Logo strony
Logo strony
fundusze ETF

Chcesz zainwestować w fundusze ETF? O tym musisz wiedzieć!
Opublikowano: 5 stycznia 2023

Fundusze ETF to od wielu już lat jeden z najpopularniejszych instrumentów inwestycyjnych, które są skierowane zarówno do początkujących, jak i doświadczonych traderów. Co wyróżnia tę formę inwestowania pieniędzy, jakie są największe atuty funduszy ETF i przede wszystkim, w jaki sposób można dokonać pierwszej w życiu transakcji? W poniższym materiale wyjaśniamy te i wiele innych istotnych kwestii!

Chcesz zainwestować w fundusze ETF?

Aktualna sytuacja gospodarcza, w tym szalejąca inflacja, sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad zabezpieczeniem swoich oszczędności, a nawet ich pomnożeniem. Zanim jednak przystąpi się do jakiekolwiek inwestycji, warto nabyć podstawową wiedzę na temat danego rynku, a także dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę. Sprawdźmy to na przykładzie funduszy ETF, które zyskują w naszym kraju na znaczeniu.

Fundusze ETF – czym są i jak inwestować?

Na początku należy dokładnie wytłumaczyć, czym są fundusze ETF i skąd wynika ich popularność. Najprościej rzecz ujmując, to fundusze indeksowe, których wartość stanowi odzwierciedlenie wartości danego indeksu, do którego dany fundusz się odnosi. Fundusze ETF zajmują się w pierwszej kolejności emisją tzw. jednostek uczestnictwa, a więc udziałów w części swojego majątku. Inwestorzy, którzy nabyli na własność wspomniane udziały stają się więc współwłaścicielami określonej części aktywów należących do funduszu. W ten sposób pozyskane środki fundusze ETF inwestują dalej, m.in. w zakup akcji, obligacji, kryptowalut itd. To od ich decyzji zależy to, czy inwestorzy stracą, czy też zyskają, a każdy z nich może śledzić zmiany na światowych rynkach i rozporządzać swoimi udziałami według własnego uznania. W grę wchodzi więc zarówno zakup kolejnych jednostek uczestnictwa, ale i sprzedaż już posiadanych.

Gdzie handlować funduszami ETF?

Obecnie inwestowanie może być szybkie, proste i bezpieczne, a wszystko za sprawą rozwiązań technologicznych. Aby kupić fundusze etf na wig20 lub na innych rynkach wystarczy bowiem urządzenie z dostępem do internetu. Najkorzystniejszą opcją jest sprawdzenie możliwości, jakie daje platforma inwestycyjna od Saxo, która zapewnia dostęp do ponad 6400 funduszy ETF z takich sektorów jak choćby technologie, opieka zdrowotna, środowisko i mnóstwo innych. Traderzy mogą nie tylko obserwować, co dzieje się na rynku, ale też mają wgląd do historii wszystkich transakcji, otrzymują raporty, a także mogą otrzymać poradę od ekspertów.

Inwestowanie w ETF – co jeszcze warto wiedzieć?

Handlowanie udziałami w funduszach ETF jest zajęciem dla początkujących, ale też doświadczonych inwestorów. Wśród podmiotów, które decydują się na ten ruch, są więc nie tylko indywidualni prywatni inwestorzy, ale również korporacje, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, inwestycyjne itp. Największą zaletą ETF jest bez wątpienia to, że gwarantują one wysoki stopień bezpieczeństwa i szansę na zarobek. Z drugiej jednak strony zawsze trzeba pamiętać o tym, że inwestowanie w jakiekolwiek instrumenty niesie ze sobą pewnego rodzaju ryzyku.

materiał zewnętrzny 

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.