Logo strony
Logo strony
olej konopny

Olej konopny — jakie ma właściwości i jak stosować
Opublikowano: 10 marca 2022

Zdrowotne właściwości konopi siewnych sprawiają, że są chętnie wykorzystywane do produkcji kosmetyków, suplementów diety, a także produktów spożywczych. Niestety część osób z niechęcią podchodzi do produktów zawierających w swoim składzie konopie. Powodem takiego zachowania są cieszące się złą sławą konopie indyjskie wykorzystywane do produkcji marihuany. Dlatego warto wiedzieć, że konopie siewne nie są tym samym co konopie indyjskie.

W odróżnieniu od swojej indyjskiej odmiany nie nadaje się do produkcji środków odurzających, gdyż stężenie THC w tej odmianie jest znikome. Jednocześnie posiada substancje korzystnie wpływające na zdrowie. Z tego powodu olej konopny jest coraz popularniejszy jako środek dietetyczny.

Olej konopny — co to takiego

Olej produkuje się z nasion bądź kwiatów konopi siewnej. W przypadku nasion konieczne jest tłoczenie na zimno, aby zachować zdrowotne właściwości. W przypadku kwiatów wykorzystuje się wysokie ciśnienie. Zarówno jeden, jak i drugi słynie ze swojego korzystnego wpływu na organizm. W ponad 80% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, posiada również omegę-3 i omegę-6 jak wiadomo niezbędne w prawidłowej pracy mózgu. Posiada także m.in. fosfolipidy, aminokwasy, sterole roślinne, wapń, magnez, cynk, fosfor i witaminy — A, E, K, C i B. Wszystko to sprawia, że jest idealnym produktem dietetycznym pozwalającym na odpowiednie zadbanie o swoje zdrowie.

Właściwości oleju konopnego

Jak już wiadomo, olej z konopi siewnej posiada substancje korzystnie wpływające na zdrowie. Wdrożenie go do swojej diety może pomóc zadbać o włosy, skórę, paznokcie, zredukować poziom cholesterolu, zapobiec wielu chorobom, wywołanych czynnikami cywilizacyjnymi. W niektórych przypadkach może nawet pozwolić uniknąć nowotworów. Wyjątkowo bogaty skład działa na wielu poziomach, dlatego konopie są wykorzystywane w wielu branżach. Olej konopny posiada m.in. takie właściwości jak:

  • obniżenie i utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu,
  • zapobieganie cukrzycy i miażdżycy,
  • korzystny wpływ na skórę, włosy i paznokcie,
  • zmniejszenie stanów zapalnych,
  • zwiększenie odporności,
  • poprawa pamięci i koncentracji,
  • usprawnienie pracy układu pokarmowego,
  • przyśpiesza gojenie się ran,
  • zapobiega chorobom układu krwionośnego.

Jak widać, olej z konopi warto wprowadzić do codziennej diety. Regularne stosowanie może pozwolić uniknąć wielu dolegliwości, jednocześnie pozwalając cieszyć się dobrym zdrowiem. Stosowany na skórę może wspomóc walkę z chorobami skóry takimi jak łuszczyca lub AZS ponadto może wygładzić blizny i zredukować przebarwienia. Wykorzystywany jako środek spożywczy działa na wszystkie narządy, usprawniając ich pracę. Warto go stosować nie tylko, gdy się pojawi problem, ale również profilaktycznie.

Olej konopny — jak stosować

Decydując się na zakup oleju konopnego, warto stosować się do wskazówek jego przechowywania, aby nie stracił swoich właściwości. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby po otwarciu przechowywać go w lodówce i spożyć w ciągu 3 miesięcy od otwarcia. Zamknięty olej można trzymać w chłodnym i suchym miejscu. Olej konopny nadaje się tylko do spożywania na surowo. Nie można go podgrzewać ani używać do smażenia. Doskonale nadaje się jako dodatek do sałatek i dresingów. Oczywiście można go pić również samodzielnie jako środek dietetyczny, pamiętając o nieprzekraczaniu 2 łyżek stołowych dziennie. Najlepiej zacząć od jednej łyżeczki i stopniowo zwiększać dawkę, sprawdzając, jak zareaguje organizm, gdyż w niektórych przypadkach może powodować nadwrażliwość ze strony układu pokarmowego.

Olej z konopi siewnej posiada cenne dla zdrowia składniki, jest bezpieczny, nie posiada w swoim składzie THC i jest w pełni legalny. Dlatego warto sprawdzić jego działanie na własnej skórze. Zwłaszcza gdy się pragnie jak najdłużej cieszyć zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest hempmont.pl – polski producent olejków konopnych CBD, oferujący sprzedaż internetową olejków CBD.
Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Hotel SPA Dr Irena Eris Polanica Zdrój

Wspaniały sposób na jesienną chandrę...

Kiedy nadchodzi jesienny czas i dni stają się krótsze, pełne chmur, de...
leczenie za granicą

Jak Polacy wybierają kraj na leczenie...

Kliniki w krajach, które uczyniły ze świadczenia wysokiej jakości usłu...
woda z kranu

Czy picie wody z kranu jest bezpieczne?...

Ze względów ekologicznych coraz więcej osób decyduje się na rezygnację...
dieta

Które diety naprawdę działają...

Znalezienie diety, która naprawdę działa, może być żmudnym zadaniem dl...