Ogrody skalne z powodzeniem można uprawiać w każdych warunkach klimatycznych, prezentują się dobrze zarówno w surowym klimacie północnym oraz w łagodnym i ciepłym klimacie południa. Wystarczy zastosować odpowiednie gatunki roślin. Ogród skalny kojarzy się raczej ze słonecznymi stokami, ale istnieją rośliny, które doskonale poradzą sobie nawet w głębokim cieniu. Wszystko zależy od terenu, który pragniemy zaprojektować, naszego gustu oraz rodzaju kamieni, do których mamy dostęp.
Materiał znajdziemy w sklepach budowlanych, w szkółkach lub… na polach. Najpiękniej prezentuje się piaskowiec oraz wapień. W niektórych miejscach w Polsce nie ma problemu ze zdobyciem surowca. Czasami wystarczy spacer wśród pól uprawnych, czasami wypad nad rzekę lub do lasu. Dawniej kamień pobierany był właśnie z takich miejsc, do tej pory w niektórych wsiach znajdziemy stare, kamienne płoty, fragmenty zabudowań gospodarczych. Bywa też tak, że właściciel nieruchomości bardzo chętnie odsprzeda niepotrzebny kamień, musimy go jedynie przetransportować do naszego ogrodu.
Kiedy mieszkamy w miejscu, gdzie nie mamy możliwości pozyskania materiałów ze środowiska naturalnego – możemy zakupić kamień na przykład za pomocą Internetu. Jeśli chcemy, aby nasz ogród wyglądał jak najbardziej naturalnie – powinniśmy zainwestować w jeden rodzaj kamienia. Zasad projektowania jest kilka, najważniejsze to używać jednego rodzaju kamienia i nie przesadzać z jego ilością. Zbyt dużo materiału ochłodzi wizualnie ogród, sprawi, że będzie wyglądał przytłaczająco. W ogrodzie skalnym najlepiej prezentuje się wapień, wybieramy kamienie o różnej wielkości i kształcie. Dzięki temu z łatwością zaaranżujemy kopię miniaturowego stoku porośniętego zielenią.
Największym kłopotem w projektowaniu ogrodów ze skałkami w roli głównej, może być wybór właściwych gatunków roślin. Warunki, które są odpowiednie dla większości roślin są raczej niewielkie. Gatunki skalne wymagają sporego nasłonecznienia. Jeśli nie jesteśmy w stanie spełnić tego wymogu – możemy zauważyć, że rośliny nie osiągną docelowego pokroju, będą nienaturalnie wydłużone i nie zakwitną. Kolejnym wymogiem jest właściwy odczyn podłoża, gatunki skalne najlepiej czują się na żyznych ziemiach o alkalicznym odczynie, ale są i takie rośliny, które zakwitną jedynie na kwaśnym podłożu. Przeważająca większość roślin skalnych jest odporna na brak wody, do nawadniania wystarczą deszcze. W rejonach o niewielkiej ilości opadów możemy być zmuszeni do podlewania skalnej kompozycji.
Mamy bardzo wiele możliwości, jeśli chodzi o obsadzenia kamiennych rabat. Ważne jest, aby rośliny nie były nazbyt ekspansywne i nie zarastały całej powierzchni kamieni. Najkorzystniejsze są zielne rośliny wieloletnie, ponieważ gatunki te przez wiele lat rosną na jednym stanowisku. Po pewnym czasie możemy pozyskiwać z nich sadzonki. Do tej grupy zaliczamy na przykład dzwonki lub bodziszki. Inną grupą są rośliny tworzące dywany lub poduszeczki. Wymienić można tutaj żagwin, floks szydlasty, rozchodniki oraz rojniki, macierzankę i zawciąg.
WhPr
Tagi: kamień, ogród, rośliny
Dodaj komentarz