Logo strony
Logo strony
Bezrobocie w Polsce

Bezrobocie w Polsce bez zmian, ale trudniej o pracę
Opublikowano: 23 grudnia 2020

Jak podaje Polsat News, bezrobocie w Polsce wyniosło w listopadzie 2020 roku 6,1 proc. Dane takie potwierdził właśnie Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych nie zmieniła się znacząco od czerwca. Zmniejszyła się natomiast liczba wolnych stanowisk pracy, co oznacza, że coraz trudniej jest znaleźć stałe zajęcie.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w listopadzie 1,26 mln. W porównaniu z październikiem zwiększyła się ona o 7 tysięcy, natomiast w porównaniu do listopada 2019 roku o 180 tysięcy – podaje Polsat News.

Bezrobocie w Polsce jest wprawdzie większe niż przed rokiem, kiedy to spadło do 5 procent, ale w ostatnich miesiącach nie zanotowano znacznego wzrostu. Jak jednak zaznacza Polsat News, sytuacja na rynku pracy może ulec pogorszeniu na przełomie 2020 i 2021 roku. W tym czasie zawsze następuje sezonowy wzrost bezrobocia. Teraz jednak spotęgowany on będzie przez ograniczenia związane z epidemią koronawirusa.

Bezrobocie w Polsce może się zwiększyć

Bezrobocie w Polsce może rosnąć w kolejnych miesiącach. Jak pisze Polsat News: Wiadomo już także – na podstawie danych z urzędów pracy – że na koniec listopada liczba osób objętych zapowiadanymi przez pracodawców zwolnieniami grupowymi przekroczyła 70 tysięcy. To ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Epidemia dość mocno dotknęła branże gastronomiczną i hotelarską. Do końca roku pracę w hotelach i restauracjach może stracić nawet 200 tysięcy osób, zaś 15 tysięcy podmiotów może ogłosić upadłość.

Wiele osób traci również pracę w bankach. Jak podaje portal, zatrudnienie w PKO BP zmniejszyło się o 1,4 tysiąca etatów. Znaczne redukcje wystąpiły również PKO SA, BNP Paribas, Getin Banku, Alior Banku i Santander Consumer Banku.

Zmniejszyła się też liczba wolnych etatów, co sprawia, że znalezienie stałej pracy jest teraz trudniejsze. Stosunek wolnych miejsc pracy do ogólnej liczby zatrudnionych spadł w trzecim kwartale z 1,1 do 0,7 proc. Ciągle występują znaczne różnice poziomu bezrobocia w regionach. W województwie wielkopolskim wynosi ono 4 procent, zaś a warmińsko-mazurskim aż 10 proc.

Źródło: Polsat News

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Jak znaleźć pracę w Polsce

Jak znaleźć pracę w Polsce: Pierwsze kroki dl...

Aby z powodzeniem rozpocząć poszukiwanie pracy w Polsce, bardzo ważne...
Praca tymczasowa

Czy praca tymczasowa jest dobrym rozwiązaniem...

Praca tymczasowa wielu osobom kojarzy się negatywnie. Ludzie uważają,...
pandemia

Pandemia zmieniła gospodarkę. Niektóre zmiany...

Mija już prawie drugi rok od pierwszego lockdownu. Pandemia sprawiła,...
Praca siedząca

Praca siedząca ma swoje wady! Lista problemów...

Praca siedząca często uważana jest za mniej wymagającą od pracy fizycz...