linde mają wiele zastosowań, od ratującego życie tlenu w szpitalach, poprzez gazy specjalne wspomagające produkcję elektroniki, aż po wodór wykorzystywany w technologii czystych paliw.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Koszulki UV

Właściwości koszulek z filtrem UV – ochrona i...

Koszulki UV stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób...
recykling

Skup Samochodów i Recykling – Jak Dbamy...

W dzisiejszych czasach dbanie o środowisko naturalne stało się prioryt...
auta na wodór

Auta na wodór – czy to w ogóle opłacalne?...

Od dekad słyszymy, że to właśnie...
innwacje

Przemysłowe rozwiązania – innowacyjne t...

W dzisiejszych czasach, w przemyśle coraz częściej stosuje się innowac...