Logo strony
Logo strony
motoryzacja

5 ciekawostek o rynku aut używanych w 2021 roku
Opublikowano: 19 stycznia 2022

Jeśli kochasz motoryzację, z pewnością masz swoje ulubione marki i na bieżąco sprawdzasz rynkowe nowości. Jednak mamy dla Ciebie pięć ciekawostek z aktualnego raportu CarVerital 2021, które trzeba znać. Czy słyszałeś o tym, które auta najczęściej padają łupem złodziei oraz oszustów lub mają przekręcone liczniki? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

1. W wypadkach i kolizjach najczęściej uczestniczą samochody… BMW!

Kochasz BMW? My też, ale z najnowszego raportu wynika, że właśnie ta marka jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o liczbę wypadków i kolizji. Spośród wszystkich pojazdów, które uległy w 2021 roku uszkodzeniom, aż 47,77% to samochody BMW. Na drugim końcu skali znalazł się FIAT. Samochody ze stajni tego producenta stanowią jedynie 29,53% wszystkich uszkadzanych aut.

Imponujące jest również łączna wartość powstałych szkód. Z oszacowania przygotowanego przez portal wynika, że za uszkodzenia ubezpieczyciele musieli zapłacić aż 3.282.580.416 Euro! Niebagatelna kwota, dlatego przed zakupem auta dobrze jest sprawdzić jego historię. Unikniesz wpadki, jaką jest nabycie pojazdu powypadkowego.

2. Najczęściej kradzionym autem w 2021 była Škoda Octavia

Kradzież auta to bardzo kiepski scenariusz, którego każdy kierowca z całych sił unika. Niestety, podobnie jak w latach poprzednich, nieuczciwi sprzedawcy i złodzieje współpracowali, by w 2021 roku wprowadzić na rynek kradzione auta.

Z najnowszego raportu wynika, że w 2021 aż 672 pojazdy miały w historii oznaczenie jako kradzione. Jaka marka dominuje w tym zestawieniu? Łupem złodziei najczęściej padała Škoda Octavia. Zanotowaliśmy aż 38 przypadków kradzieży tego modelu, co daje smutny wynik 5,65%. W praktyce oznacza to, że jeśli Twój sąsiad ma BMW serii 3 a Ty Octavię, prawdopodobieństwo kradzieży Škody jest prawie czterokrotnie wyższe! Właściciele tych aut muszą więc być szczególnie ostrożni.

Każdy może ochronić się przed zakupem podejrzanego, kradzionego auta. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie historii samochodu na godnym zaufania portalu. W tym celu potrzebujesz jego numeru VIN, o który możesz poprosić sprzedawcę.

3. Oszuści wciąż kręcą liczniki – podejrzanych aż 18,5% aut

Większość kupujących auta zwraca uwagę na przebieg. Wiedzą to również nieuczciwi sprzedawcy. Chociaż przepisy prawne starają się walczyć z tym procederem, cofanie licznika jest nadal popularnym sposobem na oszukanie nabywcy.

Spośród wszystkich samochodów, których historię sprawdzono w CarVertical, aż 18,5% raportów wskazuje na podejrzenie zmiany wskazania licznika. To oznacza, że prawie co piąte auto, które oglądasz na portalu ogłoszeniowym może pokazywać sfałszowany przebieg. Gdyby zsumować „cofnięte” odległości, otrzymamy astronomiczną liczbę 7.112.444.874 km! Nic dziwnego, że przed zakupem warto dobrze sprawdzić historię pojazdu.

4. Ulubione marki konsumentów w 2021: BMW, VW i Audi

Jakie marki cieszyły się największym zainteresowaniem nabywców w 2021 roku? Na podstawie generowanych raportów wyraźnie widać, że są to BMW, Volkswagen i Audi. Łącznie te trzy potężne firmy zagarnęły aż 13% rynku. Na szczycie listy znalazło się BMW serii 3. Aż 5% wyszukiwań dotyczy właśnie tego modelu. Nieco dalej pojawia się popularny VW Passat i niezmiennie na fali Audi A4. Modele innych koncernów zajmują resztę lokat w top 15.

Zainteresowaniem cieszyły się również BMW serii 5, BMW X5 i BMW serii 1. Jeśli chodzi o Volkswagena, poza Passatem króluje VW Golf. Natomiast Audi przyciąga klientów modelami A6 i A3. Co z innymi producentami? Konsumenci w 2021 roku chętnie sprawdzali raporty przebiegu i historii dla aut:

  • Škoda Octavia oraz Superb
  • Ford Focus
  • Mercedes-Benz klasy E oraz C
  • Opel Astra

5. Najstarsze sprawdzane auta to marka BMW

Ciekawi porównanie wieku samochodów sprawdzanych na CarVertical. Każdy kupujący zwraca uwagę szczególnie na auta z nowszych roczników. Zwykle oferują większą funkcjonalność i bezpieczeństwo. Jednak statystyki w tej dziedzinie mogą Cię zaskoczyć.

Najstarsze sprawdzane pojazdy to BMW. Aż 40,38% samochodów ze stajni BMW wyprodukowano w latach 1990-2010. To oznacza, że BMW starzeje się z klasą, a klienci wciąż są nim zainteresowani. Jeżeli jednak połączysz to z informacją, że aż 52,06% aut BMW powstałych po roku 2010 było uszkodzonych, powinna zapalić Ci się w głowie czerwona lampka. Zanim zdecydujesz się na zakup, lepiej dobrze sprawdź historię pojazdu.

Wracając do wieku, odsetek starszych (1990-2010) samochodów, które były „prześwietlane” na platformie to:

  • Volksvagen 14,56%
  • Audi 19,97%
  • Citroën 10,92%

Kupuj bez ryzyka

Chcesz zmienić auto, ale boisz się ryzyka? Nie musisz kupować w ciemno. Znakomitym sposobem na unikanie przykrych niespodzianek jest dokładne sprawdzenie historii i stanu technicznego pojazdu, i to jeszcze przed podpisaniem umowy. Zamiast podejmować decyzje pod wpływem emocji, spróbuj wykorzystać polecane przez świadomych nabywców metody.

Na początku zdobądź wiedzę. Czytaj branżowe czasopisma i przeglądaj portale internetowe. W ten sposób dowiesz się, na co zwracać uwagę w czasie oględzin. Gdy już natrafisz na ciekawe ogłoszenie, poproś sprzedawcę o numer VIN i sprawdź historię auta w zaufanych serwisach. Przed finalizacją transakcji możesz podjechać do zaprzyjaźnionego warsztatu i zobaczyć, czy faktyczny stan pojazdu odpowiada deklaracjom sprzedającego. Wszystkie te zabiegi wymagają wysiłku, ale są warte zachodu. Dzięki nim zamiast wydatków czeka Cię wyłącznie przyjemność z jazdy.

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: 3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *