Logo strony
Logo strony
olej konopny

Olej konopny — jakie ma właściwości i jak stosować
Opublikowano: 10 marca 2022

Zdrowotne właściwości konopi siewnych sprawiają, że są chętnie wykorzystywane do produkcji kosmetyków, suplementów diety, a także produktów spożywczych. Niestety część osób z niechęcią podchodzi do produktów zawierających w swoim składzie konopie. Powodem takiego zachowania są cieszące się złą sławą konopie indyjskie wykorzystywane do produkcji marihuany. Dlatego warto wiedzieć, że konopie siewne nie są tym samym co konopie indyjskie.

W odróżnieniu od swojej indyjskiej odmiany nie nadaje się do produkcji środków odurzających, gdyż stężenie THC w tej odmianie jest znikome. Jednocześnie posiada substancje korzystnie wpływające na zdrowie. Z tego powodu olej konopny jest coraz popularniejszy jako środek dietetyczny.

Olej konopny — co to takiego

Olej produkuje się z nasion bądź kwiatów konopi siewnej. W przypadku nasion konieczne jest tłoczenie na zimno, aby zachować zdrowotne właściwości. W przypadku kwiatów wykorzystuje się wysokie ciśnienie. Zarówno jeden, jak i drugi słynie ze swojego korzystnego wpływu na organizm. W ponad 80% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, posiada również omegę-3 i omegę-6 jak wiadomo niezbędne w prawidłowej pracy mózgu. Posiada także m.in. fosfolipidy, aminokwasy, sterole roślinne, wapń, magnez, cynk, fosfor i witaminy — A, E, K, C i B. Wszystko to sprawia, że jest idealnym produktem dietetycznym pozwalającym na odpowiednie zadbanie o swoje zdrowie.

Właściwości oleju konopnego

Jak już wiadomo, olej z konopi siewnej posiada substancje korzystnie wpływające na zdrowie. Wdrożenie go do swojej diety może pomóc zadbać o włosy, skórę, paznokcie, zredukować poziom cholesterolu, zapobiec wielu chorobom, wywołanych czynnikami cywilizacyjnymi. W niektórych przypadkach może nawet pozwolić uniknąć nowotworów. Wyjątkowo bogaty skład działa na wielu poziomach, dlatego konopie są wykorzystywane w wielu branżach. Olej konopny posiada m.in. takie właściwości jak:

  • obniżenie i utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu,
  • zapobieganie cukrzycy i miażdżycy,
  • korzystny wpływ na skórę, włosy i paznokcie,
  • zmniejszenie stanów zapalnych,
  • zwiększenie odporności,
  • poprawa pamięci i koncentracji,
  • usprawnienie pracy układu pokarmowego,
  • przyśpiesza gojenie się ran,
  • zapobiega chorobom układu krwionośnego.

Jak widać, olej z konopi warto wprowadzić do codziennej diety. Regularne stosowanie może pozwolić uniknąć wielu dolegliwości, jednocześnie pozwalając cieszyć się dobrym zdrowiem. Stosowany na skórę może wspomóc walkę z chorobami skóry takimi jak łuszczyca lub AZS ponadto może wygładzić blizny i zredukować przebarwienia. Wykorzystywany jako środek spożywczy działa na wszystkie narządy, usprawniając ich pracę. Warto go stosować nie tylko, gdy się pojawi problem, ale również profilaktycznie.

Olej konopny — jak stosować

Decydując się na zakup oleju konopnego, warto stosować się do wskazówek jego przechowywania, aby nie stracił swoich właściwości. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby po otwarciu przechowywać go w lodówce i spożyć w ciągu 3 miesięcy od otwarcia. Zamknięty olej można trzymać w chłodnym i suchym miejscu. Olej konopny nadaje się tylko do spożywania na surowo. Nie można go podgrzewać ani używać do smażenia. Doskonale nadaje się jako dodatek do sałatek i dresingów. Oczywiście można go pić również samodzielnie jako środek dietetyczny, pamiętając o nieprzekraczaniu 2 łyżek stołowych dziennie. Najlepiej zacząć od jednej łyżeczki i stopniowo zwiększać dawkę, sprawdzając, jak zareaguje organizm, gdyż w niektórych przypadkach może powodować nadwrażliwość ze strony układu pokarmowego.

Olej z konopi siewnej posiada cenne dla zdrowia składniki, jest bezpieczny, nie posiada w swoim składzie THC i jest w pełni legalny. Dlatego warto sprawdzić jego działanie na własnej skórze. Zwłaszcza gdy się pragnie jak najdłużej cieszyć zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest hempmont.pl – polski producent olejków konopnych CBD, oferujący sprzedaż internetową olejków CBD.
Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

dieta

Które diety naprawdę działają...

Znalezienie diety, która naprawdę działa, może być żmudnym zadaniem dl...
Totalna Biologia

Totalna Biologia – Ulecz przeszłość, a...

Totalna Biologia zakłada, że jesteśmy owocem pokoleń,...
choroba Alzheimera

Opieka nad osobą chorą na Alzheimera...

Choroba Alzheimera ze względu na swoją specyfikę to tragedia, która zw...
woda siarczkowa

Jakie właściwości odchudzające posiada woda s...

Nie każdy wie czym właściwie jest woda siarczkowa. Tymczasem okazuje s...