Logo strony
Logo strony
życie na Marsie

Czy na Marsie może istnieć życie?
Opublikowano: 19 czerwca 2021

Kwestia ewentualnego życia na Marsie od dawna rozbudza wyobraźnię naukowców oraz miłośników kosmosu. Przeprowadzone dotychczas badania wskazują, że nie można raczej liczyć na inteligentne formy życia, jednakże wciąż pozostaje możliwość występowania na Czerwonej Planecie mikroorganizmów. Ostatnio nowe światło na życie pozaziemskie rzuciły analizy meteorytów pochodzących z Marsa.

Marsjańskie meteoryty – dowód życia na Czerwonej Planecie?

Miłośnicy kosmosu od dłuższego czasu śledzą aktywność łazika Perseverance, który eksploruje Czerwoną Planetę. Tymczasem naukowcy z Brown University dokonali analizy składu chemicznego meteorytów pochodzących z Marsa.

Przeprowadzone badania wskazały, że skały te wciąż mogą produkować energię chemiczną, która pozwala na rozwój życia mikroorganizmów. Konieczny jest jednak ich stały kontakt z wodą. Podobne zależności zaobserwowano wcześniej w głębinach Ziemi.

Zdaniem naukowców przebadane meteoryty mogą stanowić grupę reprezentatywną względem znacznej części skorupy marsjańskiej. Tego typu założenie pozwala postawić hipotezę, że pod powierzchnią Czerwonej Planety mogą panować warunki nadające się do podtrzymywania pewnych form życia.

Ważne wnioski z punktu widzenia naukowej eksploracji warstw pod powierzchnią są takie, że gdziekolwiek na Marsie znajduje się woda gruntowa, jest duża szansa na dostęp do wystarczających ilości energii chemicznej, aby podtrzymać mikrobiologiczne życie stwierdził dr Jesse Tarnas.

Jak może wyglądać życie na Marsie?

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat naukowcy odkryli, że na Ziemi występują organizmy, które nie potrzebują do życia energii słonecznej. Pobierają one energię z reakcji chemicznych, które zachodzą w wyniku kontaktu skał z wodą.

Najlepszym przykładem takiej reakcji jest radioliza. Polega ona na rozpadzie cząsteczek wody na wodór i tlen, co jest spowodowane przez radioaktywne pierwiastki będące budulcem skał. Wówczas wodór rozpuszcza się w wodzie, a niektóre minerały pochłaniają tlen, w wyniku czego powstają siarczany. Mikroorganizmy z kolei wykorzystują wodór, pochłaniając go, a następnie używają tego pierwiastka jako paliwa w reakcji z tlenem z siarczanów.

Naukowcy z Brown University znaleźli wszystkie elementy potrzebne do przeprowadzenia reakcji radiolizy w cząstkach meteorytów. Gdyby na Czerwonej Planecie faktycznie istniało życie, byłyby to podobne formy jak te, które egzystują w ziemskich głębinach.

życie na Marsie

Jak znaleźć życie na Marsie?

Według naukowców dokonane przez nich odkrycie przemawia za zorganizowaniem misji na Marsa, której celem byłoby zbadanie, czy pod powierzchnią Czerwonej Planety występuje życie. Tego typu eksploracja byłaby jeszcze bardziej interesująca, biorąc pod uwagę fakt, że przed laty odkryto ślady aktywnych systemów wód gruntowych. Naukowcy wskazują, że być może pod pokrywami lodowymi Marsa istnieją podziemne jeziora, w których można by szukać życia.

Zorganizowanie ekspedycji, której celem byłoby wykonywanie odwiertów na dużych głębokościach, byłoby z pewnością bardziej problematyczne niż wysłanie na Marsa łazika. Niemniej jednak postęp technologiczny, który można zaobserwować w ostatnich latach, daje nadzieję na budowę nowych typów maszyn, które umożliwiłyby prowadzenie badań pod powierzchnią.

Badania Marsa wchodzą w zupełnie nową fazę, o czym najlepiej świadczy misja łazika Perseverance. Niemniej jednak naukowcy coraz głośniej mówią o załogowej wyprawie na Czerwoną Planetę, a niektórzy snują już wizję budowy bazy na jej powierzchni. Być może jednak to, czego ludzie naprawdę szukają w kosmosie, czyli życie, jest bardziej ukryte, niż powszechnie się to wydaje. Z całą pewnością eksploracja marsjańskich podziemi mogłaby rzucić nowe światło na obecny stan wiedzy o ewentualnym życiu we wszechświecie.

Paweł Stasiuk

Źródło: https://www.liebertpub.com

 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Statek Obcych

Statek Obcych czy kometa? – profesor z Harvar...

Jak twierdzi profesor astronomii z Uniwersytetu Harvarda Avi Loeb, w 2...
Panspermia ukierunkowana

Panspermia ukierunkowana – czy życie pochodzi...

Pytanie o pochodzenie życia na ziemi od niepamiętnych czasów inspirowa...