Zielone tarasy na dachach stają się coraz częstszym widokiem, także na polskich domach. Można je zazwyczaj spotkać na nowych budynkach, również w centrach dużych miast. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu architektonicznym?
Poprzez zielony dach należy rozumieć specjalne pokrycie dachowe, które składa się z wielu warstw. Ostatnia z nich to podłoże gruntowe, na którym można zasadzić różnego rodzaju rośliny.
Zielone dachy można spotkać zazwyczaj w wielkomiejskiej zabudowie, zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych. Tworzą one atmosferę zieleni, o którą bywa trudno w dużym mieście, a poza tym bywa on niekiedy miejscem, w którym można spędzać wolny czas.
Co ciekawe, zielone dachy nie są rozwiązaniem wywodzącym się ze współczesności. Otóż można je było spotkać już w czasach starożytnych, z kolei w średniowieczu cieszyły się dużą popularnością szczególnie w północnej części Europy.
Zielony dach składa się z kilku warstw. Najczęściej jest ich sześć:
Jak zatem widać, każda z warstw zielonego dachu spełnia określoną funkcję. Warto mieć tego świadomość, decydując się na montaż tego rodzaju instalacji.
Zielony dach to rozwiązanie, które ma szereg zalet. Do najważniejszych z nich można zaliczyć między innymi:
Można zatem powiedzieć, że zielony dach to znakomite rozwiązanie nie tylko dla ekologów, ale i dla estetów. Szczególnie w dużym mieście dach, który porośnięty jest roślinami, może robić niemałe wrażenie na przechodniach.
Należy mieć jednak świadomość, że zielony dach ma również swoje wady. Można do nich zaliczyć przede wszystkim wyższy koszt związany z przygotowaniem, większe obciążenie, a także konieczność pielęgnacji porastających go roślin.
Paweł Stasiuk
Tagi: budownictwo, dom, ekologia, ogród
Dodaj komentarz