Logo strony
Logo strony
Panspermia ukierunkowana

Panspermia ukierunkowana – czy życie pochodzi z kosmosu?
Opublikowano: 3 stycznia 2021

Pytanie o pochodzenie życia na ziemi od niepamiętnych czasów inspirowało twórców wielkich religii, filozofów, naukowców a nawet zwykłych szarlatanów do tworzenia przeróżnych teorii. Często szukano jego źródeł w kosmosie. Według twórców teorii o kosmicznym pochodzeniu życia jest ono zjawiskiem powszechnym we Wszechświecie i rozprzestrzenia się różnymi drogami. Jedną z tych dróg ma być panspermia ukierunkowana.

Termin panspermia został stworzony dla teorii mówiącej, że życie we Wszechświecie rozsiewane jest w sposób naturalny i samoczynny. Wraz z meteorytami i innymi cząstkami trafiającymi do atmosfery najprostsze organizmy dostały się również na Ziemię.

Przetrwalniki niektórych bakterii mogą przetrwać w najbardziej ekstremalnych warunkach a doniesienia o bakteriach przywiezionych z kosmosu co pewien czas obiegają media. Hipoteza panspermii ma jednak słaby punk, nikt nie udowodnił, że życie może przenosić się z planety na planetę. Nie wiadomo też, skąd organizmy żywe dotarły na do Układu Słonecznego i czy mogły przetrwać tak długą podróż w nieprzyjaznym środowisku?

Panspermia ukierunkowana – świadome działanie istot rozumnych

Wyjaśnieniem wątpliwości dotyczących możliwości podróży najprostszych organizmów w przestrzeni kosmicznej miała stać się panspermia ukierunkowana. Według tej teorii zaawansowane cywilizacje infekują prostymi organizmami planety, na których są warunki do rozwoju życia.

Przedstawiciele obcych cywilizacji kierują w stronę takiej planety specjalne kapsuły. Dzięki nim organizmy żywe mogą przetrwać podróż kosmiczną i wejście w atmosferę planety.

Teoria ta mogłaby zostać uznana za wymysł szarlatana. Jednak jednym z jej twórców był Francis Crick laureat Nagrody Nobla za odkrycie struktury molekularnej DNA. Miała to być odpowiedź na problemy naukowców dotyczące wyjaśnienia powstania samoreplikujących się organizmów żywych.

Panspermia ukierunkowana daje proste wytłumaczenie powstania życia na Ziemi, ma ono pochodzić z kosmosu. Z punktu widzenia nauki jednak nie jest to wartościowa teoria. Nie daje ona odpowiedzi na pytanie o powstanie życia w ogóle. Panspermia ukierunkowana wymaga również udowodnienia, że we Wszechświecie istnieją cywilizacje bardziej rozwinięte od istniejących na Ziemi, co jak dotąd nie udało się.

Autor: Wojciech Ostrowski

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

nauka angielskiego

Nauka angielskiego online – jak się zmo...

Nauka angielskiego online może być wyz...
Uczelnia Łazarskiego

Rekrutacja na kierunek lekarski na Uczelni Ła...

Uczelnie kształcące w Polsce przyszłych lekarzy na brak kandyd...
życie na Marsie

Czy na Marsie może istnieć życie?...

Kwestia ewentualnego życia na Marsie od dawna rozbudz...
Statek Obcych

Statek Obcych czy kometa? – profesor z Harvar...

Jak twierdzi profesor astronomii z Uniwersytetu Harvarda Avi Loeb, w 2...