Logo strony
Logo strony
Kamienie w ogrodzie

Kamienie w ogrodzie
Opublikowano: 15 maja 2019

Ogrody skalne z powodzeniem można uprawiać w każdych warunkach klimatycznych, prezentują się dobrze zarówno w surowym klimacie północnym oraz w łagodnym i ciepłym klimacie południa. Wystarczy zastosować odpowiednie gatunki roślin. Ogród skalny kojarzy się raczej ze słonecznymi stokami, ale istnieją rośliny, które doskonale poradzą sobie nawet w głębokim cieniu. Wszystko zależy od terenu, który pragniemy zaprojektować, naszego gustu oraz rodzaju kamieni, do których mamy dostęp.

Kamienie – jak wybrać?

Materiał znajdziemy w sklepach budowlanych, w szkółkach lub… na polach. Najpiękniej prezentuje się piaskowiec oraz wapień. W niektórych miejscach w Polsce nie ma problemu ze zdobyciem surowca. Czasami wystarczy spacer wśród pól uprawnych, czasami wypad nad rzekę lub do lasu. Dawniej kamień pobierany był właśnie z takich miejsc, do tej pory w niektórych wsiach znajdziemy stare, kamienne płoty, fragmenty zabudowań gospodarczych. Bywa też tak, że właściciel nieruchomości bardzo chętnie odsprzeda niepotrzebny kamień, musimy go jedynie przetransportować do naszego ogrodu.

Kiedy mieszkamy w miejscu, gdzie nie mamy możliwości pozyskania materiałów ze środowiska naturalnego – możemy zakupić kamień na przykład za pomocą Internetu. Jeśli chcemy, aby nasz ogród wyglądał jak najbardziej naturalnie – powinniśmy zainwestować w jeden rodzaj kamienia. Zasad projektowania jest kilka, najważniejsze to używać jednego rodzaju kamienia i nie przesadzać z jego ilością. Zbyt dużo materiału ochłodzi wizualnie ogród, sprawi, że będzie wyglądał przytłaczająco. W ogrodzie skalnym najlepiej prezentuje się wapień, wybieramy kamienie o różnej wielkości i kształcie. Dzięki temu z łatwością zaaranżujemy kopię miniaturowego stoku porośniętego zielenią.

Dobór roślin – ogólne wymagania

Największym kłopotem w projektowaniu ogrodów ze skałkami w roli głównej, może być wybór właściwych gatunków roślin. Warunki, które są odpowiednie dla większości roślin są raczej niewielkie. Gatunki skalne wymagają sporego nasłonecznienia. Jeśli nie jesteśmy w stanie spełnić tego wymogu – możemy zauważyć, że rośliny nie osiągną docelowego pokroju, będą nienaturalnie wydłużone i nie zakwitną. Kolejnym wymogiem jest właściwy odczyn podłoża, gatunki skalne najlepiej czują się na żyznych ziemiach o alkalicznym odczynie, ale są i takie rośliny, które zakwitną jedynie na kwaśnym podłożu.  Przeważająca większość roślin skalnych jest odporna na brak wody, do nawadniania wystarczą deszcze. W rejonach o niewielkiej ilości opadów możemy być zmuszeni do podlewania skalnej kompozycji.

Rośliny w towarzystwie kamieni

Mamy bardzo wiele możliwości, jeśli chodzi o obsadzenia kamiennych rabat. Ważne jest, aby rośliny nie były nazbyt ekspansywne i nie zarastały całej powierzchni kamieni. Najkorzystniejsze są zielne rośliny wieloletnie, ponieważ gatunki te przez wiele lat rosną na jednym stanowisku. Po pewnym czasie możemy pozyskiwać z nich sadzonki. Do tej grupy zaliczamy na przykład dzwonki lub bodziszki. Inną grupą są rośliny tworzące dywany lub poduszeczki. Wymienić można tutaj żagwin, floks szydlasty, rozchodniki oraz rojniki, macierzankę i zawciąg.

WhPr

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

lawenda sadzonki

Kiedy warto posadzić sadzonki lawendy?...

Wybór odpowiedniego momentu na sadzenie sadzonek lawendy jest kluczowy...
Zielone dachy

Zielone dachy – co warto o nich wiedzie...

Zielone tarasy na dachach stają się coraz częstszym widokiem, także na...
Czym malować drewno

Czym malować drewno?...

Drewno to niezwykle popularny materiał. Jego malowanie wydaje się całk...
zgorzel siewek

Zgorzel siewek – dlaczego siewki więdną...

Wiele z nas zastanawia się, gdzie popełnił błąd, kiedy jego siewki zac...