Benefity dla zaszczepionych od samego początku budziły spore kontrowersje. W Polsce w dalszym ciągu trwa dyskusja na ich temat. Zdaniem tak zwanych antyszczepionkowców mogą być one powodem do dyskryminacji. Jest to również temat kolejnych teorii spiskowych.
W Polsce w pełni zaszczepiło się już blisko 10 milionów osób. W przypadku 11 tysięcy doszło do niepożądanych odczynów poszczepiennych, najczęściej były to jednak drobne niedogodności. Rząd zdaje sobie jednak sprawę z tego, że aktualnie szczepią się głównie te osoby, które były co do tego przekonane.
Z tego powodu benefity dla zaszczepionych mogą być bardzo pomocne, ponieważ pomału zaczyna brakować osób, które chciałyby przyjąć szczepionkę. Sam minister zdrowia przyznał, że szczepienie można uzyskać niemalże od razu. Oznacza to, że kto chciał, ten już się zapisał. Reszta zwleka, albo nie ma ochoty tego robić.
Rządzący uznali, że dobrym rozwiązaniem może być zorganizowanie loterii, w której udział weźmie każdy zaszczepiony.
Nagrody pieniężne, samochody hybrydowe, hulajnogi i inne cenne nagrody rzeczowe czekają na zwycięzców Loterii Narodowego Programu Szczepień. Loteria wystartuje 1 lipca i będzie realizowana przez Totalizator Sportowy przy wsparciu spółek skarbu państwa. Każdy uczestnik będzie miał aż cztery szanse na wygraną – czytamy na stronie rządowej.
Wyróżniamy następujące nagrody:
Naturalnie osoby zaszczepione w bardziej przystępny sposób mogą korzystać z usług publicznych. W tej chwili wiele miejsc kultury ma ustalony limit osób, jednak osoby zaszczepione się w niego nie wliczają. W ten sposób łatwiej dostać się na koncert ulubionego zespołu czy wziąć udział w festiwalu. Na przykład tegoroczny „dawny Woodstock”, a więc Pol’and’Rock Festival odbędzie się wyłącznie dla osób zaszczepionych.
Jeśli chodzi o kwestię benefitów, czy ułatwień związanych z wykonaniem szczepienia, to my prowadzimy politykę neutralną – uwzględniamy przede wszystkim informacje, że osoba zaszczepiona jest bezpieczna dla otoczenia i w związku z tym nie naraża osób, z którymi przebywa, na zakażenie.Nie wchodzą, dlatego, że nie stanowią zagrożenia epidemicznego w czasie odbywającego się wydarzenia. Dotyczy to koncertów, rejestrowanych zgromadzeń, meczów piłki nożnej, kin i hoteli. To rozwiązanie ma budować kulturę bezpieczeństwa epidemicznego – tłumaczył politykę benefitów dla zaszczepionych minister Niedzielski.
Jakiś czas temu Unia Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu tak zwanego paszportu covidowego. Dokument umożliwia łatwe podróżowanie pomiędzy krajami, co stanowi istotny benefit dla zaszczepionych. Możliwe jednak, że niektóre kraje, w tym Polska, rozszerzą możliwości związane z tymże paszportem.
Wdrożenie dla zaszczepionych specjalnego certyfikatu, który usprawniał i upraszczałby prowadzenie działalności usługowej, w tym gastronomicznej lub turystycznej, nie jest wykluczone i może stanowić racjonalne rozwiązanie przejściowe w warunkach ustępującej epidemii COVID-19. Takie zaświadczenie w żaden sposób nie oznaczałoby dyskryminacji osób niezaszczepionych, a miało jedynie charakter progospodarczy, a także edukacyjno-wychowawczy i promocyjny dla postaw obywatelskich – wyjaśnił minister Gowin na początku czerwca.
W tej chwili w dalszym ciągu nie wiemy, na co ostatecznie zdecyduje się rząd. Widzimy, że póki co próbuje on zachęcić osoby niezdecydowane za pomocą loterii czy akcji promocyjnych takich jak #SzczepimySię, w którą zaangażowani są celebryci pokroju Cezarego Pazury czy Roberta Kubicy. Jeśli to jednak nie wystarczy, możliwe, że stworzone zostaną kolejne benefity dla zaszczepionych.
Jan Strychacz
Tagi: Benefity dla zaszczepionych, certyfikat, COVID-19, Jarosław Gowin, Loteria Narodowego Programu Szczepień, Robert Kubica, Totalizator Sportowy, Unia EuropejskaNagrody pieniężne, samochody hybrydowe, hulajnogi i inne cenne nagrody rzeczowe czekają – na znajomych i rodziny kolesi z odpowiedniej partii.
A ja się i tak nie zaszczepię
Żadne benefity nie przekonają tych, co szczepić się nie chcą.
Dodaj komentarz