Logo strony
Logo strony
Czym malować drewno

Czym malować drewno?
Opublikowano: 30 sierpnia 2022

Drewno to niezwykle popularny materiał. Jego malowanie wydaje się całkiem proste, w końcu na półkach w marketach budowlanych znajdują się puszki oznaczone jako „farba do drewna”. Jednak każda z nich ma nieco inne właściwości, a przede wszystkim inna sprawdzi się na zewnątrz a inna wewnątrz. Dlatego nie warto wybierać na ślepo, należy wcześniej przyjrzeć im się bliżej, by sprawdzić, jaka farba do drewna będzie dla nas najlepsza.

Farba do drewna – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Zanim wybierzemy się do marketu, powinniśmy zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Czy w nasze gusta wpisuje się wykończenie matowe, satynowe czy błyszczące? Czy chcemy powierzchnię całkowicie pokryć farbą, czy jednak chcielibyśmy zachować widoczne słoje?

Ważne jest także, czy malowany przez nas drewniany element znajdzie się docelowo na zewnątrz, czy pozostanie w budynku. Nie każda farba do drewna zda egzamin w zetknięciu z czynnikami atmosferycznymi.

Istotną kwestią może być także wydajność produktu, czyli to ile warstw będziemy musieli położyć, by uzyskać oczekiwany efekt, oraz czas jej schnięcia.

Czym malować drewno? Rodzaje farb i ich właściwości

Warto przyjrzeć się właściwościom poszczególnych farb i możliwości ich zastosowania. Dzięki temu nasz wybór będzie pewny, a przede wszystkim znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo, że efekt spełni nasze oczekiwania.

Farba akrylowa to produkt stworzony z mieszanki żywicy poliakrylowej, wody i pigmentów. Występuje w dwóch wersjach – do ścian oraz właśnie do drewna. Charakteryzuje się całkiem dobrą trwałością, krótkim czasem schnięcia oraz łagodnym zapachem. Jest także bezpieczna dla dzieci, dlatego bez obaw może być stosowana do malowania elementów do ich pokoi. Farby akrylowe sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pozwalają uzyskać wykończenie matowe, półmatowe i satynowe. Jest to także propozycja atrakcyjna cenowo.

Farba kredowa to podobnie jak farba akrylowa produkt wodorozcieńczalny. Cechuje się delikatnym zapachem, szybkim schnięciem i bardzo dobrym kryciem. Jest bezpieczna dla dzieci oraz alergików. Niestety farba kredowa nie jest bardzo trwała, dlatego warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu jej woskiem. Do malowania należy używać wałka, ponieważ pędzlem nie uzyskamy idealnie gładkiej powierzchni. Farba kredowa ze względu na łatwość użycia bywa polecana do prac DIY. Przy jej użyciu można uzyskać na przykład ciekawy efekt przecierki typowej dla stylu rustykalnego czy prowansalskiego. Na rynku można spotkać kilka wersji farb kredowych, które różnią się między sobą pełnym składem, a co za tym idzie, także ich poszczególne właściwości mogą się nieco różnić. Dostępna jest: farba kredowa kazeinowa, akrylowa, winylowa, mineralna oraz olejowa.

Farba olejna to produkt stworzony na bazie oleju. Charakteryzuje się mocnym kryciem, odpornością na wilgoć i działanie promieni słonecznych. Daje wykończenie z połyskiem, dlatego nie każdemu przypadnie do gustu. Jej niewątpliwym minusem jest intensywny zapach oraz czas schnięcia, dłuższy niż w przypadku farb na bazie wody.

Farba ftalowa to produkt na bazie mieszanki oleju i żywicy ftalowej (alkidowej). Farba tego rodzaju wyróżnia się dobrą przyczepnością i trwałością. Sprawdza się nawet na elementach narażonych na uszkodzenia. Tworzy na nich gładką warstwę o lekkim połysku. Może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jej minusem na pewno jest intensywny zapach, który w pomieszczeniu może się utrzymywać przez dłuższy czas, nawet już po zakończeniu prac. Na pełne wyschnięcie farba ftalowa potrzebuje nawet 12 godzin.

Farba poliuretanowa to produkt na bazie żywicy oraz specjalnego utwardzacza, który sprawia, że produkt nie poddaje się działaniu czynników atmosferycznych, a kolor nie ulega zmianom. Wykazuje także dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i działanie środków chemicznych. To wszystko składa się na to, że farby poliuretanowe są bardzo polecane do malowania drewna znajdującego się na zewnątrz. Dostępne są także w wersji dwuskładnikowej – farbę przed użyciem należy wymieszać z utwardzaczem.

Lakierobejca to już nie jest typowa farba, ale impregnat. Wnika głęboko do wnętrza drewna i przede wszystkim ma zabezpieczać drewnianą powierzchnię przed uszkodzeniem przez wilgoć i zabrudzeniem. Dostępne są w kilku rodzajach różniących się składem, co pozwala je dobrać do rodzaju drewna. Znaleźć możemy także kilka odcieni, choć największą popularnością cieszy się bezbarwna lakierobejca. Dobrze dobrana może podkreślać naturalne usłojenie drewna.

Lakiery do drewna nie wnikają w drewno jak lakierobejca, lecz tworzą na jego powierzchni ochronną powłokę o połyskującym wykończeniu. Dobrze dobrany lakier również może pokreślić widoczność słojów.

Zapoznając się z podstawową charakterystyką różnych farb do drewna, od razu można zauważyć, że jej wybór ma duże znaczenie. W końcu, kiedy podejmujemy się odnowienia powierzchni drewnianych, chcemy, by ich nowy wygląd jak najlepiej wpisywał się w nasz gust, a sama praca była jak najprzyjemniejsza. Dlatego po kolei na jej właściwości i wybierzmy najlepszą dla nas farbę. Przecież nie chcemy męczyć się z utrzymującym się w mieszkaniu nieprzyjemnym zapachem po malowaniu lub bardzo szybko zauważyć ponowne zniszczenie zewnętrznych elementów drewnianych.

G.T.P.L.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Podnośniki gazowe

Podnośniki gazowe – jak wybrać odpowiednie ro...

Podnośniki gazowe to elementy, które znacząco poprawiają komfort użytk...
lawenda sadzonki

Kiedy warto posadzić sadzonki lawendy?...

Wybór odpowiedniego momentu na sadzenie sadzonek lawendy jest kluczowy...
Folia malarska

Jakie są zastosowania folii malarskiej?...

Przygotowanie do malowania to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego k...
Wiatrak pionowy

Dlaczego warto wybrać wiatrak pionowy do swoj...

Upalne dni to wyzwanie, z którym wiele osób boryka się każdego lata. W...