Logo strony
Logo strony
Czy usunięcie ósemki boli

Czy usunięcie ósemki boli? Odpowiadamy!
Opublikowano: 27 listopada 2019

Już na samą myśl o tym zabiegu możesz trząść się ze strachu. Tym bardziej, gdy postanowisz przeczytać w tym temacie komentarze publikowane na forach internetowych. Pełno w nich skarg na ból i na powikłania następujące po wyrwaniu ósemki. Jaka jest prawda? Otóż, jeśli odpowiednio przygotujesz się do tego zabiegu, a później będziesz stosować się do określonych zaleceń tuż po nim – nie powinno być żadnych powikłań, a odczuwany ból możesz zminimalizować.

Jak przygotować się do zabiegu usunięcia ósemki?

Wszystko zaczyna się od badań, na które skieruje Cię lekarz. Potrzebne będzie wykonanie zdjęcia pantomograficznego, czyli zdjęcia RTG przedstawiającego układ Twoich dwóch szczęk. Możesz być także poproszony o zrobienie tomografii komputerowej, ewentualnie badań krwi. Wtedy należy powiedzieć lekarzowi o swoich przewlekłych schorzeniach, szczególnie układu krążenia.

Na zabieg warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy na dworze panuje jesienno-zimowa aura. Niższe temperatury otoczenia sprzyjają szybszemu gojeniu. Dobrze jest zarezerwować sobie 2-3 dni wolnego po zabiegu, gdyż wtedy może Ci najbardziej dokuczać opuchlizna, a i ryzyko powikłań staje się większe. Biorąc urlop czy będąc na zwolnieniu lekarskim po usunięciu ósemki, masz szansę na skorzystanie z wizyty kontrolnej.

A co możesz zrobić bezpośrednio przed zabiegiem? Najedz się! Przez kilkanaście godzin po ekstrakcji spożywanie pokarmów jest utrudnione. Po zabiegu niedopuszczalne jest także palenie tytoniu, dlatego jeśli palisz, powinieneś wyposażyć się w tabletki lub plastry z nikotyną. Przed zabiegiem nie spożywaj alkoholu (nawet jak bardzo się boisz)! Alkohol, wchodząc w interakcję ze środkami znieczulającymi, może zniwelować ich działanie.

Czy w trakcie usuwania ósemki odczuwamy ból?

Zabieg wyrywania ósemek jest przeprowadzany ze znieczuleniem miejscowym. Dzięki temu ból jest odczuwany w minimalnym stopniu albo nawet wcale. W ciągu maksymalnie godziny lekarz przeprowadza ekstrakcję, by po wszystkim oczyścić i opatrzeć miejsce po wyrwanym zębie. Nawet jeżeli obyło się bez problemów w trakcie zabiegu, po opuszczeniu gabinetu zostań na chwilę w poczekalni, by odpocząć. Może się zdarzyć, że będziesz odczuwać zawroty głowy, zmiany ciśnienia czy ogólne osłabienie.

A co z bólem po ekstrakcji?

Przez ból możesz nie mieć apetytu, ale wiedz, że jedzenie jest bardzo ważne dla regeneracji organizmu po zabiegu. Na co można sobie pozwolić? Nie wolno spożywać pokarmów wymagających gryzienia ani potraw gorących. Zdecydowanie unikaj alkoholu, kawy i herbaty. Nie pij też napojów gazowanych i kwaśnych, ponieważ podrażniają ranę i utrudniają gojenie. Po wyrywaniu ósemek najlepiej spożywaj płynne posiłki w temperaturze pokojowej: zupy, jogurty, a nawet jedzenie dla niemowląt. Zaleca się także lody, gdyż ten zimny przysmak sprzyja gojeniu i ograniczeniu opuchlizny.

W celu uniknięcia powikłań dokładnie wypełniaj udzielonych, przez lekarza, instrukcji w kwestii utrzymywania higieny rany. Po wyrwaniu ósemki możesz mieć zalecone spanie na jednym boku, a także stosowanie zimnych kompresów.

Małe podsumowanie

Reasumując, nie powinieneś odczuwać bólu w trakcie usuwania ósemki. Jednakże, jak po każdej ingerencji chirurgicznej, możesz czuć dyskomfort ze strony opuchlizny powstałej po zabiegu. Stosując się do rad zawartych w powyższym artykule, może nie unikniesz całkowicie cierpienia, ale uda Ci się go zminimalizować.

WhPr

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Obuwie medyczne

Obuwie medyczne damskie i męskie – znac...

Obuwie medyczne damskie i męskie odgrywa kluczową rolę w codziennej pr...
ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jakie są natu...

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i potrzebuje prawidłowej pielęgna...
Holter EKG

Holter EKG – co można dzięki niemu zdiagnozow...

Holter EKG, znany również jako monitorowanie ambulatoryjne EKG...