35 przypadków zakażenia w 2016 roku i 1685 do końca września tego roku! Tak nagły wzrost zakażeń niepokoi epidemiologów, a także aptekarzy, ponieważ w hurtowniach zaczyna brakować szczepionek na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A (WZW A).
WZW A, to choroba zakaźna, nazywana jest chorobą brudnych rąk. Wywoływana jest przez wirus HAV. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową (fekalno – oralną). Ma to związek z wypiciem skażonej wody, np. może to być woda w postaci kostek lodu, skażona przez osoby wydalające wirusa HAV. Źródłem skażenia jest także żywność – mięso, warzywa i owoce, które zostały umyte w zanieczyszczonej wydalinami wodzie. To dwa najczęstsze źródła zakażeń. Do nieco rzadszych należą stosunki seksualne – najczęściej homoseksualne, przetaczanie osocza, wykonywanie tatuażu, poddanie się akupunkturze z użyciem zakażonych igieł.
Przebieg zakażenia
WZW A wylęga się od 15 do 50 dni. Objawami są: osłabienie, senność, ból głowy, ból stawów, bóle gardła, ból brzucha, brak apetytu, nudności, wymioty, gorączka, świąd skóry, żółty kolor skóry, ciemny mocz, jasny kał. Chory jest źródłem zakażenia dwa tygodnie przed wystąpieniem objawów i do około 10 dni po ich ustąpieniu.
Najwięcej zakażeń w tym roku odnotowano w województwie mazowieckim (do połowy października – 580), a także łódzkim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim.
Z informacji przekazanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że ogniska wystąpiły wśród m.in. mężczyzn uprawiających seks analno-oralny (homoseksualistom ECDC rekomenduje szczepienia). Ale jedno z ognisk wykrytych w Polsce było w restauracji w województwie wielkopolskim. Epidemiologów to nie dziwi, wyjaśniają, że do pracy w gastronomi przyjmowane są często osoby nieprzygotowane do pracy z żywnością.
Jak się ustrzec zakażenia?
Myć często ręce, zwłaszcza przed jedzeniem i wyjściem z toalety. A osoby o obniżonej odporności powinny sparzyć warzywa i owoce, które chcą zjeść na surowo. Najlepiej jednak się zaszczepić.
Szczepienie przeciw WZW A należy do zalecanych, ale nie jest finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Szczepionka w aptece kosztuje około 120 zł. Jest skuteczna, jeśli podano ją w ciągu 14 dni od zakażenia. Po roku powinna być przyjęta kolejna dawka.
Problem w tym, że atak wirusa zaskoczył wszystkich i szczepionek zaczyna brakować w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych. Dwie firmy farmaceutyczne, które dostarczają szczepionki na polski rynek tłumaczą, że nie mogą zwiększyć produkcji z dnia na dzień, najwcześniej więc nowa dostawa trafi do aptek za miesiąc.
Tagi: choroba brudnych rąk, choroba zakaźna, Epidemia, szczepionka, wirus HAV, Wirusowe Zapalenie Wątroby, WZW, zdrowie, Żółtaczka
Dodaj komentarz