Logo strony
Logo strony
hemoroidy

Choroba hemoroidalna – jak ją leczyć?
Opublikowano: 17 stycznia 2022

Choroba hemoroidalna dotyka obecnie coraz więcej osób, jednak nadal jest to temat tabu. Bardzo często wiąże się z siedzącym trybem pracy. Chorują na nią zarówno kobiety jak i mężczyźni, niezależnie od wieku. Jakie są jej główne objawy i w jaki sposób ją leczyć?

Definicja choroby

Choroba hemoroidalna są to patologiczne zmiany w obrębie guzków krwawniczych. Schorzenie objawia się krwawieniem, pieczeniem, świądem, wysiękiem, a przede wszystkim bardzo dużym dyskomfortem dla osoby zmagającej się z tym problemem. Są naturalnymi strukturami odbytu. Stan chorobowy hemoroidów pojawia się w momencie kiedy guzki rozciągają się i wypełniają krwią.  W momencie zalegania krwi może dochodzić do stanów zapalnych tkanek oraz guzków. Obecnie jest chorobą powszechną, ale dużo osób się do niej nie przyznaje, lub też nie diagnozuje jej u odpowiedniego specjalisty. Według badań na hemoroidy cierpi ponad połowa populacji. W Polsce co drugi Polak.

Przyczyny hemoroidów

Powstawaniu hemoroidom towarzyszy bardzo często bierny, mało aktywny tryb życia. Jednak nie da się jednoznacznie stwierdzić jaka jest właściwie ich przyczyna. Występują one zazwyczaj u zawodowych kierowców, graczy gier komputerowych, pracowników biurowych, osób zawodowo szyjących na maszynie, itp. Zdarza się również, iż żylaki odbytu powiązane są także z niewłaściwą dietą oraz brakiem jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Zbyt mało błonnika w organizmie, czy też za mało płynów prowadzi do zaparć, a co za tym idzie powstawaniu hemoroidów. Dlatego tak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, indywidualna dla każdego organizmu. Problem ten dotyka również kobiety w zaawansowanej ciąży. Dzieje się tak dlatego, ponieważ płód może uciskać układ żylny. Utrudnia to prawidłowy przepływ krwi oraz odpowiednią pracę jelit. Warto podkreślić, iż dolegliwości te najczęściej występują u osób powyżej 50 roku życia. W momencie kiedy zwolniona jest perystaltyka jelit najczęściej występuje dany problem. Może się również pojawić u osób otyłych lub kobiet, które rodziły kilkakrotnie.

Odpowiednia diagnoza

Diagnozą danego schorzenia zajmuje się chirurg – proktolog. I właśnie do takiego specjalisty należy się udać w momencie występowania niepokojących objawów. Odpowiednia osoba wykona badanie „per rectum”, które odbywa się przez odbyt. Podczas tego typu badania wyczuwane są guzki krwawnicze i lekarz diagnozuje stan pacjenta. W trakcie badania do odbytnicy wprowadzany jest anoskop lub rektoskop. Dzięki temu widoczna jest cała wizualizacja zmian.

Metody leczenia

Choroba hemoroidalna może być leczona za pomocą metod terapeutycznych lub małoinwazyjnych. Do metod terapeutycznych zalicza się: leczenie zachowawcze, instrumentalne i operacyjne, działania profilaktyczne (dobór odpowiedniej diety), przyjmowanie lekarstw przeciwbólowych, przeciwzapalnych, jak również działania terapeutyczne. Działania profilaktyczne polegają miedzy innymi na: stosowaniu diety bogatej w błonnik, zwiększeniu aktywności fizycznej, regularnych ćwiczeniach, unikaniu codziennych wypróżnień oraz odstawieniu lekarstw, które mogą nasilać zaparcia. Jeśli metody okażą się nieskuteczne należy skorzystać z doraźnego wsparcia farmakologicznego w postaci lekarstw osmotycznych. Chorobę tą można również łagodzić w sposób doraźny zażywając preparaty doustne zawierające pochodne diosminy i rutyny, a także lekarstwa działające miejscowo.

W celu leczenia choroby hemoroidalnej  stosuje się również metodę Barrona, która polega na podwiązaniu hemoroidów. Jest to obecnie najczęściej stosowana metoda stosowana do tego schorzenia.  Z kolei skleroterapia hemoroidów to najczęściej wykonywany zabieg terapeutyczny. Polega on na iniekcji substancji obliterujących w podstawę guzka krwawniczego. Jest to niechirurgiczna, małoinwazyjna metoda leczenia. Zabieg ten może wymagać kilka powtórzeń w celu zniwelowania problemu.

Karolina Solińska

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Obuwie medyczne

Obuwie medyczne damskie i męskie – znac...

Obuwie medyczne damskie i męskie odgrywa kluczową rolę w codziennej pr...
ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jakie są natu...

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i potrzebuje prawidłowej pielęgna...
Holter EKG

Holter EKG – co można dzięki niemu zdiagnozow...

Holter EKG, znany również jako monitorowanie ambulatoryjne EKG...