Choć już wielokrotnie ogłaszano pojawienie się jakiejś nowej mutacji koronawirusa, tym razem reakcja była wyjątkowo drastyczna. Kolejne kraje w tym Polska ogłaszają restrykcje w podróżach do Wielkiej Brytanii. Nawet władze Szkocji wprowadziły ograniczenia. Można powiedzieć, że następuje blokada Anglii.
W ostatnich godzinach między innymi Hong Kong, Kanada, Rosja, Indie, Szwajcaria i Niemcy zawiesiły loty do Zjednoczonego Królestwa. Wcześniej Francja zamknęła granice na 48 godzin. Ani samochody osobowe ani ciężarowe nie będą mogły przez ten czas dotrzeć na teren Francji z portu w Dover. Zamknięty został również tunel pod Kanałem La Manche.
Polska zawiesza połączenia lotnicze od 22 grudnia 2020 roku. Do kraju można więc będzie dotrzeć samolotem jeszcze tylko do północy. Spodziewane jest również w najbliższych godzinach wprowadzenie zakazu lotów na teren całej Unii Europejskiej. Również Edynburg postanowił wprowadzić ograniczenia w przemieszczaniu się między Szkocją a Anglią. Na granicy mają pojawić się dodatkowe patrole policyjne kontrolujące przestrzeganie ograniczeń.
Przedstawiciele sieci supermarketów na wyspach ostrzegają, ze blokada Anglii zarządzona przez rząd francuski może spowodować braki w zaopatrzeniu. Spodziewają się oni dalszego przedłużania ograniczeń.
Najnowsza mutacja wirusa SARS-CoV-2 jest o 70 procent bardziej zaraźliwa – podaje brytyjska telewizja BBC. Nie ma dowodów świadczących, że zarażeni zmutowanym wirusem przechodzą chorobę ciężej.
Nie wiadomo jednak, czy blokada Anglii rzeczywiście spowoduje zahamowanie rozprzestrzeniania się zmutowanej wersji koronawirusa. Przypadki zakażenia zanotowano już w kilku państwach europejskich. Zmutowany wirus może się więc rozprzestrzeniać w Europie od dłuższego czasu. Prawdopodobnie wprowadzane szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 działają również na jego zmutowana odmianę.
Osoby przybywające z Wielkiej Brytanii do Polski mają możliwość wykonania bezpłatnego testu na koronawirusa. Jak dotąd nie wprowadzono jednak obowiązkowego testowania.
Tagi: Anglia, koronawirus, lotnictwo, transport, UE
Dodaj komentarz