Logo strony
Logo strony
zdrowy tryb życia

Zdrowy tryb życia powinien być promowany przez rząd
Opublikowano: 16 kwietnia 2021

Dla polityków w tej chwili najważniejszym zadaniem jest opanowanie pandemii. Aktualnie mierzymy się z trzecią falą koronawirusa. Jednak nie tylko ten wirus zagraża Polakom. Zdrowy tryb życia jest niezwykle istotny dla naszej kondycji oraz dla naszego organizmu. Instytut Ochrony Zdrowia alarmuje, że pandemiczne restrykcje mogą mieć zły wpływ na stan Polaków.

Zdrowy tryb życia, ale jak?

Siłownie oraz salony fitness są zamknięte od wielu tygodni. W pewnym momencie Polacy mogli wychodzić z domów jedynie z ważnych powodów – udając się do pracy, szkoły, lekarza czy też idąc do sklepu po żywność. Ruch został więc mocno ograniczony, co znalazło swoje przełożenie na zdrowie Polaków.

Jak podkreśla Instytut Ochrony Zdrowia, rząd powinien podejmować wyłącznie niezbędne, które nie będą generować kolejnych kryzysów zdrowotnych. Jeśli więc byłaby możliwość ponownego otwarcia siłowni przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego, powinno się z takiej sposobności skorzystać.

Aktualnie Polacy mają bardzo ograniczone możliwości pod względem aktywności fizycznych. W perspektywie długoterminowej może to doprowadzić do niepożądanych następstw. W niektórych przypadkach może okazać się, że to właśnie brak ruchu był najpoważniejszą szkodą związaną z pandemią.

Zdrowy tryb życia oczami ekspertów

Instytut Ochrony Zdrowia zorganizował debatę, której celem było zobiektywizowanie i zracjonalizowanie podejścia do funkcjonowania obiektów indywidualnej aktywności ruchowej w czasie pandemii COVID-19. W dyskusji wzięły udział następujące osoby: prof. Jarosław Pinkas – krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego, prof. Ernest Kuchar – kier. Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Grzegorz Juszczyk – dyr. Państwowego Zakładu Higieny, dr Andrzej Arendarski – prezes Krajowej Izby Gospodarczej oraz pos. Barbara Dziuk (PiS).

Podczas debaty podkreślono istotną rolę obiektów sportowych w kontekście zdrowego trybu życia Polaków. Również podczas pandemii są one niezbędne, należy natomiast zadbać o to, aby funkcjonował w nich odpowiedni reżim sanitarny.

Zwrócono także uwagę na to, że proces szczepień może niebawem pozwolić na podjęcie bardziej odważnych decyzji w tym zakresie. Należałoby natomiast rozważyć monitoring wpływu korzystania z obiektów sportowych na rozprzestrzenianie się wirusa. Ponadto w obiektach sportowych musiałaby funkcjonować odpowiednio skuteczna wentylacja.

W związku z pogarszaniem się stanu zdrowia Polaków konieczne jest promowanie przez rząd zdrowego trybu życia i zapewnienie infrastruktury niezbędnej do regularnej aktywności. Zamknięcie klubów fitness stoi w sprzeczności z tym strategicznym zadaniem – ustalono.

Zdrowy tryb życia… online?

Ponieważ salony fitness musiały w jakiś sposób zarobić na swoje utrzymanie, wymyślono zajęcia online. W ten sposób chętni miłośnicy sportu mogą wykonywać ćwiczenia pod okiem profesjonalistów nie ruszając się ze swojego domu. Nie jest to oczywiście idealna metoda, jednak w dobie pandemii każda możliwość na poprawę swojej kondycji jest na wagę złota.

Przedsiębiorcy zauważyli już, że zajęcia tego typu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Z tego powodu zapowiedziano, że nawet po uporaniu się z pandemią tego typu oferta pozostanie, a zajęcia online będą nadal prowadzone.

Zdrowy tryb życia jest dla Polaków niezwykle istotny. Niestety, pandemia doprowadziła do tego, że ogólna kondycja u wielu osób znacząco się pogorszyła. Eksperci zauważyli, że to właśnie poprzez ruch Polacy starali się poprawić sobie nastrój w ciężkim pandemicznym czasie. Sport działał więc nie tylko na sferę fizyczną, ale również psychiczną. Dlatego ponowne otwarcie obiektów sportowych jest tak istotne.

Jan Strychacz

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jakie są natu...

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i potrzebuje prawidłowej pielęgna...
Holter EKG

Holter EKG – co można dzięki niemu zdiagnozow...

Holter EKG, znany również jako monitorowanie ambulatoryjne EKG...
Leczenie bezzębia

Leczenie bezzębia u osób starszych: Dlaczego...

Bezzębie u osób starszych stanowi istotne wyzwanie dla współczesnej st...