Domy drewniane są bardziej ekologiczną i ekonomiczną alternatywą niż domy z tradycyjnej cegły i betonu. Drewno to nie tylko część natury, ale również jego użytkowanie jest korzystne dla środowiska.
Często jest tak, że w obawie przed krótką żywotnością, nietrwałością bądź też łatwopalnością decydujesz się na kupno domu z tradycyjnej cegły. Krążące mity o drewnianych domach sprawiają, że są one niezwykle niedowartościowane. A może warto obalić te mity i pomyśleć o zaletach takich domów? Dlaczego, na przykład, domy z drewna zalicza się do „zrównoważonego budownictwa”? Aby udzielić sobie odpowiedzi na to pytanie należy przeanalizować poniższe kwestie.
Jeśli chodzi o typy domów z drewna to wybór jest naprawdę wielki. Od Ciebie zależy, czy Twój dom marzeń będzie parterowy, czy piętrowy; z antresolą, czy tarasem; wolnostojący, czy szeregowy? To, że takie domy są zbudowane z naturalnego surowca, lub też zupełnie odmiennego materiału niż dom z cegły, nie oznacza, że taki dom musi być gorszą opcją. Co więcej, przy budowie domu drewnianego ograniczać może Cię tylko wyobraźnia – oczywiście biorąc pod uwagę potrzeby przyszłego właściciela oraz funkcje domu.
Domy drewniane należą do zrównoważonych konstrukcji, ponieważ budowanie z drewna wymaga mniej energii, ma mniejszy wpływ na środowisko i pozostawia mniejszy ślad węglowy niż tradycyjne metody budowlane: drewno pochłania CO2. Główną zaletą takiego domu jest to, że drewno nie tylko izoluje od hałasu, który jest na zewnątrz, ale również działa jak termoizolacja. Dom jest chłodny latem i ciepły zimą, co czyni go bardziej ekologicznym domem budowlanym. Obliczono, że oszczędności na ogrzewaniu i klimatyzacji wynoszą od 50% do 60% rocznie!
Mity o domach drewnianych często uważane są za prawdziwe. Ale dlaczego tak jest? Może, dlatego, że drewno to surowiec naturalny często niszczony przez warunki atmosferyczne. Patrząc jak drzewo niszczeje prowadzi do wniosków, że dom zbudowany z takiego surowca nie może być trwały. Istnieje wiele różnych mitów na temat domów drewnianych. Jednak do najczęściej spotykanych należą:
To stwierdzenie jest nieprawdziwe, ponieważ dom z drewna nadaje się do zamieszkania tak jak budynki skonstruowane z innego materiału – na przykład betonu. Coraz bardziej popularne jest budowanie całorocznego domku drewnianego, co udowadnia, że ten pogląd nie jest zgodny z prawdą.
Prawdą jest, że drewno jest łatwopalne, jednak istnieją specjalistyczne zabiegi, które zapobiegają spalaniu się drewna tworząc tym samym niezwykle bezpieczny materiał.
W przeszłości być może domy drewniane nie były trwałą konstrukcją. Dzisiaj jednak dzięki ciągłemu posuwaniu się naprzód i coraz to nowszej technologii, domy z drewna mogą przetrwać 100-200 lat.
Pomimo tego, że dom prywatny jest postrzegany, jako betonowy budynek, coraz bardziej popularne są domy drewniane. Wpływ na to mają niezliczone korzyści taki domów, jak i to, że w grę wchodzi zrównoważone budownictwo. W rezultacie, coraz więcej osób decyduje się na domki całoroczne zbudowane z drewna.
Tagi: budownictwo, dom, Domy drewniane, drewno, ekologia
Dodaj komentarz