Zdrowotne właściwości konopi siewnych sprawiają, że są chętnie wykorzystywane do produkcji kosmetyków, suplementów diety, a także produktów spożywczych. Niestety część osób z niechęcią podchodzi do produktów zawierających w swoim składzie konopie. Powodem takiego zachowania są cieszące się złą sławą konopie indyjskie wykorzystywane do produkcji marihuany. Dlatego warto wiedzieć, że konopie siewne nie są tym samym co konopie indyjskie.
W odróżnieniu od swojej indyjskiej odmiany nie nadaje się do produkcji środków odurzających, gdyż stężenie THC w tej odmianie jest znikome. Jednocześnie posiada substancje korzystnie wpływające na zdrowie. Z tego powodu olej konopny jest coraz popularniejszy jako środek dietetyczny.
Olej produkuje się z nasion bądź kwiatów konopi siewnej. W przypadku nasion konieczne jest tłoczenie na zimno, aby zachować zdrowotne właściwości. W przypadku kwiatów wykorzystuje się wysokie ciśnienie. Zarówno jeden, jak i drugi słynie ze swojego korzystnego wpływu na organizm. W ponad 80% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, posiada również omegę-3 i omegę-6 jak wiadomo niezbędne w prawidłowej pracy mózgu. Posiada także m.in. fosfolipidy, aminokwasy, sterole roślinne, wapń, magnez, cynk, fosfor i witaminy — A, E, K, C i B. Wszystko to sprawia, że jest idealnym produktem dietetycznym pozwalającym na odpowiednie zadbanie o swoje zdrowie.
Jak już wiadomo, olej z konopi siewnej posiada substancje korzystnie wpływające na zdrowie. Wdrożenie go do swojej diety może pomóc zadbać o włosy, skórę, paznokcie, zredukować poziom cholesterolu, zapobiec wielu chorobom, wywołanych czynnikami cywilizacyjnymi. W niektórych przypadkach może nawet pozwolić uniknąć nowotworów. Wyjątkowo bogaty skład działa na wielu poziomach, dlatego konopie są wykorzystywane w wielu branżach. Olej konopny posiada m.in. takie właściwości jak:
Jak widać, olej z konopi warto wprowadzić do codziennej diety. Regularne stosowanie może pozwolić uniknąć wielu dolegliwości, jednocześnie pozwalając cieszyć się dobrym zdrowiem. Stosowany na skórę może wspomóc walkę z chorobami skóry takimi jak łuszczyca lub AZS ponadto może wygładzić blizny i zredukować przebarwienia. Wykorzystywany jako środek spożywczy działa na wszystkie narządy, usprawniając ich pracę. Warto go stosować nie tylko, gdy się pojawi problem, ale również profilaktycznie.
Decydując się na zakup oleju konopnego, warto stosować się do wskazówek jego przechowywania, aby nie stracił swoich właściwości. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby po otwarciu przechowywać go w lodówce i spożyć w ciągu 3 miesięcy od otwarcia. Zamknięty olej można trzymać w chłodnym i suchym miejscu. Olej konopny nadaje się tylko do spożywania na surowo. Nie można go podgrzewać ani używać do smażenia. Doskonale nadaje się jako dodatek do sałatek i dresingów. Oczywiście można go pić również samodzielnie jako środek dietetyczny, pamiętając o nieprzekraczaniu 2 łyżek stołowych dziennie. Najlepiej zacząć od jednej łyżeczki i stopniowo zwiększać dawkę, sprawdzając, jak zareaguje organizm, gdyż w niektórych przypadkach może powodować nadwrażliwość ze strony układu pokarmowego.
Olej z konopi siewnej posiada cenne dla zdrowia składniki, jest bezpieczny, nie posiada w swoim składzie THC i jest w pełni legalny. Dlatego warto sprawdzić jego działanie na własnej skórze. Zwłaszcza gdy się pragnie jak najdłużej cieszyć zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Autor artykułu Współautorem publikacji jest hempmont.pl – polski producent olejków konopnych CBD, oferujący sprzedaż internetową olejków CBD. |
Dodaj komentarz