Bardzo często podkreśla się, że dla naszego organizmu najlepsze jest to, co rośnie w naszym klimacie. Zwykło się uważać, że polskie owoce i warzywa przyswajamy i przetwarzamy najlepiej. Z racji małej różnorodności i dostępności owoców w okresie jesienno-zimowym najczęściej sięgamy jednak po pomarańcze i mandarynki.
Pomarańcze z jednej strony stanowią doskonałe źródło witaminy C, z drugiej należą do grupy najbardziej alergicznych owoców spośród wszystkich cytrusów. Ale uwaga: alergie wywołują przede wszystkim zanieczyszczenia znajdujące się na ich skórce, nie warto więc rezygnować z tych pysznych i zdrowych owoców.
Powstaje pytanie, czy wskazane jest ograniczanie ich spożywania. Otóż, jest wiele powodów, dla których warto sięgać po pomarańcze i mandarynki, zwłaszcza zimą. Zanim zostaną przedstawione walory cytrusów, podkreślmy, jakie są przeciwwskazania w ich spożywaniu.
Przede wszystkim owoce te nie są wskazane w przypadku osób ze skłonnościami alergicznymi. Mandarynki i pomarańcze mają silne właściwości uczulające, głównie dlatego, że na ich skórce znajdują się chemiczne substancje przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze o dużej szkodliwości dla człowieka. Są one powszechnie stosowane, ponieważ zabezpieczają owoce przed psuciem w czasie transportu z krajów pochodzenia, m.in. Hiszpanii czy Włoch.
Jakie symptomy mogą sygnalizować, że mamy alergię i powinniśmy się powstrzymać od jedzenia soczystych cytrusów? Jednym z pierwszych objawów alergii pokarmowej jest świąd. Odczuwamy nieprzyjemne swędzenie na skórze, które oznacza nietolerancję pokarmową albo że organizm chce uwolnienia histaminy, związku chemicznego wytwarzanego przez organizm w celu walki z alergią.
Nie tylko alergia może być powodem, żeby wyłączyć pomarańcze i mandarynki z diety. Są to bowiem owoce, które mogą okazać się szkodliwe dla osób zmagających się z chorobami związanymi z nadwrażliwością jelit, np. z zespołem Leśniowskiego-Crohna. Wspomniane cytrusy mogą być dodatkowym czynnikiem podrażniającym ścianki jelit, w wyniku czego nasilą się dolegliwości bólowe.
Na szczęście rezygnując z cytrusów, alergik nie musi obawiać się niedoborów witaminy C. Jej spore ilości zawierają łatwo dostępne krajowe warzywa. Jeśli zależy nam na pewnych źródłach witaminy C, najlepiej szukać jej w kapuście kiszonej, papryce, brokułach, pomidorach, kalafiorze. Spośród owoców warto wybrać te najbardziej odżywcze, zarówno uprawiane w kraju, jak i za granicą, ale bez problemu dostępne w Polsce: jeżyny, maliny, truskawki, żurawinę, kiwi, papaje, melon, czereśnie, jagody.
Mimo że cytrusy mogą wywoływać niepożądane silne reakcje alergiczne, nie można zapominać, że mają też cenne właściwości odżywcze. Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści dla zdrowia wynikające ze spożywania pomarańczy i mandarynek.
Nie powiedziałabym, że pomarańcze są takie dobre dla zdrowia. Tyle mówi się o chemii, której się używa w uprawach. A witaminy C jest więcej w innych owocach i warzywach.
Pomarańcze są bezpieczne dla zdrowia ale tylko zwierząt
Dodaj komentarz