Logo strony
Logo strony
walka z kretami

Domowe i profesjonalne metody walki z kretami
Opublikowano: 28 listopada 2019

Nieproszone zwierzęta w ogrodzie potrafią wyprowadzić z równowagi nawet największego miłośnika przyrody. Najbardziej uciążliwe mogą być krety, które żyją pod naszymi trawnikami i drążą liczne korytarze. Kret to ssak, żywi się drobnymi kręgowcami, z jednej strony jest sojusznikiem w walce z pędrakami i drutowcami, ale z drugiej strony może doszczętnie zniszczyć murawę i zmniejsza populację pożytecznych dżdżownic.

Szkodliwość kretów w ogrodzie

Szkody widoczne są już po pierwszym dniu bytowania kreta w ogrodzie. Na powierzchni trawy zaczynają pojawiać się kopce. To nic innego, jak wyrzucona na wierzch ziemia. Rzutuje to mocno na estetyce trawnika. Kret całe swoje życie spędza pod ziemią, gdzie drąży korytarze, w wyniku swojej działalności uszkadza system korzeniowy roślin. Rośliny, które są zasypane ziemią z kopców mogą gnić, dlatego kretowiny należy usuwać zaraz po ich pojawieniu się. A kreta należy się pozbyć.

Jak wyprosić kreta z ogrodu – domowe metody?

Humanitarne metody walki z kretami mają na celu pozbycie się kreta nie robiąc mu krzywdy. Należy pamiętać, że kret jest ssakiem pożytecznym i ma status zwierzęcia chronionego. Możemy złapać kreta za pomocą pułapek lub zniechęcić go do naszego ogrodu wykorzystując jego wrażliwość na hałas i zapach. Starą, domową metodą zniechęcania kretów jest zakopywanie w tunelach, w których mieszkają, substancji o intensywnym zapachu. Kiedyś popularne były zepsute ryby, dzisiaj można zakupić w sklepie repelent odstraszający te zwierzęta. Kret bardzo nie lubi hałasu, unika miejsc, w których występują drgania. Z tego powodu możemy spróbować wkopać w ziemię, koniecznie w pobliżu korytarza zwierzęcia, plastikowych butelek na drewnianych lub metalowych palikach. Podczas ruchu powietrza butelka będzie uderzać o palik i wykonywać drgania, które będą bardzo nieprzyjemne dla kreta. Kret nie lubi zapachu czosnku, nagietków, bazylii oraz wilczomleczy, trudno jednak skutecznie wykorzystać te rośliny, jeśli zwierzę jest aktywne cały rok.

Profesjonale metody walki z kretami

Jeśli domowe sposoby nie są wystarczające – warto udać się do sklepu i wybrać skuteczny środek do wypłoszenia lub złapania kreta. Na nowo zakładanych trawnikach dobrze jest umieścić siatkę, która zapobiega przedostaniu się kretów. W przypadku ogrodów, w których już kret się znajduje – skuteczny jest kretołap – urządzenie pirotechniczne, które reaguje w momencie aktywności tych zwierząt w ogrodzie. Kretołap wypuszcza petardę, która wybucha i odstrasza zwierzęta. Istnieją też żywo-łapki, to sprytne urządzenia, które zakopuje się ostrożnie w zrobionym przez kreta tunelu, staramy się nie naruszyć struktury tunelu, bo kret porusza się wydrążonymi już kanałami.

Pułapka zaopatrzona jest w zapadki, zwierzę może wejść do środka z każdej strony urządzenia, ale już nie wyjdzie. Ważne jest systematyczne sprawdzanie pułapek, ponieważ zwierzę należy uwolnić. Warto wywieźć ssaka daleko od naszej posesji, najlepiej do lasu lub na łąki. W sklepie dostaniemy też repelenty, które zawierają substancje bardzo intensywnie pachnące, wkopuje się je w pobliżu istniejących kretowin, są też doskonałym środkiem zapobiegawczym pojawieniu się kretów.

WhPr

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane: Komfort snu na najwyższym...

Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, a jego jakość...
Skóra owcza

Skóra owcza i produkty Vanuba – jak wprowadzi...

Wprowadzenie do wnętrza naturalnych, przytulnych elementów może znaczą...
Podnośniki gazowe

Podnośniki gazowe – jak wybrać odpowiednie ro...

Podnośniki gazowe to elementy, które znacząco poprawiają komfort użytk...
Folia malarska

Jakie są zastosowania folii malarskiej?...

Przygotowanie do malowania to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego k...