Kochasz BMW? My też, ale z najnowszego raportu wynika, że właśnie ta marka jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o liczbę wypadków i kolizji. Spośród wszystkich pojazdów, które uległy w 2021 roku uszkodzeniom, aż 47,77% to samochody BMW. Na drugim końcu skali znalazł się FIAT. Samochody ze stajni tego producenta stanowią jedynie 29,53% wszystkich uszkadzanych aut.
Imponujące jest również łączna wartość powstałych szkód. Z oszacowania przygotowanego przez portal wynika, że za uszkodzenia ubezpieczyciele musieli zapłacić aż 3.282.580.416 Euro! Niebagatelna kwota, dlatego przed zakupem auta dobrze jest sprawdzić jego historię. Unikniesz wpadki, jaką jest nabycie pojazdu powypadkowego.
Kradzież auta to bardzo kiepski scenariusz, którego każdy kierowca z całych sił unika. Niestety, podobnie jak w latach poprzednich, nieuczciwi sprzedawcy i złodzieje współpracowali, by w 2021 roku wprowadzić na rynek kradzione auta.
Z najnowszego raportu wynika, że w 2021 aż 672 pojazdy miały w historii oznaczenie jako kradzione. Jaka marka dominuje w tym zestawieniu? Łupem złodziei najczęściej padała Škoda Octavia. Zanotowaliśmy aż 38 przypadków kradzieży tego modelu, co daje smutny wynik 5,65%. W praktyce oznacza to, że jeśli Twój sąsiad ma BMW serii 3 a Ty Octavię, prawdopodobieństwo kradzieży Škody jest prawie czterokrotnie wyższe! Właściciele tych aut muszą więc być szczególnie ostrożni.
Każdy może ochronić się przed zakupem podejrzanego, kradzionego auta. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie historii samochodu na godnym zaufania portalu. W tym celu potrzebujesz jego numeru VIN, o który możesz poprosić sprzedawcę.
Większość kupujących auta zwraca uwagę na przebieg. Wiedzą to również nieuczciwi sprzedawcy. Chociaż przepisy prawne starają się walczyć z tym procederem, cofanie licznika jest nadal popularnym sposobem na oszukanie nabywcy.
Spośród wszystkich samochodów, których historię sprawdzono w CarVertical, aż 18,5% raportów wskazuje na podejrzenie zmiany wskazania licznika. To oznacza, że prawie co piąte auto, które oglądasz na portalu ogłoszeniowym może pokazywać sfałszowany przebieg. Gdyby zsumować „cofnięte” odległości, otrzymamy astronomiczną liczbę 7.112.444.874 km! Nic dziwnego, że przed zakupem warto dobrze sprawdzić historię pojazdu.
Jakie marki cieszyły się największym zainteresowaniem nabywców w 2021 roku? Na podstawie generowanych raportów wyraźnie widać, że są to BMW, Volkswagen i Audi. Łącznie te trzy potężne firmy zagarnęły aż 13% rynku. Na szczycie listy znalazło się BMW serii 3. Aż 5% wyszukiwań dotyczy właśnie tego modelu. Nieco dalej pojawia się popularny VW Passat i niezmiennie na fali Audi A4. Modele innych koncernów zajmują resztę lokat w top 15.
Zainteresowaniem cieszyły się również BMW serii 5, BMW X5 i BMW serii 1. Jeśli chodzi o Volkswagena, poza Passatem króluje VW Golf. Natomiast Audi przyciąga klientów modelami A6 i A3. Co z innymi producentami? Konsumenci w 2021 roku chętnie sprawdzali raporty przebiegu i historii dla aut:
Ciekawi porównanie wieku samochodów sprawdzanych na CarVertical. Każdy kupujący zwraca uwagę szczególnie na auta z nowszych roczników. Zwykle oferują większą funkcjonalność i bezpieczeństwo. Jednak statystyki w tej dziedzinie mogą Cię zaskoczyć.
Najstarsze sprawdzane pojazdy to BMW. Aż 40,38% samochodów ze stajni BMW wyprodukowano w latach 1990-2010. To oznacza, że BMW starzeje się z klasą, a klienci wciąż są nim zainteresowani. Jeżeli jednak połączysz to z informacją, że aż 52,06% aut BMW powstałych po roku 2010 było uszkodzonych, powinna zapalić Ci się w głowie czerwona lampka. Zanim zdecydujesz się na zakup, lepiej dobrze sprawdź historię pojazdu.
Wracając do wieku, odsetek starszych (1990-2010) samochodów, które były „prześwietlane” na platformie to:
Chcesz zmienić auto, ale boisz się ryzyka? Nie musisz kupować w ciemno. Znakomitym sposobem na unikanie przykrych niespodzianek jest dokładne sprawdzenie historii i stanu technicznego pojazdu, i to jeszcze przed podpisaniem umowy. Zamiast podejmować decyzje pod wpływem emocji, spróbuj wykorzystać polecane przez świadomych nabywców metody.
Na początku zdobądź wiedzę. Czytaj branżowe czasopisma i przeglądaj portale internetowe. W ten sposób dowiesz się, na co zwracać uwagę w czasie oględzin. Gdy już natrafisz na ciekawe ogłoszenie, poproś sprzedawcę o numer VIN i sprawdź historię auta w zaufanych serwisach. Przed finalizacją transakcji możesz podjechać do zaprzyjaźnionego warsztatu i zobaczyć, czy faktyczny stan pojazdu odpowiada deklaracjom sprzedającego. Wszystkie te zabiegi wymagają wysiłku, ale są warte zachodu. Dzięki nim zamiast wydatków czeka Cię wyłącznie przyjemność z jazdy.
Opracował Michał Gawlik
BMW – będziesz miał problem
Goń się ofiaro w TIPO
Ale te dane dotyczą chyba rynku niemieckiego
Dodaj komentarz