Logo strony
Logo strony
outsourcing pracowniczy

Czym jest outsourcing pracowniczy?
Opublikowano: 23 listopada 2020

Outsourcing pracowniczy z roku na rok jest coraz częściej stosowany przez firmy. Przedsiębiorcy nie zawsze jednak wiedzą, kiedy dokładnie zdecydować się na wspomniane rozwiązanie. Czym dokładnie jest outsourcing pracowniczy?

Co to jest outsourcing pracowniczy?

Outsourcing pracowniczy jest w najprostszym możliwym ujęciu, przekazaniem części obowiązków firmy innemu podmiotowi. W zdecydowanej większości przypadków jest to wyspecjalizowane przedsiębiorstwo świadczące na co dzień swoje usługi w określonym zakresie.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że outsourcing pracowniczy przeważnie można spotkać w takich branżach, jak: szkolenia, księgowość, administracja kadrowa, audyt czy IT. Godny uwagi jest również fakt, że wspomniane delegowanie działań doskonale zda egzamin także w firmach logistycznych, produkcyjnych czy budowlanych.

Należy wiedzieć, że dla przedsiębiorstwa bardzo korzystnym rozwiązaniem będzie zatrudnienie wyspecjalizowanej firmy, która będzie w stanie wykonać odpowiednie działania w określonym czasie. Nie zawsze opłaca się zatrudniać dodatkowych pracowników.

Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy poszczególne prace będą miały charakter tymczasowy. Warto mieć świadomość, że obecnie można wyróżnić outsourcing selektywny oraz pełny. Wspomniany wcześniej pełny outsourcing polega na kompleksowej obsłudze danego działu przedsiębiorstwa, z kolei selektywny tylko części obszarów.

Kto dokładnie zajmuje się szukaniem pracowników?

Warto mieć świadomość, że wyszukiwaniem pracowników będzie zajmowała się firma zewnętrzna. Jej zadaniem jest nie tylko znalezienie odpowiednich fachowców na poszczególne stanowiska, ale również zadbanie, by praktycznie wszystkie sprawy kadrowe były właściwie uporządkowane.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obowiązkiem zewnętrznego przedsiębiorstwa jest także regulowanie opłat związanych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędem Skarbowym. Oznacza to tym samym, że firma, która zdecyduje się podpisać umowę z podmiotem świadczącym outsourcing pracowniczy, całkowicie uwalnia się od prowadzenia ewentualnych rozliczeń.

Dlaczego warto rozpatrzyć outsourcing pracowniczy?

Outsourcing pracownicy może przynieść przedsiębiorstwu znacznie więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać. Zdecydowanie najczęściej wymienianym atutem jest możliwość zredukowania kosztów. Firma tym samym nie ma potrzeby zatrudniać dodatkowych pracowników.

Warto również wiedzieć, że nie będzie ponosiła żadnych kosztów związanych ze szkoleniem czy rekrutacją pracowników. W przypadku przedsiębiorstw specjalizujących się w księgowości nie trzeba inwestować w drogą bazę techniczną czy odpowiedni sprzęt.

Do zalet omawianego rozwiązania należy również zaliczyć wygodę. Firmy korzystające z outsourcingu pracowniczego nie muszą się martwić formalnościami dotyczącymi pobytu cudzoziemców czy legalizacją pracy. Przedsiębiorstwo ma tym samym całkowitą pewność, że poszczególni pracownicy, którzy niestety nie spełnią pokładanych w nich oczekiwań, zostaną zastąpieni.

Więcej informacji znajdziesz na https://atlaswork.pl/blog/co-to-jest-outsourcing-pracowniczy

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Jak znaleźć pracę w Polsce

Jak znaleźć pracę w Polsce: Pierwsze kroki dl...

Aby z powodzeniem rozpocząć poszukiwanie pracy w Polsce, bardzo ważne...
Praca tymczasowa

Czy praca tymczasowa jest dobrym rozwiązaniem...

Praca tymczasowa wielu osobom kojarzy się negatywnie. Ludzie uważają,...
pandemia

Pandemia zmieniła gospodarkę. Niektóre zmiany...

Mija już prawie drugi rok od pierwszego lockdownu. Pandemia sprawiła,...
Praca siedząca

Praca siedząca ma swoje wady! Lista problemów...

Praca siedząca często uważana jest za mniej wymagającą od pracy fizycz...