Logo strony
Logo strony
niedobór witaminy D

Co zamiast słońca?
Opublikowano: 11 stycznia 2018

Trwa okres bezsłoneczny. Odczuwa to nasza skóra, włosy, a przede wszystkim nastrój. Biochemia mózgu potrzebuje witaminy D, aby móc wysyłać nam fale endorfin i dopaminy. Sprawa jest prosta dla mieszkańców krajów, np.: śródziemnomorskich, gdzie słońce nie przestaje świecić cały rok. Ryzyko deficytów dotyka głównie Europę Środkową i Północną. Gdy światło słoneczne dociera do skóry, produkuje ona witaminę D samodzielnie, a jest ona niezwykle potrzebna.

Niestety aż 70% społeczeństwa ma niedobory „słonecznej” witaminy. 

Problem w tym, że witamina D jest trudno dostępna gdzie indziej niż w promieniach słonecznych. Jeśli chcielibyśmy jej podnieść poziom w sposób naturalny trzeba oczywiście spędzać jak najwięcej czasu na słońcu. I rzeczywiście, jeśli słońce jest dostępne, warto z niego czerpać na sto procent. Korzystaj przebywając nawet w pracy –  siadaj w pobliżu okna. Jeśli tylko możesz spędzić czas na powietrzu – nie wahaj się, wychodź na spacer w czasie przerwy na lunch, a po pracy nie kieruj się do galerii handlowych, wybieraj się do parku lub na targ warzyw i owoców.

Trwa okres zimowy, zatem na słońce raczej nie możemy liczyć. Spróbowaliśmy zatem odnaleźć źródła witaminy D w innych miejscach. Okazało się, że ta cenna witamina jest np.: w tłustych rybach (węgorzu, makreli, śledziu) oraz w „opalonych” pieczarkach. Zaskakujący fakt – pieczarki położone na kilka godzin na słońcu mają więcej witaminy D.

Dlaczego witamina D jest tak ważna? Jeżeli masz jej wystarczająco dużo, Twój organizm ma dużo leptyny, czyli hormonu informującego mózg o tym, że się najadłeś. Teoretycznie więc ludzie z niedoborem D są bardziej łakomi. Witamina ta nie tylko pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, ale również przyśpiesza spalanie tłuszczu i zmniejsza produkcję kortyzolu. Jest wiele badań, które pokazują, że właściwy poziom D zmniejsza też ryzyko jelita grubego, chorób serca, depresji, cukrzycy, zaburzeń pamięci.

Jak się okazuje brak witaminy D to poważny problem dla zdrowia, szczególnie wśród par planujących potomstwo. Mężczyźni z deficytem witaminy D są mniej płodni, niepokojąco mała jest też ilość, żywotność i ruchliwość ich plemników.

Spadek energii to najbardziej widoczny objaw braku witaminy D w organizmie. Możesz również bywać niecierpliwy, czuć rozdrażnienie, nadmierne przemęczenie. Nie należy jednak diagnozować się samemu. Zalecane jest wykonanie badania, które na szczęście nie jest dużym wydatkiem. 25 zł wystarczy by poznać poziom 25-hydroksywitaminy. Co więcej nie trzeba mieć żadnego skierowania. Poważny deficyt witaminy D jest uznawany przy poziomie od 20 ng/ml. Prawidłowy poziom mieści się od 30 do 80 ng/ml. Przy dużym deficycie nie pozostaje nic innego niż suplementacja. Polscy  specjaliści zalecają  dawkę od 7000 do 10000 IU dziennie, znajdziemy ją w kapsułkach z olejem roślinnym.

Można również wybrać się  na południe, najlepiej na Maltę, w miejsce o największej liczbie słonecznych dni w Europie.

 

Solarium w Polsce tylko dla osób od 18 roku życia

Tagi: , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

objawy Alzheimera

Wczesne objawy Alzheimera...

Choroba Alzheimera stanowi 60–65% przypadków otępienia. Dzieje...
ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jakie są natu...

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i potrzebuje prawidłowej pielęgna...
Holter EKG

Holter EKG – co można dzięki niemu zdiagnozow...

Holter EKG, znany również jako monitorowanie ambulatoryjne EKG...