Logo strony
Logo strony
Nadciśnienie tętnicze

Ciśnienie tętnicze, kiedy występuje i jak je leczyć?
Opublikowano: 6 listopada 2021

Obecnie coraz więcej osób, również młodych zmaga się z chorobą dotyczącą ciśnienia tętniczego. Zdarza się, że choroba ta występuje u niektórych w momencie, kiedy w ogóle nie zdają sobie z tego sprawy. Czym jest nadciśnienie tętnicze i dlaczego nie można go bagatelizować?

Ciśnienie tętnicze – definicja choroby

Układ sercowo – naczyniowy (układ krążenia) jest to zamknięty system krążenia krwi w naczyniach krwionośnych. Krążenie to wymuszane jest przez serce, które działa jak pompa. System można porównać do sieci rur, które mają różną średnicę. Zatem ciśnienie tętnicze to nic innego, jak nacisk przepływającego strumienia krwi na ściany tych naczyń. Najwyższe ciśnienie krwi występuje podczas skurczu lewej komory serca. Wtedy krew wtłaczana jest do aorty i dużych tętnic.  Mówimy wtedy o ciśnieniu skurczowym. Z kolei najmniejszą wartość ciśnienia krwi osiągamy podczas rozkurczu komory. Wtedy serce znajduje się w stanie „spoczynku”, przed ponownym skurczem. Jest to ciśnienie rozkurczowe.

Nadciśnienie – czym się charakteryzuje

Nadciśnienie charakteryzuje się wysokim ciśnieniem w układzie naczyń. Możemy o nim mówić, jeżeli wysokość ciśnienia wynosi powyżej 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Choroba ta występuje często u osób starszych. U młodego pokolenia może być spowodowana innymi dolegliwościami, które rzutują na jej występowaniu. Bardzo ważne jest to, aby podczas występujących objawów nadciśnienia tętniczego wykonywać regularnie pomiary ciśnienia. W domu, lub też aptece, czy u specjalisty. Podczas mierzenia ciśnienie odczytujemy ciśnienie skurczowe, które podawane jest jako pierwsze, natomiast ciśnienie rozkurczowe podawane jest  jako druga wartość. Podział ciśnienia krwi kształtuje się następująco: ciśnienie poniżej 120/80 mmHg – uznane jest jako optymalne, ciśnienie skurczowe 120-129 mmHg i/lub rozkurczowe 80-84 – to prawidłowe ciśnienie tętnicze, natomiast ciśnienie skurczowe 130-139 mmHg oraz/lub rozkurczowe 85-89 mmHg – uznawane jest za prawidłowe, lecz wysokie ciśnienie tętnicze.

Ciśnienie tętnicze – objawy

U większości osób objawiające się nadciśnienie nie wiąże się z innymi powikłaniami. U niektórych pacjentów pojawiają się natomiast: zaburzenia widzenia, szumy uszne, ból w klatce piersiowej, pulsujące bóle głowy, nudności, czy też zmęczenie. Z kolei na obecność wtórnego nadciśnienia tętniczego mogą wskazywać między innymi: nieprawidłowe wyniki badań dna oka, różne, zmieniające się wartości ciśnienia tętniczego, przerost lewej komory serca, powiększenie nerek, szmery sercowe, lub też naczyniowe. Do powstania ciśnienia tętniczego przyczyniają się zarówno czynniki środowiskowe,  jak również genetyczne. Do powstawania nadciśnienia mogą przyczynić się również: stres, nieprawidłowa dieta, brak snu, otyłość brzuszna, nietolerancja laktozy, czy też przedwczesna choroba sercowo – naczyniowa.

Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze

Po analizie niepokojących objawów organizmu powinno się udać do lekarza specjalisty, w celu zdiagnozowania przyczyn choroby, jak również samej choroby. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ nieleczone nadciśnienie może prowadzić do wielu drastycznych powikłań, a nawet śmierci. Można wykonać pomiar w domu, następnie należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Bardzo często zaleca się wykonywanie dodatkowych badań takich jak: morfologia, EKG, badanie moczu, czy też badanie biochemiczne krwi. Dzięki morfologii krwi ocenia się stężenie hemoglobiny i hematokrytu. Badanie biochemiczne obejmuje: stężenia sodu, potasu, glukozy, kreatyniny, kwasu moczowego, cholesterolu i trójglicerydów w surowicy. Z kolei w badaniu moczu dokonuje się pomiaru stężenia białka, albumin i oceny mikroskopowej. W momencie kiedy następuje dodatkowa konieczność  lekarz może skierować pacjenta na szereg innych badań, które pozwolą na ostateczne postawienie diagnozy.

Karolina Solińska

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Obuwie medyczne

Obuwie medyczne damskie i męskie – znac...

Obuwie medyczne damskie i męskie odgrywa kluczową rolę w codziennej pr...
ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jakie są natu...

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i potrzebuje prawidłowej pielęgna...
Holter EKG

Holter EKG – co można dzięki niemu zdiagnozow...

Holter EKG, znany również jako monitorowanie ambulatoryjne EKG...