Po serii ciosów wymierzonych w sprzedaż największego chińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego Amerykanie postanowili uderzyć w zaopatrzenie firmy Huawei w komponenty niezbędne do produkcji sprzętu elektronicznego. Może się okazać, że firmie zabraknie takich kluczowych komponentów jak tajwańskie procesory czy koreańskie wyświetlacze.
Jeszcze w sierpniu 2020 roku Stany Zjednoczone zapowiedziały wprowadzenie nowych zasad sprzedaży Huawei produktów opartych na amerykańskiej technologii. Chodzi o produkty oparte na półprzewodnikach. Od 15 września sprzedaż taka możliwa jest tylko po uzyskaniu specjalnej licencji. Firmy z Korei Południowej i Tajwanu już wstrzymały dostawy do Chin. Ponieważ w Chinach nie wytwarza się odpowiednich mikroprocesorów opartych na własnej technologii, Huawei stanął w obliczu konieczności wstrzymania produkcji.
Producenci najbardziej zaawansowanych procesorów korzystają głównie z amerykańskiej technologii. Nawet chiński producent mikroprocesorów Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) zapowiedział, że będzie przestrzegał nowego prawa i złoży stosowny wniosek o licencję na sprzedaż Huawei.
Ponieważ wytwarzanie większości najnowocześniejszych mikroprocesorów opiera się na amerykańskiej myśli technicznej, Waszyngton może łatwo kontrolować sprzedaż tych produktów na całym świecie.
Chiny Prowadzą własne prace nad półprzewodnikami, jednak ich przemysł ciągle musi opierać się na amerykańskiej technologii dla zachowania konkurencyjności. W odpowiedzi na sankcje Pekin zapowiada znaczne zwiększenie środków na krajowe badania.
Nie wiadomo jeszcze, czy Huawei przerwie produkcje. Podobno firma posiada zapasy komponentów na 2 lata. Dostawcy złożyli już wnioski o licencje na sprzedaż. Chińczycy mają nadzieję, że w dalszej perspektywie zaczną wytwarzać konkurencyjne mikroprocesory oparte na własnej technologii.
Uderzenie w Huawei stanowi kolejną odsłonę wojny handlowej prowadzonej przez Waszyngton przeciwko Chinom. Podczas rządów Donalda Trumpa Stany Zjednoczone zaczęły ostrą walkę gospodarczą, której celem jest ochrona własnej produkcji przed zagraniczną konkurencją.
Autor: Waldemar Kubielski
Tagi: Azja, Chiny, elektronika, telekomunikacja, USA
Dodaj komentarz